V našich článkoch venujúcich sa  domácemu skrášľovaniu ste už mali možnosť získať recept na škoricový peeling alebo napríklad masku z droždia či dokonalú masku na chodidlá a popraskané päty. No a dnes bude mať hlavné slovo žltá a aromatická kurkuma. Nie je to len skvelé exotické korenie s pozitívnym vplyvom na organizmus pri vnútornom používaní. Kurkuma si získala svoje zaslúžené čestné miesto aj pri starostlivosti o pleť. A niet sa čomu diviť. Domáca pleťová maska z kurkumy je famózna a vy si ju isto obľúbite. Ponúkame vám recept pre mastnú, normálnu, citlivú i suchú pokožku. 

Domáca maska z kurkumy –  super účinky a efekt, ktorý ocení každý typ pleti

Indickú koreninu kurkumu používali tamojšie ženy na skrášľovanie už oddávna a dnes ju bez problémov nájdeme i v mnohých doplnkoch výživy a kozmetických produktoch. Neváhajte vytiahnuť túto aromatickú a pikantnú pochutinu z kuchyne aj vy a trochu zaexperimentovať.

Domáca maska z kurkumy má skvelé antioxidačné účinky na starnúcu pleť, a to aj vďaka prirodzenej aktivácii kolagénu v nej. Dokáže ju omladiť aj vyživiť, ale výborne zabojuje aj proti zápalom a začervenaniam. Či už ide o akné, ekzém alebo rosaceu – kurkuma lieči i hlbšie zápaly prebiehajúce v pokožke a zmierňuje viditeľné prejavy kožných chorôb.

Určite ju však vyskúšajte aj v prípade, ak vás trápi zašednutá pokožka, jej unavený vzhľad alebo pigmentové škvrny. Pri pravidelnom používaní kurkumovej masky vás čaká svieža, hebká a farebne zjednotená pokožka, ktorá sa okrem iného nebude ani nadmerne mastiť. Na svoje si jednoducho príde každý typ pleti.

Pleťová maska z kurkumy a banánu pre mastnú pokožku

Domáca pleťová maska z kurkumy môže mať veľa podôb. My vám prinášame dva typy. Táto prvá je určená skôr na problematickú pleť s akné a nadmerným mazotokom. Jej základ tvorí vidličkou roztlačený banán, do ktorého ďalej vmiešate okrem polovice čajovej lyžičky mletej kurkumy aj zhruba lyžičku kvalitného medu a cca lyžicu až lyžicu a pol bieleho jogurtu. Na zahustenie masky môžete použiť ryžovú múku alebo kukuričný škrob. Všetky ingrediencie dobre vymiešajte alebo vymixujte a aplikujte na tvár jemným vmasírovaním. 

maska na tvár

Nechajte pôsobiť 10 až 15 minút a následne zmyte. Pokiaľ by ešte bolo vidno žltú pigmentáciu po kurkume, siahnite ešte po toniku a pleť ním dočistite.

Univerzálna domáca pleťová maska z kurkumy a medu so smotanovým základom

Kyslá smotana je skvelá regeneračne pôsobiaca ingrediencia pre každý typ pleti. Zanecháva zamatový pocit, a to aj vďaka tomu, že prostredníctvom nej pôsobia aj ostatné výživné látky v maske oveľa efektívnejšie. Pred tým, ako ju budete používať na tvár a zmiešavať s ostatnými ingredienciami, vytiahnite ju z chladničky zhruba na 10 minút, nech sa dostane na izbovú teplotu. Do troch lyžíc kyslej smotany následne zmiešajte lyžičku mletej kurkumy, dve lyžice kukuričného škrobu a lyžičku medu. Dobre vymiešajte a aplikujte na tvár na cca 15 minút. Opláchnite vlažnou vodou a dočistite tonikom. 

Kurkumovo-olejová maska pre citlivú a suchú pokožku

Citlivejšia a suchšia pleť ocení nasledujúcu receptúru. Mastný základ tvoria dve lyžice kokosového alebo mandľového oleja. Do neho vmiešajte polovicu malej lyžičky mletej kurkumy, zhruba lyžičku medu a na zahustenie použite buď jemne mleté ovsené vločky, alebo ryžovú múku. Po vymiešaní naneste hrubšiu vrstvu na tvár a po 10 minútach ju spláchnite vlažnou vodou.

Tak ako aj v predošlých prípadoch, tak a teraz odporúčame pre zbavenie sa žltého nádychu pokožky ešte pleť dočistiť tonikom alebo micelárnou vodou. Citlivej pokožke je určená napríklad prírodná a jemná BIOBAZA BEAUTY MICELÁRNA VODA S HARMANČEKOM A UHORKOU.

Nezabudnite, že žltá kurkuma dokáže zafarbiť nielen kožu, ale aj oblečenie, preto si pri nanášaní oboch typov masiek dávajte pozor a neaplikujte ju ani blízko k vlasom či obočiu. Osoby s extrémne precitlivelou pokožkou a kožnými chorobami, ako ekzém či rosacea, by sa mali o používaní masky poradiť so svojím kožným doktorom.

Foto: Freepik

kurkuma v maske

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.