REKLAMA

V jednom z predošlých článkov sme venovali pozornosť tomu, čo znamenajú vyrážky na brade a na iných miestach tváre. Ich lokalizácia poukazuje na oslabenie konkrétnych orgánov a možné ochorenia. Veľa však o našom zdraví prezradí i zafarbenie jazyka. V prvom rade signalizuje, v akej kondícii je naše tráviace ústrojenstvo a v druhom rade? Pozrite sa na to. Čo prezrádza farba jazyka a pred čím nás varuje? Je ten váš ružový alebo máte biely či nebodaj zelený povlak na jazyku?

Ružový jazyk – ideálne sfarbenie

Ak je váš jazyk stredne ružový a môže mať aj ľahký biely povlak, je to ideálny stav. Pokiaľ však už spozorujete hrubší povlak na jazyku, ktorý má zafarbenie vybočujúce z normálu, treba spozornieť, nakoľko by to mohlo byť varovanie pred ochorením.

Práve preto je dôležité sledovať zmeny na jazyku. Niektoré zmiznú napríklad hneď po viróze a jazyk je znova vo forme. Iné sa objavia pri diéte či pri zmene stravovania. No niektoré, a to najmä pretrvávajúce zmeny zafarbenia, môžu signalizovať aj závažnejšie ochorenia.

Tip od nás: Čo je to múmio a aké sú jeho blahodarné účinky?

čo znamená sfarbenie jazyka

Samozrejme, že aj ideálny ružový jazyk môže počas dňa meniť farbu. Závisí to od toho, čo konzumujete. Farba sa zmení prirodzene po vypití kávy či čierneho čaju alebo po konzumácii silne farbiacich potravín, napríklad repy či čučoriedok. Dokonca sa farba jazyka môže meniť aj po požití niektorých antibiotických liekov či napríklad liekov obsahujúcich železo.

Farba jazyka alebo farba povlaku jazyka?

Pri čistení zubov nezabúdajte ani na čistenie jazyka. Po očistení povlaku zistíte aj skutočnú farbu jazyka, ktorá má tiež čo povedať o zdravotnom stave. Rozlišujte teda medzi farbou povlaku a farbou jazyka.

Očistením povlaku určite neurobíte krok vedľa. Predsa len, obývajú ho rôzne baktérie. Dokonca tak môžete preventívne chrániť svoje ďasná, zuby a zlepšiť si dych. Najlepšie sa je povlaku jazyka zbaviť využívaním špeciálnej škrabky na jazyk.

...

Za bežných okolností by malo byť odstránenie povlaku na jazyku nenáročné. Pokiaľ ale ide povlak z jazyka dole len veľmi ťažko, prípadne sa pridružia aj ďalšie zmeny na jazyku, alebo iné ťažkosti v ústnej dutine, môže ísť o prejav ochorenia. Pamätajte na to, že na chronický povlak nepomôže ani špeciálna škrabka jazyka či zubná kefka. Zmizne len po vyliečení zdravotného problému, ktorý bol takto signalizovaný, alebo pri zásadnejšej zmene životosprávy.

Príliš červený jazyk

Je váš jazyk výrazne červený až rubínový? Pozor! Poukazuje to na možnú infekciu v organizme a rovnako aj na nahromadenie toxínov. Silne červený jazyk majú aj ľudia s horúčkou a tiež tí, ktorým kolíše hladina hormónov. Táto farba jazyka môže signalizovať prítomnosť šarlachu alebo Kawasakiho choroby. 

Ak je váš jazyk červený, opuchnutý so zvýraznenou štruktúrou, môže ísť o Kawasakiho chorobu. U nás je to pomerne raritná choroba postihujúca deti a býva sprevádzaná veľmi typickými symptómami. Okrem červeného jazyka sa prejavuje horúčkou, výsevom, slzením očí, opuchom a následne olupovaním kože dlaní a chodidiel, opuchnutými a začervenanými perami.

Ak sa na jazyku najprv spraví biely povlak, ktorý následne vymizne a pod ním je začervenaný jazyk, môže ísť o šarlach. Medzi príznakmi šarlachu sa vyskytuje aj bolesť a začervenanie hrdla, výsev na tvári.

Červený jazyk sprevádza aj alergické reakcie. Tie bývajú spojené aj výrazným opuchom jazyka, svrbením. Pri ťažkej alergickej reakcii sa pridružuje aj sťažené dýchanie, slzenie očí, vyrážka.

Takzvaný „jahodový jazyk“ je aj príznakom deficitu vitamínu B12. Tento deficit spôsobuje aj chudokrvnosť, anémiu, ktorá býva sprevádzaná pocitmi slabosti, závratmi, únavou. Pri ťažkom nedostatku sa môžu vyskytnúť aj problémy s rovnováhou.

Žltkastý  povlak

Žltý povlak na jazyku vzniká najčastejšie následkom nahromadenia baktérií pri nedostatočnej ústnej hygiene. Príčinou sfarbenia jazyka dožlta sú aj tabak, alkohol, nadmerná konzumácia kávy alebo čierneho čaju.

Neprirodzene žltý povlak na jazyku hovorí o tom, že by ste sa mali zamerať na znormalizovanie svojho zažívania. Trpieť môže najmä žlčník a pečeň.

Doprajte si naozaj hodnotnú stravu a zbavte sa všetkých nezdravých sladkých či slaných maškŕt. Odľahčite stravu od tukov, kým nebude neskoro! Okrem toho si doprajte zdravý a efektívny detox, za ktorý vám vaše telo poďakuje. Napríklad aj tým, že po ňom budete mať viac energie.

zafarbenie jazyka a choroby

Čo prezrádza farba jazyka podobná vanilkovému pudingu až pomarančovému džúsu? Pokiaľ nejde o povlak, ale reálnu farbu jazyka, môže signalizovať žltačku, pričom žlté až oranžové sfarbenie spôsobuje zvýšená produkcia bilirubínu. 

Nažltlé sfarbenie mávajú v tomto prípade aj očné bielka či pokožka. Žltá až oranžová farba však môže naznačovať aj zápal žalúdka, chronickú gastritídu a problémy spojené helikobakterom.

Tiež ťa zaujme: Vyrážka na jazyku? Pozor, môže to byť vážne!

REKLAMA

Tmavý povlak na jazyku – oranžové, hnedé až čierne sfarbenie

Žltý povlak na jazyku vzniká najčastejšie následkom nahromadenia baktérií pri nedostatočnej ústnej hygiene. Príčinou sfarbenia jazyka dožlta sú aj tabak, alkohol, nadmerná konzumácia kávy alebo čierneho čaju.

Neprehliadnuteľný hnedý až čierne sfarbený povlak na jazyku môže odkazovať buď na zlú ústnu hygienu či požívanie silne farbiacich potravín a tekutín, prípadne liekov na báze bizmutu, alebo, čo je horšie, na bakteriálnu infekciu, cukrovku, ochorenie žlčníka, ba dokonca rakovinu.

V tomto druhom prípade je to vo všeobecnosti signál, že imunita organizmu bola výrazne znížená už prebiehajúcim ochorením. Nie vždy je však čierny jazyk alarmujúcim signálom a problém vyrieši dôkladná očista ústnej dutiny. Návštevu lekára napriek tomu radšej neodkladajte.

Zelený povlak na jazyku

Vydesil vás pohľad na zelený jazyk? Neprepadajte panike. Zelený povlak na jazyku nie je takým výnimočným, ako by sa mohlo javiť.

Najčastejšie sa tak prejavuje bakteriálna či hubová infekcia, ako napríklad premnožená Candida Albicans. Tá sa okrem nazelenalého povlaku prejavuje aj výskytom áft. 

Zaujme ťa: Pozri, čo pomáha na afty a odhaľ príčinu ich vzniku

zelený povlak na jazyku

No za touto nezvyčajnou farbou môže stáť i konzumácia niektorých potravín či fajčenie.

Modrastý až fialový odtieň jazyka

Pokiaľ je zafarbenie jazyka sivé, modrasté až fialové, signalizuje to predovšetkým problémy s kardiovaskulárnym alebo respiračným systémom. Nemusí ísť však len o problémy so srdcom či krvným obehom. Bledší modrý a fialový odtieň môže znamenať aj prechladnutie. Modrý jazyk a sliznice vznikajú ako následok nedostatku kyslíka v organizme. Hovoríme o centrálnej cyanóze. V takomto prípade býva pokožka teplá napriek namodralej farbe. 

Čo prezrádza silný biely povlak na jazyku a biele škvrny?

Najčastejšou príčinou prítomnosti bieleho povlaku na jazyku je dehydratácia. 

Spozorovali ste na jazyku nie jemný, ale silný biely povlak? V tom prípade je vysoko pravdepodobné, že máte v tele premnožené kvasinky. Problém môže mať nielen tráviaci trakt. 

...

Plesne napádajú i iné sliznice či kožu. Spočiatku je farba povlaku biela, postupne naberá žltú až hnedú farbu. Povlaky je možné na začiatku zotrieť. Čím je ochorenie pokročilejšie, tým je povlak na jazyku priľnutý silnejšie a sliznica v okolí je zapálená.

Biely jazyk je však neraz i reakciou na dlhodobé užívanie antibiotík, prekyslenie organizmu, cukrovku či oslabenú imunitu. Pokiaľ je biely povlak lokalizovaný na špičke jazyka, mohlo by ísť aj o zápal sliznice žalúdka.

Tip od nás: Ako výrazne podporiť imunitu a bojovať proti chorobám?

U fajčiarov sa na jazyku môžu objavovať ostro ohraničené biele hladké alebo drsné plochy. Ak sa nedajú zotrieť, môže ísť o stav, ktorý označujeme ako leukoplakia. Väčšinou nespôsobuje žiadne ťažkosti a väčšina z nich zmizne sama. V liečbe je dôležitá poctivá ústna hygiena a odstránenie vyvolávajúcej príčiny, najmä tabaku. Ak tieto biele plochy nezmiznú, v horšom prípade sú bolestivé alebo menia svoj vzhľad, odporúča sa biopsia keďže v malom percente prípadov môže ísť o nádorové ochorenie.

Preto si nielen biely povlak a škvrny na jazyku, ale v podstate akékoľvek zmeny v ústnej dutine zaslúžia náležitú odbornú pozornosť. 

Chcete chrániť svoje bunky pred voľnými radikálmi? Je vaším cieľom normalizovať hladinu cukru v krvi, podporiť imunitu i správne trávenie? Nielen s tým pomôže prémiový doplnok výživy 100 % šťava z aloe vera – Aloe ADVANCE.

Čo znamená biely povlak na jazyku u detí?

Biely povlak na jazyku sa objavuje nielen u dospelých, ale i u detí. Vo zvýšenej miere hlavne u dojčiat, kedy je prítomný najmä po nakŕmení. Je to prirodzené. V bežnom prípade sú na jazyku badateľné hlavne zvyšky zrazeného mlieka. Tie je možné ľahko zotrieť, napríklad čistou jemnou textíliou.

Pokiaľ však pri snahe o odstránenie bieleho povlaku z jazyka dieťaťa prichádza k začervenaniu až krvácaniu sliznice, je potrebný zásah doktora. S vysokou pravdepodobnosťou totiž ide o ochorenie typické pre detský vek. Volá sa múčnivka, respektíve soor alebo ľudovo žabka.

Foto: Freepik

Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.