REKLAMA

Upchaté póry nie sú zďaleka problémom len mladistvej pleti. Aj neskôr sú mnohí konfrontovaní s nadmernou tvorbou sébia. Ide o látku olejovitej konzistencie vylučovanú pórmi. Je zložená z tuku, keratínu, bunkových zvyškov a pri zvýšenom vylučovaní dokáže póry takpovediac „zazátkovať“, teda upchať. Býva to bežné najmä pri mastnom type pleti.

Nevzhľadné čierne bodky, ale i biele bodky na nose či brade sa potom snažíme riešiť všemožnými spôsobmi. Najmenej vhodnou stratégiou je vytláčanie, ktoré by mali po správnosti realizovať len profesionáli v oblasti starostlivosti o pleť.

Doma však môžeme využiť kozmetiku určenú na stabilizovanie tvorby sébia a rôzne krémy či masky s účinnými látkami uvoľňujúcimi póry. Okrem tých z drogérie a lekárne odporúčame vyskúšať aj tento DIY výtvor. Domáca pleťová maska na póry stojí za to! Prinášame recept v dvoch verziách. Tá druhá, ktorá bola medzi blogerkami a youtuberkami populárna najmä v roku 2016, je však o niečo drastickejšia a jej využitie odporúčame len na vlastné riziko. Má riadnu silu!

Len dve ingrediencie – hlavnou je aktívne uhlie z lekárne

REKLAMA

Čierne aktívne uhlie z lekárne užívame v prípade ťažkostí so zažívaním. Dostať ho v podobe tabliet alebo prášku. No ako už asi tušíte, vhod padne nielen po prejedení sa. Aktívny rastlinný uhlík pomáha aj v kozmetických produktoch určených na starostlivosť o pleť dôkladne vyčistiť pokožku, detoxikovať ju, zbaviť odumretých kožných buniek aj nadbytočného sébia. A rovnako to dokáže aj v týchto domácich maskách na zanesené póry.

Tiež ťa zaujme: Maska z droždia nielen na akné: Vyskúšaj skrášľujúce účinky kvasníc

Jemná domáca pleťová maska na póry

Začneme maskou, na ktorú budete potrebovať okrem dvoch lyžíc práškového aktívneho uhlia (prípadne si môžete rozdrviť tablety aktívneho uhlia) aj jeden a pol lyžice želatíny. To spolu rozrobíte v primeranom množstve teplej vody a zohrejete v mikrovlnnej rúre, kým sa tekutina premení na želé. Po miernom vychladnutí aplikujte zmes na pleť a nechajte pôsobiť aj pol hodinu. Potom masku odstráňte.

Kontroverzná pleťová maska proti pórom na vlastné riziko

Hitom internetu bola najmä nasledujúca domáca maska na póry s aktívnym uhlím. 

Už na začiatku však treba dať na známosť, že jej odstraňovanie z pleti môže byť spojené s bolesťou a nie je to určite nič dobré pre citlivú či alergickú pleť. 

Na jej extrémne čistiace účinky však prisahajú mnohé youtuberky. Okrem aktívneho uhlia v prášku je na ňu potrebné tekuté lepidlo. Áno, dobre čítate. Lepidlo! Samozrejme, že by malo byť netoxické a určené na papier.

Oplatí sa vyskúšať: Hnevá ťa mastná pleť s rozšírenými pórmi? Tieto recepty zaiste oceníš

maska na vyčistenie pórov

Tieto dve ingrediencie len jednoducho zmiešate, pokojne aj v pomere 1:1 a nanesiete len na problematické miesta so zanesenými pórmi, čo býva najčastejšie nos a brada. Pre rovnomernú aplikáciu je vhodné použiť kozmetický plochý štetec, ktorý ale nezabudnite hneď po aplikácii poriadne umyť, inak bude nepoužiteľný. Po 30 minútach pôsobenia lepidlovú masku odlúpnite. Čistiaci efekt by mal byť evidentný hneď. Veľmi dobre však zvážte, či túto drastickú verziu masky s čiernym uhlím využijete. 

Foto: Freepik/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.