V našich článkoch venujúcich sa  domácemu skrášľovaniu ste už mali možnosť získať recept na škoricový peeling alebo napríklad masku z droždia či dokonalú masku na chodidlá a popraskané päty. No a dnes bude mať hlavné slovo žltá a aromatická kurkuma. Nie je to len skvelé exotické korenie s pozitívnym vplyvom na organizmus pri vnútornom používaní. Kurkuma si získala svoje zaslúžené čestné miesto aj pri starostlivosti o pleť. A niet sa čomu diviť. Domáca pleťová maska z kurkumy je famózna a vy si ju isto obľúbite. Ponúkame vám recept pre mastnú, normálnu, citlivú i suchú pokožku.

Nezabúdajte, že blahodarné účinky kukrumy zvonka môžete posilniť aj vnútorným požívaním. Vedeli ste, že je kurkuma podobná ďumbieru, teda zázvoru? Jej liečivé schopnosti oceníte aj pri kašli či bolesti hrdla. Obsahuje oranžovožlté farbivo kurkumín, ktoré údajne pôsobí z preventívneho aspektu proti rakovine či reume. Za deň by ste pri vnútornom užívaní nemali prekročiť dávku 3 g prášku z koreňov rastliny. Požite rozmiešaný prášok vo vode. 

Domáca maska z kurkumy –  super účinky a efekt, ktorý ocení každý typ pleti

Indickú koreninu kurkumu používali tamojšie ženy na skrášľovanie už oddávna, napríklad takú kurkumovú pleťovú vodu. No a dnes kurkumu bez problémov nájdeme i v mnohých doplnkoch výživy a kozmetických produktoch. Neváhajte vytiahnuť túto aromatickú a pikantnú pochutinu z kuchyne aj vy a trochu zaexperimentovať.

Prečo vlastne používať kurkumu na pleť? Domáca maska z kurkumy má skvelé antioxidačné a anti-aging účinky na starnúcu pleť, a to aj vďaka prirodzenej aktivácii vlastného kolagénu v nej. Dokáže omladiť aj vyživiť, ale výborne zabojuje i proti zápalom a začervenaniam. Či už ide o akné, ba i ekzém alebo rosaceu – kurkuma lieči taktiež hlbšie zápaly prebiehajúce v pokožke a zmierňuje viditeľné prejavy kožných chorôb.

Tiež ťa zaujme: Ako vyliečiť podkožné akné? Na odolné vyrážky funguje toto!

maska na tvár

Určite ju však vyskúšajte aj v prípade, ak vás trápi zašednutá pokožka, jej unavený vzhľad alebo pigmentové škvrny. Pri pravidelnom používaní kurkumovej masky vás čaká svieža, hebká a farebne zjednotená pokožka, ktorá sa okrem iného nebude ani nadmerne mastiť. Na svoje si jednoducho príde každý typ pleti.

Pleťová maska z kurkumy a banánu pre mastnú pokožku

Domáca pleťová maska z kurkumy môže mať veľa podôb. My vám prinášame dva typy. Táto prvá je určená skôr na problematickú pleť s akné a nadmerným mazotokom.

O pokožku zvnútra sa postará nutrikozmetický prípravok Dermavit s unikátnym zložením. Obsahuje 11 prírodných látok s vitamínmi a minerálmi, ktoré pleť nevyhnutne potrebuje k tomu, aby bola zharmonizovaná a vyživená. Zabojujete s ním efektívne proti akné, ale aj iným nedokonalostiam pleti.

Vyrobíte si ju jednoducho. Základ tejto kurkumovej masky tvorí vidličkou roztlačený banán, do ktorého ďalej vmiešate okrem polovice čajovej lyžičky mletej kurkumy aj zhruba lyžičku kvalitného medu a cca lyžicu až lyžicu a pol bieleho jogurtu. Na zahustenie masky môžete použiť ryžovú múku alebo kukuričný škrob. Všetky ingrediencie dobre vymiešajte alebo vymixujte a aplikujte na tvár jemným vmasírovaním. Masku nechajte pôsobiť 10 až 15 minút a následne zmyte. Pokiaľ by ešte bolo vidno žltú pigmentáciu po kurkume, siahnite ešte po toniku a pleť ním dočistite.

Univerzálna domáca pleťová maska z kurkumy a medu so smotanovým základom

Kyslá smotana je v maske skvelou regeneračne pôsobiacou ingredienciou pre každý typ pleti. Zanecháva zamatový pocit, a to aj vďaka tomu, že prostredníctvom nej pôsobia aj ostatné výživné látky v maske oveľa efektívnejšie. 

Pred tým, ako ju budete používať na tvár a zmiešavať s ostatnými ingredienciami, vytiahnite ju z chladničky zhruba na 10 minút, nech sa dostane na izbovú teplotu. Do troch lyžíc kyslej smotany následne zmiešajte lyžičku mletej kurkumy, dve lyžice kukuričného škrobu a lyžičku medu. Dobre vymiešajte a aplikujte na tvár na cca 15 minút. Opláchnite vlažnou vodou a dočistite tonikom.

Pozri, čím si dokonale a na prírodnej báze vyčistiť pleť TU >>> 

kurkuma v maske

Kurkumovo-olejová maska pre citlivú a suchú pokožku

Citlivejšia a suchšia pleť ocení nasledujúcu receptúru kurkumovej masky na tvár. Mastný základ tvoria dve lyžice kokosového alebo mandľového oleja. Do neho vmiešajte polovicu malej lyžičky mletej kurkumy, zhruba lyžičku medu a na zahustenie použite buď jemne mleté ovsené vločky, alebo ryžovú múku. Po vymiešaní naneste hrubšiu vrstvu na tvár a po 10 minútach ju spláchnite vlažnou vodou.

Tak ako aj v predošlých prípadoch, tak aj teraz odporúčame pre zbavenie sa žltého nádychu pokožky ešte pleť dočistiť tonikom alebo micelárnou vodou. 

Nezabudnite, že žltá kurkuma dokáže zafarbiť nielen kožu, ale aj oblečenie, preto si pri nanášaní oboch typov masiek dávajte pozor a neaplikujte ju ani blízko k vlasom či obočiu. Osoby s extrémne precitlivelou pokožkou a kožnými chorobami, ako ekzém či rosacea, by sa mali o používaní masky poradiť so svojím kožným doktorom.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.