REKLAMA

V tomto predveľkonočnom čase možno kacírska otázka, ale my vám ju zodpovieme. Čím nahradiť vajce v kuchyni? Možno vám chýba len to vajíčko, aby ste si mohli urobiť jedlo podľa super receptu, alebo vás obmedzuje alergia, prípadne ste sa dali na vegánstvo. V týchto všetkých prípadoch vám bude nasledujúci text nápomocný. Zároveň však vedzte, že vieme poradiť len s tým, čím nahradiť vajce (prípadne 2 vajcia) v recepte. Pokiaľ je ich potrebných viac, teda ide vyslovene o vaječné jedlo, náhrady úplne nezafungujú.

Vegánska náhrada vajca

Začneme čisto vegánskymi náhradami vajíčok v receptoch, pretože tento spôsob stravovania a životného štýlu ako takého vystupuje čoraz viac do popredia. Je to niečo, čo si vegáni zvolili sami, aby podľa ich filozofie odbremenili svet a znížili taktiež utrpenie a vykorisťovanie zvierat.

Viac sa dočítate tu: Prečo vegáni nejedia med a vajíčka? Presvedčia ťa argumenty?

Tak čím nahradiť vajce vo vegánskom štýle? Semienka, konkrétne chia semienka alebo ľanové semienka, sú ideálnym riešením. Stačí rozmixovať lyžicu semienok s tromi lyžicami vody a pridať k ostatným ingredienciám.

A ešte pripomenieme, že i keď niektoré z nasledujúcich tipov na náhradu vajíčka v jedle sú tiež vhodné pre vegánov, tieto spomínané sú, zdá sa, u vegánov najpreferovanejšie. Možno aj preto, lebo semienka využívajú univerzálne ako v sladkých, tak aj v slaných receptoch a okrem požadovanej konzistencie v pokrme evokujú podtón vajíčkovej príchute.

No je tu ešte náhrada vajíčka vyslovene chuťovo neutrálna, a to tofu. Skvele sa hodí do sladkých aj slaných pečených i varených pokrmov. 

Využite bez problémov aj cícerovú múku. Tri lyžice tejto múky zmixované s troma lyžicami vody budú fungovať ako jedno vajíčko.

A potom je tu napríklad ešte zaujímavá vegánska náhrada vajca do čisto sladkých jedál, a to vegánske orechové maslo rozriedené trochou nesladeného mandľového mlieka, prípadne len s čistou vodou. Vhodné je na to aj úplne obyčajné arašidové maslo.

čím nahradiť vajce na potretie

Čím nahradiť vajce na potretie?

Záverečné potretie múčnika vajíčkom môže byť problém, keď ste sa pristavili pri chladničke a v nej žiadne nenašli. Čo s tým? Náhrada v tomto smere nie je žiadna veda. Vo väčšine prípadov si vystačíte s olejom. Namiesto vajca môžete použiť olej aj do samotného koláča.

REKLAMA

Čím nahradiť vajce v koláči?

V receptoch na sladké pečivo viete vajíčka nahradiť instantným droždím, pričom počítajte tak, že dve vajíčka nahradí jedno malé vrecúško droždia rozmiešané v 70 ml horúcej vody.

Ďalej môžete do koláčov namiesto vajíčka roztlačiť prezreté avokádo či banán (ako náhrada za 1 až 2 vajcia stačí polovica plodu). Konzistenciou sú vynikajúce napríklad do brownies. V zásade takto môžete použiť rôzne druhy ovocia, pokiaľ budú v stave hustejšieho pyré, napríklad jablkové. Koláče vďaka tej to ovocnej zložke získajú nielen skvelú konzistenciu, ale aj vôňu a chuť.

Trojobal bez vajíčka? Ale áno!

Pri vyprážaní si to možno bez vajec neviete ani predstaviť a máte ich starostlivo na tento účel aj pripravené. No čo keď sa vám v priebehu procesu vysmážania náhle minú, lebo ste sa rozhodli do panvice prihodiť ešte to či ono? Stáva sa. V tom prípade zistite, či máte doma aspoň pivo alebo hrachovú múku.

Pozri aj: Ako využiť pivo v domácnosti? Tieto vychytávky musíš poznať!

Pivo nahradí vajce a ostatné zložky trojobalu klasicky zostávajú. Pokiaľ si vyberiete druhú možnosť, hrachovú múku, tú treba pred použitím ešte rozriediť s vodou, pričom na lyžicu múky idú dve lyžice vody.

Čím nahradiť vajce vo fašírkach?

Do fašírok, placiek či mäsových plniek by bolo dobré zakomponovať namiesto vajíčka niečo naozaj veľmi podobné, a to aj chuťou.

V tomto vám skvelo poslúži ľanová múka. Urobte to nasledovne. Jednu lyžicu ľanovej múky nechajte postáť v troch lyžiciach vody. Vznikne krémovitá konzistencia, ktorá sa aj podobá na rozmiešané vajíčko.

Podobnú službu však urobí vo fašírkach aj nastrúhaný surový zemiak. Vajíčko vám nahradia zhruba 2 lyžice nastrúhanej hľuzy.

Zaujme ťa: Šťavnaté fašírky pečené v rúre: Recepty z mäsa aj zeleniny

Foto: Freepik

čím nahradiť vajce do fašírok

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.