REKLAMA

Na problematickú pokožku a konkrétne akné trpí množstvo ľudí. No keďže foriem akné je viac a tiež sa líšia spôsobmi, ako sa nevzhľadných a často i bolestivých pupákov zbaviť, treba si na tento kožný problém posvietiť a rozobrať ho postupne. Dnes je na rade podkožné akné. V článku zistíte, v čom spočívajú príčiny jeho vzniku a v neposlednom rade to najpodstatnejšie, teda ako vyliečiť podkožné vyrážky.

Vyrážky pod kožou, ktoré možno nazvať i cystami, sú špecifické. Od klasického akné sa líšia tým, že sa nedajú vytlačiť. Samozrejme, neodborné vytláčanie vám neodporúčame ani v prípade ostatných vyrážok na tvári či na chrbte. V opačnom prípade si koledujete o zhoršenie stavu a dokonca i jazvy.

Z tohto hľadiska je však podkožné akné o to nepríjemnejšie. Pociťujete tlak, bolesť, ale vízia „vyslobodenia sa“ z tejto ťažkosti nie je jasná. Lepšie povedané, nevidíte, ako sa situácia s podkožným zápalom vyvíja a máte zviazané ruky. Je to však naozaj tak? 

Okrem návštevy dermatológa vám s popisovaným kožným problémom pomôžu i nasledujúce tipy. 

POZOR NA TO, podkožné akné či akné sa môže zameniť aj za aknóznu formu kožného ochorenia s názvom rosacea. Ako ju poraziť, sa dozviete z článku Najlepší rosacea krém a ďalšia overená TOP kozmetika na ružovku.

Podkožné akné – tak trochu iný typ vyrážok

Cystické akné odborné publikácie zaraďujú medzi najzávažnejší typ vyrážok. Samozrejme, i tu treba pristupovať k problému individuálne. Iné je, keď sa podkožné akné objaví u dospievajúceho a zasiahne mu veľkú časť pokožky tváre a iné napríklad u dospelých žien, keď sa objaví kde-tu v oblasti brady a čeľuste.

Práve u žien je tento jav častý v období tesne pre menštruáciou alebo počas nej. Nasledujúce rady sú ideálne predovšetkým pre ne.

Naozaj závažné prejavy cystického akné, napríklad u teenegerov, totiž patria do rúk dermatológa. 

Ako asi už tušíte, podkožné vyrážky majú čo do činenia s hormónmi. No okrem hormonálnej nerovnováhy môže byť vnútorným spúšťačom i stres či zlá strava s nedostatkom dôležitých živín. 

Oplatí sa prečítať: Vynikajúca domáca maska na akné z účinných prírodných ingrediencií

podkožné vyrážky príčiny liečba

No a pokiaľ má človek už klasické akné, ktoré si nelieči a k tomu sa napríklad zabúda pravidelne odlíčiť, cystické akné je na svete. K podkožným vyrážkam by sa malo pristupovať komplexne, a teda ako zvonka, tak aj zvnútra.

Ako vyliečiť podkožné akné odstránením vnútorného spúšťača?

Keďže akékoľvek ochorenie je primárne dôležité liečiť zvnútra, začneme práve z tohto kraja, teda odstraňovaním vnútorných spúšťačov podkožného akné.

STRES! Samozrejme, že popasovať sa s nadmernou nervozitou a stresom, ktorý dokáže spustiť aj oveľa nepríjemnejšie ochorenia, je kapitolou samou o sebe. Na webe krasaastyl.sk nájdete aj podrobnejšie články s touto problematikou.

V každom prípade je dôležité vedieť, že čistá myseľ a vnútorná vyrovnanosť môžu okrem iného vydláždiť aj cestu k bezchybnej pleti. Život bez stresu znie ako utópia. A áno, dosiahnuť to nie je vôbec jednoduché. Pomôcť si však môžete správnym bylinným komplexom s vitamínmi.

O pokožku zvnútra sa postará nutrikozmetický prípravok Dermavit s unikátnym zložením. Obsahuje 11 prírodných látok s vitamínmi a minerálmi, ktoré pleť nevyhnutne potrebuje k tomu, aby bola zharmonizovaná a vyživená. Zabojujete s ním efektívne nielen proti akné, ale aj proti iným nedokonalostiam pleti.

REKLAMA

> HORMONÁLNA NEROVNOVÁHA! Keď sa zbláznia hormóny, v zásade sa to hneď nejakým spôsobom odrazí aj na pokožke. Nielen podkožné akné, ale aj zanesené póry, povädnutá pleť či pigmentové škvrny môžu byť výsledkom. Samozrejme, že túto oblasť treba riešiť s rozvahou a ideálne aj s odborníkom. Ženské výkyvy hormónov v čase menzesu však dokážete vyladiť napríklad aj vďaka TOMUTO.

> ZLÉ STRAVOVANIE! Nadmerný príjem cukru a spracovaných potravín nie je pre telo správnou voľbou po všetkých stránkach. Aj prípade podkožných vyrážok je na mieste prehodnotiť svoj doterajší jedálniček.

Vymeňte zápalovo pôsobiace sladkosti či údeniny za protiaknózne pôsobiace potraviny, ako je cesnak, kapusta, semienka a zrniečka, mikrozelenina a ostatná zelenina. K tomu si doprajte aj ryby, plody mora, olivový olej. Jedlo zapíjajte čistou vodou, prípadne zeleným alebo nechtíkovým čajom a zďaleka sa vyhnite sladeným bublinkovým nápojom. 

Máte v strave zahrnutý dostatok vitamínov a minerálov dôležitých pre zdravý stav pleti? A dodržiavate k tomu ideálny pitný režim nevyhnutný na regeneráciu pokožky? Pravdou je, že pokiaľ nemáte zabezpečenú hydratáciu a blahodarné nutrienty zvnútra, nepomôže vám v konečnom dôsledku ani tá najlepšia kozmetika. Pre pleť sú kľúčové najmä vitamín E, A, C, skupina vitamínov radu B, ale napríklad i zinok.  

Tiež ťa zaujme: Slnko a akné: Naozaj pôsobia slnečné lúče na vyrážky liečivo?

Pokiaľ sa vyhnete „škodcom“ v strave, a to napríklad v podobe sladkostí, salám či vyprážaných pochúťok, ale nie ste si istí, či do tela dostávate dostatok živín pre zdravie celkovo, ale v tomto prípade najmä pre podporu protizápalových a regeneratívnych procesov pokožky, siahnite po komplexnom výživovom doplnku Dermavit. Ten zabezpečí, aby pleti zvnútra nič nechýbalo.

...

Vonkajšie spôsoby eliminácie podkožných vyrážok

Už sme spomínali, že vytláčať akné, a to obzvlášť podkožné vyrážky, nie je dobrou cestou. Pleť tak môžete nenávratne poškodiť a zápal ešte rozšíriť. Čo teda robiť? V rámci domáceho eliminovania vyrážok pod kožou dodržiavajte nasledujúce tipy.

  • Udržujte pokožku čistú. Na každý deň v týždni si zabezpečte malý čistý uteráčik výhradne len na vašu pleť. Tvár si ním po umývaní osušte ráno a večer, no a potom ho hoďte do prania. Neuveríte, pokiaľ to neurobíte. Pôsobí to ako drobnosť, no je to veľký krok k peknej pleti bez akné.
  • V prípade horších nálezov na pokožke sa na nejaký čas rozlúčte s make-upom. Mohol by situáciu s akné zhoršiť. Jednoducho povedané, nechajte pokožku dýchať a zbytočne ju nezaťažujte rôznymi kozmetickými a už duplom nie dekoratívnou kozmetikou.
  • Ranný a večerný rituál čistenia pleti je nevyhnutnosťou nielen pre aknóznu pleť. Staviť však treba aj na hĺbkovejšie, no zároveň citlivé čistenie. To je pri podkožnom akné naozaj dôležité. Nepoužívajte však mechanický peeling na báze zrniečok! Taký produkt pôsobí na pleti dráždivo a má potenciál zápal zhoršiť a rozšíriť.
  • Pozor však, aj s peelingom na báze exfoliačných AHA kyselín treba opatrne. Kyselina glykolová v prípravkoch je vysoko účinná na aknóznu pleť, no pokiaľ máte pokožku citlivejšiu či zrelšiu, vyberte si radšej z produktov s kyselinou mliečnou či mandľovou. Vždy si citlivosť na danú kyselinu otestujte na malom kúsku kože.
kozmetika na akné
    • Na aknóznu pleť v rámci čistenia pôsobí blahodarne kyselina salicylová. Rozkladá maz aj v hlbších vrstvách pokožky a zároveň pôsobí protizápalovo a antisepticky. Nájdete ju napríklad v rôznych umývacích géloch, ale aj v prípravkoch určených na lokálnu starostlivosť o vyrážky.
    • Pleť nadmerne nevysušujte čistiacimi prípravkami na báze alkoholu. Namiesto toho pokožke doprajte hydratáciu pomocou kvalitného hydratačného krému. Aj vďaka tomu majú šancu podkožné vyrážky dozrieť a zahojiť sa. Neverte tomu, že keď pleť extrémne vysušíte, vyrážky zmiznú. Nie. Neškoďte svojej pokožke. 
    • Ak už predsa len silou-mocou chcete vysušovať miesta s vyrážkami, robte to maximálne citlivo. Na lokálne miesta s vyrážkami aplikujte osvedčené produkty na zinkovom základe. Tie výrazne skracujú dobu liečenia nielen podkožného akné. Pamätajte však naozaj len na lokálnu aplikáciu na vyrážku a tiež na to, že následne po vyliečení treba takto ošetrovanú pokožku výdatne hydratovať.

Foto: Freepik 

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.