REKLAMA

Afty na jazyku či v ústach alebo na pere (odborne rekurentná aftózna stomatitída) sú pomerne častou nepríjemnosťou. Keď sa nám objaví biely alebo svetložltý vriedok s červeným okrajom a do toho aj bolesť, chceme sa problému čím skôr zbaviť a väčšinou ani neuvažujeme nad príčinami vzniku áft.

Popri liečbe áft je však dôležité pozrieť sa na to, čo by mohlo stáť za ich vznikom. To sa dozviete v nasledujúcom článku. Prečítajte si tiež, čo pomáha na afty. Poznáme totiž hneď niekoľko účinných domácich receptov.

Čo sú to afty a ako dlho zvyčajne trvá ich liečba?

V podstate ide o zápalové neprenosné ochorenie na povrchu sliznice, ktoré dokáže potrápiť dospelých i deti. Na vrchu žltkastý či belavý vriedok časom praská, bolesť je výraznejšia a okolie začervenané.

Afty sa môžu objaviť nielen na perách, ale aj pod jazykom, na vnútornej strane líc či dokonca na ďasnách a v hrdle. Liečba áft býva zdĺhavejšia. Malé afty zväčša miznú do 10 dní, tie väčšie aj do mesiaca. Dôležité je podchytiť ich už na začiatku vytvárania sa a začať ich účinne liečiť.

Príčiny vzniku áft môžu byť nasledovné

Ešte skôr, ako si povieme, čo pomáha na afty a ich domácu liečbu, odhalíme príčiny ich vzniku. Tie treba poznať, pokiaľ sa tomuto problému chcete preventívne vyhnúť.

  • Veľmi častou príčinou tvorby áft sú mechanické poškodenia sliznice, napríklad zubným strojčekom, ale aj jedlom s ostrejšími výčnelkami, tvrdou zubnou kefkou, dokonca aj chybným zhryzom, keď si človek omylom zahryzne do vnútornej časti líca a podobne.
  • Aj keď ešte neboli oficiálne zverejnené výsledky, odborníci skúmajú súvislosti s aftami a hormonálnymi poruchami i nedostatkom vitamínov či minerálov (najmä vitamínu B, zinku, vápnika, železa, kyseliny listovej).
  • Za tvorbou nepríjemných pľuzgierikov môže i oslabený imunitný systém či náchylnosť na alergie. Pri zníženej imunite vie predpísať lekár podporné prostriedky na imunitu a upevniť ju možno celkovo zdravým životným štýlom.

Neprehliadni: Vyrážka na jazyku? Pozor, môže to byť vážne! 

  • Afty vznikajú aj pri infekciách herpesvírmi a ich stav môže zhoršiť bakteriálna infekcia. Príčinou býva aj pôsobenie kvasinky Candida albicans, ktorá sa bežne vyskytuje v ústnej dutine.
  • Okrem spomínaného sa príčina vzniku áft spája i s ochoreniami, ako sú: celiakia, cukrovka, syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba, vredová choroba, zápal žalúdka.
  • Na ľahkú váhu nemožno brať ani stres, ktorý dokáže byť spúšťačom nielen vzniku áft, ale aj závažnejších civilizačných ochorení.
  • Dráždivé látky môžu mať tiež svoj podiel na tvorbe áft. Môže ísť napríklad o agresívnejšie zubné pasty, ale aj korenené či kyslé jedlá, citrusové plody, ktoré vysušujú sliznicu a dávajú aftám zelenú.

Pozri tiež: Čo je to múmio a aké sú jeho blahodarné účinky? 

domáce recepty na afty
REKLAMA

Domáce recepty na afty

A čo pomáha na afty, keď chcete zasiahnuť okamžite? Poobzerajte sa po prirodzených bojovníkoch proti pľuzgierikom v ústach pokojne aj vo vašej domácnosti. Tu je prehľad tých, vďaka ktorým bude liečba efektívna a rýchla. 

Slaná voda. Rozrobte si malú lyžičku soli v pohári a týmto roztokom si preplachujte ústa. Robte to niekoľko minút v priebehu dňa a po začínajúcich aftách by nemalo zostať ani chýru, ani slychu. Soľ totiž z afty vytiahne tekutinu a proces hojenia zásadne urýchli.

Čučoriedky. Či už čerstvé alebo z kompótu, ich konzumácii sa pripisujú liečivé účinky urýchľujúce hojenie áft.

Šalvia. Z byliniek si vyberte na pomoc práve túto všestranne pôsobiacu a na afty rýchlo zaberajúcu bylinku.

Stačí si zaliať lyžičku sušenej šalvie dvoma deci horúcej vody (čo je zhruba jedna dávka liečivého kloktadla), nechať lúhovať 15 minút a následne týmto silnejším odvarom preplachovať niekoľkokrát denne po pár minútach ústnu dutinu.

Inšpiruj sa: Najlepšie prírodné antibiotiká, ktoré máš poruke

Propolis a med. Tento včelí produkt má úžasné protizápalové účinky, podporuje hojenie rán a tlmí bolesť, čo z neho robí super bojovníka aj proti aftám. Nanáša sa na ne lokálne vatou. Podobne možno aplikovať na postihnuté miesta párkrát za deň aj med.

Sóda bikarbóna. Všestranný pomocník do kuchyne a domácnosti pomôže aj so zápalom. Vyrobte si pastu z vody a sódy v pomere 1:1 a tú potom aplikujte na afty. Po niekoľkých minútach pôsobenia ústa prepláchnite vodou. Procedúru opakujte 3 – 4 razy za deň.

Cesnak. Jednou z babských rád proti aftám je aj prikladanie prekrojeného strúčiku cesnaku, ktorý možno považovať aj za prírodné antibiotikum pomáhajúce na množstvo neduhov.

Silný alkohol. Pomôže najmä v prvých momentoch, keď ním budete dezinfikovať miesto s pľuzgierikom. Na afty tiež pôsobí vysušujúco.

Zaujme ťa: Bylinka proti alergii? Nie je len jedna, vyber si z týchto troch 

Mnohé z týchto domácich liečivých prostriedkov spôsobujú najmä zo začiatku aplikácie bolesti či pálenie. Tie sa však oplatí vydržať. Dobu liečenia áft s nimi úspešne zredukujete.

Foto: Freepik/redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.