Recepty so zázvorom sú veľmi populárne najmä v chladnejšom období, keď chceme naplno využiť jeho liečivú silu. Účinne pomáha pri prechladnutí, angíne, bolesti hrdla, kašli, no zázvorový čaj či zázvorové cukríky sa odporúčajú aj pre tehotné ženy na zmiernenie nevoľnosti, no a tiež pre tých, ktorým býva zle od žalúdka pri cestovaní. Možno ste o tom nevedeli, ale ďumbier, čo je iné meno pre zázvor, pôsobí aj proti vysokému cholesterolu, migréne či zápalom. Recept na domáce zázvorové cukríky sa vám teda určite hodí. Hlavne v prípade, ak milujete jeho exotickú pikantnú chuť. S týmito cukríkmi však nemajú väčšinou problém ani deti, ktoré inak zázvor neobľubujú.

Recept na domáce zázvorové cukríky – kandizovaná žuvacia klasika aj na cmúľanie

Treba povedať, že receptov na domáce zázvorové cukríky je viac a my sme pre vás vybrali tri varianty. Kandizované, v cukre balené zázvorové kúsky, ale aj cukríky na cmúľanie. Vyberte si, čo vám bude viac vyhovovať, či už potrebujete cukríky na boľavé hrdlo alebo proti tehotenskej nevoľnosti. Zázvor bude účinný vo všetkých spomínaných podobách. Zabojuje proti zápalu v hrdle vďaka svojmu antibakteriálnemu pôsobeniu, posilní imunitu a v rozumnom množstve uľaví aj pri ranných tehotenských ťažkostiach.

V zásade nepotrebujete veľa ingrediencií, len chuť a čas na výrobu týchto liečivých sladkostí. Inak si viete bio zázvorové cukríky vo všetkých spomínaných variantách aj kúpiť. No pokiaľ máte tú správnu DIY náladu, pustite sa veselo do ich výroby.

Jednoduché domáce zázvorové cukríky s citrónom

Jednoduchší je tento recept najmä v tom, že sa nezdržiavate s lúpaním čerstvého koreňa, ale použijete polovičku lyžičky mletého sušeného zázvoru. Potrebovať ešte budete 130 ml vody, lyžicu čerstvej vylisovanej šťavy z citróna, lyžicu medu, šálku kryštálového cukru a práškový cukor na obalenie cukríkov.

Sušený zázvor spolu s vodou, kryštálovým cukrom a citrónovou šťavou nechajte variť v hrnci na miernom plameni zhruba 20 minút. Po odstavení z plameňa a miernom vychladnutí primiešajte med a hustú hmotu kvapkajte s pomocou lyžičky na papier na pečenie, na ktorý dajte v tenkej vrstve práškový cukor. Nakvapkajte si veľkosť cukríka, aká vám vyhovuje a na záver ešte cukríky poprášte cukrom. Skladujte ich v chladničke v dobre utesnenej sklenenej nádobe.

Pozri aj: Chrípka a prechladnutie: Stav na tieto domáce recepty

zázvorové cukríky

Cukríky na cmúľanie z čerstvého zázvoru – aj pre vegánov

Druhou možnosťou je využiť čerstvý zázvor. Postačí vám zhruba 2 centimetre koreňa, ktorý očistite. Dobre vám to pôjde obyčajnou lyžicou. Následne zázvor najemno nastrúhajte. Pripravte si hrniec, do ktorého dáte 200 g medu alebo 200 g agáve sirupu (alternatíva pre vegánov). Druhá možnosť je lepšia aj pre nevegánov, nakoľko varom sa z medu vytrácajú jeho liečivé zložky. Pokiaľ chcete, stále môžete trochu medu primiešať, keď zmes odstavíte.

Varte zhruba pol hodinu. Do variacej sa zmesi môžete prisypať aj trochu škorice a priliať lyžicu citrónovej šťavy. Varte, kým nebude zmes dostatočne hustá. Teda keď z nej kvapnete na tanierik a kvapka si zachová svoj tvar. Pripravte si ako v prvom recepte papier na pečenie posypaný práškovým cukrom, do ktorého budete odkvapkávať svoje cukríky. Aj vrch cukríkov napokon poprášte cukrom a skladujte v chlade v dobre uzatvorenej nádobe.

Recept na kandizovaný zázvor

Síce kandizovaný zázvor nie je v pravom zmysle slova cukríkom, ale v každom prípade ide o liečivú maškrtu. Okrem toho si ho môžete pridať do rôznych dobrôt, ako sú muffiny, domáce cereálne sušienky či košíčky.

Zaujme ťa: Na tieto jesenné bylinky a ich účinky určite nezabúdaj!

recept na domáce zázvorové cukríky

Čerstvý zázvor očistite a nakrájajte na dva milimetre hrubé plátky. Dajte do hrnca, zalejte zhruba dvoma šálkami vody a duste pod pokrievkou 10 – 15 minút. Potom vodu zlejte (nechajte si ju napríklad na dochutenie čaju alebo koktejlu). Do hrnca so zázvorom dolejte šálku novej vody, lyžicu citrónovej šťavy, šálku cukru a štipku soli.

Varte zhruba 20 minút, kým neuvidíte, že z vody a cukru sa stal lesklý sirup. Stiahnite z ohňa a zázvor nechajte v tomto sirupe ešte zhruba hodinu odležať. Následne kúsky zázvora vyberte zo sirupu, nechajte odkvapkať a obaľte v cukre. Po vyschnutí, na jeho urýchlenie môžete využiť rúru na najnižšej teplote, skladujte v chlade v dobre uzatvárateľnom sklenenom pohári.

Nechce sa vám venovať čas výrobe zázvorových cukríkov? Nevadí. Stále si ich môžete kúpiť v bio kvalite TU.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.