REKLAMA

Je pre vás umývanie okien nočnou morou? Dokopete sa k tomu tak maximálne dvakrát za rok, a to pred Vianocami a Veľkou nocou? Cítite k umývaniu okien nechuť, lebo efekt čistých skiel sa vytratí za pár dní? Máme pre vás super správu! Zozbierali sme TOP vychytávky starých mám, ako umyť okná správne bez šmúh a tak, aby bol od tejto činnosti na dlhší čas pokoj. Buď teda pre krásne čisté okná použijete tie, alebo vám už zostáva len zaobstarať si robotický čistič okien, ktorý všetko urobí za vás.

Dôležité je dodržať nielen správny postup umývania okien, ale predovšetkým musíte vedieť, čo na okná použiť. Pokiaľ by ste zvolili nevhodný postup alebo zlé nástroje či čistiace prostriedky, bola by vaša námaha zbytočná. Ušetrite si teda svoje sily aj drahocenný čas. Urobte to správne na prvý šup. 

Vyhrňte si teda rukávy a pustite sa do toho! Veď napokon máme pred sviatkami a Sivý utorok v rámci veľkonočného týždňa je na upratovanie ako vyšitý.

Vedeli ste, že podľa veľkonočnej tradície sa práve v tento deň, Sivý utorok, vymetali všetky kúty a robil sa poriadok vo veľkom? Presne tak. Práve TERAZ je ten správny čas! Teraz umyjete svoje okná tak dokonale, ako nikdy predtým! 

Neprehliadni skvelý tip na upratanú domácnosť: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

Nezabúdajte, že umývanie okien nie je len o sklách

Pred umývaním okien si predom pripravte dobrý prístup k oknám, zveste záclony a závesy, odložte črepníky… Zložte sieťky proti hmyzu, prípadne rolety či žalúzie, ktoré je ideálne hneď na začiatku taktiež zbaviť nečistôt. Áno, umývanie okien zahŕňa viac, ako len pretieranie skiel.

Treba mať na pamäti, že najviac špiny sa nachádza práve na týchto a v týchto pridružených priestoroch a plochách, ako sú žalúzie, sieťky na hmyz, parapety, rámy okien. Začínať treba práve nimi. Vo väčšine prípadov vám na to postačí voda a prostriedok na riad.

Na hrubú špinu však neváhajte použiť aj vysávač s nástavcom do menších priestorov, prípadne sa vám môže hodiť aj nástavec na čalúnenie.

Dobrý tip: Ako vyčistiť žalúzie na oknách? Vieme, čo funguje na hliníkové aj drevené 

ako správne na umývanie okien čo použiť

Pozor, hrubé kefy či abrazívne prostriedky so zrniečkami! Tie sa nemôžu dostať na sklá okien, inak by mohlo dôjsť k ich poškodeniu.

Umývanie okien bez šmúh? Stav na tieto triky

A pomaly sa dostávame ku sklám okien. Ostrieľané gazdinky a gazdovia nemajú pri umývaní okien po ruke kupovaný prostriedok na okná, ale volia trochu iné ingrediencie. Samozrejme, že ešte pred samotným leštením treba sklá okien zbaviť všetkých nánosov špiny. Čo na to použiť?

Potrebovať budete klasickú hubku na riad a ako čistič si vyberte jeden z nižšie popisovaných DIY roztokov na umývanie okien. Nezabúdajte si vodu s roztokom pravidelne meniť.

Overené roztoky –  DIY čističe okien

VODA + PROSTRIEDOK NA RIAD je klasikou, ktorá sa tradične používa na prvé umývanie okien, niekedy však nestačí.

VODA + PROSTRIEDOK NA RIAD + OCOT je vylepšením pre intenzívnejšie zašpinené sklá, najmä na odstraňovanie vodného kameňa. Vodu a ocot rieďte v pomere 4:1 a dodajte len pár kvapiek prostriedku na riad.

REKLAMA

VODA + ŠAMPÓN (napríklad z tých lacnejších, ako je žihľavový, brezový) zaručí maximálne žiarivý efekt, ideálna kombinácia na okná s mastným povrchom (pri frekventovaných cestách). Pri veľmi znečistených oknách postup zopakujte. Na záver nemusíte umývať zvyšky šampónu vodou, ale penu už len dôkladne odstráňte stierkou na sklenené a keramické povrchy.

VODA + AVIVÁŽ je ideálna kombinácia pri novších plastových oknách pri zbavovaní sa zvyškov silikónu a podobne.

Vo väčšine prípadov treba okná po prvom či druhom umytí vami vybraným prostriedkom znova prejsť čistou vodou a až následne leštiť. Výnimkou je napríklad už spomínané využitie šampónu v DIY čističi na okná. 

Pozri tiež: Zisti, ako na zarosené okná: Nájdi príčinu a odstráň problém!

ako umyť okná bez šmúh

Čím vyleštiť okná?

Umývanie okien završuje ich leštenie. Po umytí sa odporúča sklá okien vysušiť kvalitnou stierkou horizontálnym pohybom. Základom je, aby ste na ňu vyvíjali dostatočný tlak, neprerušovali činnosť v strede skla a čepeľ stierky po každom pretretí vysušili handričkou. Pokiaľ to urobíte dobre, na záverečnom leštení už nebudete musieť vypľuť dušu. No a aj si chcete prácu uľahčiť, zaobstarajte si vysávač na okná. 

Klasiku na leštenie okien asi poznáte, sú to noviny alebo po novom aj švédska utierka. No to nie je všetko, čo môžete využiť. Existuje istá babská vychytávka. Na leštenie nielen okien, ale aj iných sklenených i keramických povrchov (napr. kachličiek, lustrov), neváhajte využiť silonové pančuchy. Pokiaľ v domácnosti nájdete také, ktoré už majú diery a svoju životnosť za sebou, bol by hriech ich takto efektívne nevyužiť.

Ďalší skvelý tip na upratovanie: Staré silonové pančuchy nastrčte na metlu a povytierajte nimi všetky kúty a pavučiny. Tým, že šúchaním o povrchy elektrizujú, nachytajú na seba doslova všetko. Pokiaľ zápasíte s prachom v byte, zaiste si prečítajte aj náš článok Utieranie prachu s maximálnym efektom.

A čo DIY prostriedok na leštenie okien?

Pokiaľ využijete vyššie spomínané tipy, šmuhy na oknách by už nemali byť vašim problémom. Nezabúdajte k tomu dodržať dôležitú radu starých mám a nikdy neumývajte okná v situácii, ak na ne priamo svieti slnko. Takto sa šmuhy objavia raz-dva. 

V prípade, ak by sa na oknách objavili predsa len šmuhy, a to i za predpokladu dodržania našich rád, ako správne umyť a vyleštiť okná, vyrobte si DIY leštič na okná s vodkou, ktorý v konečnom efekte nič neprekoná.

Ako na to? Na sklo so škvrnami nastriekajte vodu zmiešanú s vodkou a preleštite. Platí pritom, že čím viac vodky, tým väčšia sila. Pri lokálnom riešení drobnej šmuhy stačí, ak na handričku nanesiete priamo trochu vodky a šmuhu vyleštíte.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.