V našich článkoch venujúcich sa domácemu skrášľovaniu ste už mali možnosť získať recept na škoricový peeling alebo napríklad masku z droždia či dokonalú masku na chodidlá a popraskané päty. No a dnes bude mať hlavné slovo žltá a aromatická kurkuma, konkrétnejšie zistíte, ako sa robí domáca pleťová maska z kurkumy.
Kurkuma totiž nie je len skvelé exotické korenie s pozitívnym vplyvom na organizmus pri vnútornom používaní. Získala si svoje zaslúžené čestné miesto aj pri starostlivosti o pleť. A niet sa čomu diviť. Domáca pleťová maska z kurkumy je famózna a vy si ju isto obľúbite. Ponúkame vám recepty pre mastnú, normálnu, citlivú i suchú pokožku.
Nezabúdajte, že blahodarné účinky kukrumy zvonka môžete posilniť aj vnútorným požívaním. Vedeli ste, že je kurkuma podobná ďumbieru, teda zázvoru? Jej liečivé schopnosti oceníte aj pri kašli či bolesti hrdla. Kurkuma má schopnosť zvnútra organizmus prehriať a tiež zrýchliť metabolizmus, čo je výhodné pri chudnutí. Obsahuje oranžovožlté farbivo kurkumín, ktoré údajne pôsobí z preventívneho aspektu aj proti rakovine, reume, ba dokonca i Alzheimerovej chorobe.
Domáca maska z kurkumy – super účinky a efekt, ktorý ocení každý typ pleti
Indickú koreninu kurkumu používali tamojšie ženy na skrášľovanie už oddávna, napríklad takú kurkumovú pleťovú vodu. No a dnes kurkumu bez problémov nájdeme i v mnohých doplnkoch výživy a kozmetických produktoch. Neváhajte vytiahnuť túto aromatickú a pikantnú pochutinu z kuchyne aj vy a trochu zaexperimentovať.
Prečo vlastne používať kurkumu na pleť? Domáca maska z kurkumy má skvelé antioxidačné a anti-aging účinky na starnúcu pokožku. Je to aj vďaka prirodzenej aktivácii vlastného kolagénu v nej. Dokáže omladiť aj vyživiť, ale výborne zabojuje i proti silnejším zápalom a začervenaniam.
Či už ide o akné, ba i ekzém alebo rosaceu – kurkuma lieči taktiež hlbšie zápaly prebiehajúce v pokožke a zmierňuje viditeľné prejavy kožných chorôb.
Určite ju však vyskúšajte aj v prípade, ak vás trápi zašednutá pokožka, jej unavený vzhľad alebo pigmentové škvrny.
Pri pravidelnom používaní kurkumovej masky vás čaká svieža, hebká a farebne zjednotená pokožka, ktorá sa okrem iného nebude ani nadmerne mastiť. Na svoje si jednoducho príde každý typ pleti.
Tiež ťa zaujme: Ako vyliečiť podkožné akné? Na odolné vyrážky funguje toto!
Pleťová maska z kurkumy a banánu pre mastnú pokožku
Domáca pleťová maska z kurkumy môže mať veľa podôb. My vám prinášame štyri typy. Táto prvá je určená skôr na problematickú pleť s akné a nadmerným mazotokom.
Vyrobíte si ju jednoducho. Základ tejto kurkumovej masky tvorí vidličkou roztlačený banán, do ktorého ďalej vmiešate okrem polovice čajovej lyžičky mletej kurkumy aj zhruba lyžičku kvalitného medu a cca lyžicu až lyžicu a pol bieleho jogurtu.
Na zahustenie masky môžete použiť ryžovú múku alebo kukuričný škrob. Všetky ingrediencie dobre vymiešajte alebo vymixujte a aplikujte na tvár jemným vmasírovaním. Masku nechajte pôsobiť 10 až 15 minút a následne zmyte. Pokiaľ by ešte bolo vidno žltú pigmentáciu po kurkume, siahnite ešte po pleťovej vode a pleť ňou dočistite.
Neprehliadni: Vieš, na čo je dobrý brezový decht?
Tekvicovo-kurkumová zvláčňujúca a rozjasňujúca pleťová maska
Rozjasnenie a vyživenie pleti docielite vďaka maske, ktorá okrem kurkumy obsahuje tekvicu. Tá je nabitá vitamínovým mixom pôsobiacim na pleť regeneračne. Čo je k nej potrebné?
Zmiešajte lyžicu tekvicového pyré (čo je v podstate rozvarená tekvica), polovičku čajovej lyžičky kurkumy, k tomu ešte lyžičku medu a na prípadné rozriedenie trochu mlieka. Masku aplikujte na tvár a nechajte pôsobiť 10 až 15 minút. Následne zmyte vlažnou vodou.
O pokožku zvnútra sa postará nutrikozmetický prípravok Dermavit s unikátnym zložením. Obsahuje 11 prírodných látok s vitamínmi a minerálmi, ktoré pleť nevyhnutne potrebuje k tomu, aby bola zharmonizovaná a vyživená. Zabojujete s ním efektívne proti akné, ale aj iným nedokonalostiam pleti.
Univerzálna domáca pleťová maska z kurkumy a medu so smotanovým základom
Kyslá smotana je v maske skvelou regeneračne pôsobiacou ingredienciou pre každý typ pleti. Zanecháva zamatový pocit, a to aj vďaka tomu, že prostredníctvom nej pôsobia aj ostatné výživné látky v maske oveľa efektívnejšie.
Pred tým, ako ju budete používať na tvár a zmiešavať s ostatnými ingredienciami, vytiahnite ju z chladničky zhruba na 10 minút, nech sa dostane na izbovú teplotu.
Pripomíname, že podobný osviežujúci efekt a vyživujúce účinky má aj plnotučný jogurt, ktorý je aj v tejto maske skvelou alternatívou, ak doma smotanu nemáte.
A tu je už recept na kurkumovú masku vhodnú pre každý typ pleti. Do troch lyžíc kyslej smotany alebo plnotučného jogurtu zmiešajte lyžičku mletej kurkumy, dve lyžice kukuričného škrobu a lyžičku medu. Dobre vymiešajte a aplikujte na tvár na cca 15 minút. Opláchnite vlažnou vodou a dočistite pleťovou vodou či mliekom.
Pozri, čím si dokonale a na prírodnej báze vyčistiť pleť TU >>>
Olejovo-kurkumová maska pre citlivú a suchú pokožku
Citlivejšia a suchšia pleť ocení nasledujúcu receptúru kurkumovej masky na tvár. Mastný základ tvoria dve lyžice kokosového alebo mandľového oleja. Do neho vmiešajte polovicu malej lyžičky mletej kurkumy, zhruba lyžičku medu a na zahustenie použite buď jemne mleté ovsené vločky, alebo ryžovú múku. Po vymiešaní naneste hrubšiu vrstvu na tvár a po 10 minútach ju spláchnite vlažnou vodou.
Tak ako aj v predošlých prípadoch, tak aj teraz odporúčame pre zbavenie sa žltého nádychu pokožky ešte pleť dočistiť tonikom, mliekom či micelárnou vodou.
Tip od nás: Spoznaj TOP výber prírodnej dekoratívnej kozmetiky aj pre tú najcitlivejšiu pleť
Upozornenie na záver
Nezabudnite, že žltá kurkuma dokáže zafarbiť nielen kožu, ale aj oblečenie, preto si pri nanášaní všetkých spomínaných typov masiek dávajte pozor a neaplikujte ich ani blízko k vlasom či obočiu. Osoby s extrémne precitlivelou pokožkou a kožnými chorobami, ako ekzém či rosacea, by sa mali o používaní masky poradiť so svojím kožným doktorom.
Nezabudnite tiež na toto. Za deň by ste pri vnútornom užívaní nemali prekročiť dávku 3 g prášku z koreňov rastliny. Požite rozmiešaný prášok vo vode.
Foto: Freepik