REKLAMA

Doniesli ste si domov z pôrodnice malý uzlíček a snažíte sa porozumieť jeho potrebám, ktoré dáva najavo svojím plačom? Ak áno, tak vám tento článok bude dobrou pomôckou. Plač dieťaťa je tak trochu hlučnejším spôsobom komunikácie, ktorý však rodičov v mnohých prípadoch uvádza do pochybností. A niektorých nepochybne aj výrazne stresuje, lebo nevedia, čo robiť.

Mrnkanie, monotónne poplakávanie, ale aj hysterický plač či vyslovene rev bábätiek je však vo väčšine prípadov prirodzený prejav, preto neprepadajte panike a radšej sa dobre započúvajte, čo vám ten váš novorodenec chce oznámiť.

Hneď na začiatok však treba dodať, že deti nefungujú podľa návodov, preto treba prihliadať aj na individuálne špecifiká. No nebojte sa, pokiaľ budete pozorní a trpezliví, porozumiete postupne jednotlivým typom plaču a správnou reakciou si budete s bábätkom utvárať puto.

Plač z hladu

Úplne prvý si rozoberieme plač poukazujúci na existenčnú potrebu kŕmenia. Keď je bábätko hladné, môže najskôr začať len mierne pomrnkávať, no pokiaľ nie je jeho potreba naplnená, plač sa rýchlo vystupňuje do hlučného „néééh“. Je to zvuk vychádzajúci z dotyku jazyka o podnebie, čo má spojitosť so sacím reflexom.

Spolu s plačom si môžete u hladného dieťatka všimnúť aj otáčanie hlavičkou do strán. To znamená, že hľadá „zdroj“. Ideálne je, ak spozorujete a zareagujete na prvé príznaky hladu ešte v zárodku, teda keď sa bábätko oblizuje, mľaská, má otvorené ústočká. Keď tak urobíte, máte vysokú pravdepodobnosť, že ku plaču dieťaťa ani nedôjde.

Kolikový plač dieťaťa

Pomerne často plačú bábätká kvôli dojčenskej kolike. Je to zhruba 20 % novorodencov. Nárek bábätka, ktorého trápia prdíky, kolika či reflux, býva spravidla prenikavý, nepretržitý a niekto by povedal, že priam hysterický. Z jeho ústočiek vychádza niečo ako „éééaai“.

Sprievodnými znakmi kolikového plaču je taktiež zvieranie pästičiek, červená tvárička v kŕči so silno stlačenými viečkami a telíčko vystierajúce sa ako napnutý luk. 

Taktiež ťa zaujme: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia

čo znamená hysterický plač bábätka

Tento, inak nazývaný aj fyziologický plač, ustane až vtedy, keď sa bábätku uľaví. Ak sa nachádzate v tejto situácii, zachovajte pokoj a skúste nasledovné. Rozbaľte dieťatko z plienky a pomasírujte mu bruško v smere hodinových ručičiek, pričom nápomocnou pri úľave môže byť pri masáži masť Pupík. Ďalej môžete zastavené plyny uvoľniť aj vďaka pocvičeniu nožičkami, a to tak, že pritlačíte kolienka k brušku. Rovnako dokáže pomôcť aj poloha na brušku.

Pokiaľ sa problémy s kolikou opakujú, dajte o tom vedieť pediatrovi a na úľavu podávať aj špeciálne produkty z lekárne proti kolike a plynatosti, ako je napríklad Coliprev a z probiotík napríklad Biogaia. Z domácich receptov proti kolike skúste nasledovný. Uvarte dve až tri zrniečka feniklu v jednom deci vody a dávajte ho dieťatku po lyžičkách.

REKLAMA

Ako dáva dieťatko vedieť, že si potrebuje odgrgnúť?

Je samozrejmosťou, že po každom jedení by sa malo bábätko nechať odgrgnúť. Niekedy však k tomu nedôjde a táto potreba vystúpi do popredia až neskôr, keď ho začne žalúdok nepríjemne tlačiť. Zvukovým doprovodom tohto stavu je „éééh“, alebo len „eh“, a to aj viackrát za sebou. Pozorovať tiež v tomto prípade môžete i zvíjanie dieťatka, vďaka ktorému si chce čím skôr uľaviť. Vy teda nečakajte a pomôžte mu, napríklad polohou na ramene alebo polohou na tigríka.

Plač dieťaťa pred spaním, resp. plač z pocitu osamelosti či nudy

Plač dieťaťa z nudy či samoty spoznáte pomerne ľahko. U niektorých bábätiek sa prejaví už po pár sekundách samoty, u iných to môže trvať aj desiatky minút. Bábätko v tomto prípade intenzívne a krátko zaplače, potom prestane a čaká. 

Pokiaľ k nemu neprídete, zvyčajne do dvadsať sekúnd spustí znova. Takto to skúša niekoľkokrát, kým mu dôjde trpezlivosť a začne plakať trvalo.

Pozri tiež: Separačná úzkosť u detí: Keď nič nepomáha, skús toto

plač dieťaťa pred spaním

Bábätko začne plakať z osamelosti, prípadne z nudy veľmi často vtedy, keď ho uložíte do postieľky, no poznávacím znakom tohto typu plaču je to, že keď ho zoberiete na ruky, rýchlo prestane.

Pokiaľ dieťa potrebuje cítiť vašu prítomnosť, doprajte mu ju. Práve pre tento prípad skvele fungujú aj rôzne nosiče, šatky a babyvaky. Pokiaľ máte prácu napríklad v kuchyni, využite detské lehátko, z ktorého vás drobec uvidí. Niekedy však dokáže pomôcť aj obyčajné upútanie pozornosti dieťatka hračkou či zmena polohy.

Takto spoznáte plač zo zimy, tepla a celkovo z nepohodlia

Vzdychy podobné citoslovcu „heh“, prípadne aj „heee“ vydávajú deti vtedy, keď cítia diskomfort. Takéto mrnkanie či vzdychanie z nepohodlia vyvoláva najčastejšie pocit zimy či prílišného tepla.

Pocit zimy dokáže vyvolať napríklad mokrá plienka. Pozor aj na prehriatie, ktoré môže nastať, ak to preženiete s množstvom vrstiev oblečenia.

Ako sa vyhnúť týmto nepríjemnostiam? Dotykom na zátylku ľahko zistíte, či má bábätko primeranú teplotu a nepotí sa. Ak je zátylok chladnejší, oblečte mu o jednu vrstvu oblečenia viac. Určite to ale s oblečením nepreháňajte. V zásade platí, že bábätko by malo mať oblečené len o jednu vrstvu oblečenia viac ako vy.

Plač dieťaťa z nepohodlia sprevádzajú okrem iného aj nervózne pohyby, kmitanie rukami a kopanie nožičkami.

Vybrali sme: Odhaľ, ako zaspať rýchlo a bez liekov: Posledný tip je ideálny pre dospelých aj dojčatá!

mrnkanie bábätka

Plač bábätka z únavy

Zaspávanie a uspávanie detí je kapitolou samou o sebe. Nie je dobré premeškať fázu, keď je bábätko „zrelé“ na uloženie do postieľky. Pokiaľ je totiž príliš unavené, môže to dať najavo svojou nervozitou a plačom z únavy. No a napokon aj jeho uspatie nemusí byť v konečnom dôsledku jednoduché.

Nezabúdajte, že bábätká sa rýchlo unavia a pri ospalosti vydávajú zvuk „áooh“. Okrem tohto zvuku, resp. plaču podobnému zívaniu (ústa nadobúdajú oválny tvar), si k tomu dieťatko zvyčajne trie očká, ušká, prípadne sa škrabká na hlavičke.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.