REKLAMA

Zhruba od jeden a pol roka až do štyroch rokov veku treba u dieťaťa počítať s fázou, ktorá poriadne preverí nervy rodičov. Obdobie vzdoru u detí nie je ľahké, ale majte na pamäti, že srdcervúci rev, odmietanie, zlostné dupanie či váľanie sa po zemi je spojené s formovaním ich autonómie a je prirodzenou súčasťou vývinu osobnosti. Zhlboka sa teda nadýchnite a čítajte ďalej. Ako na vzdorovitosť u detí?

Dieťa testuje hranice

Prejavy vzdoru u dieťaťa vedia poriadne zaskočiť, a to najmä v situáciách, keď to maximálne nie je vhodné. Zlostné a vzdorovité dieťa vie poriadne skomplikovať nákup v obchode, návštevu či náhlenie sa z domu… Čoraz viac rodičov je v tomto smere bezradných, ako na problém upozorňuje odborníčka Jiřina Prekopová vo svojej revolučnej knihe Malý tyran.

Myslite na to, že dieťa má veľmi dobré pozorovacie schopnosti. Teda presne vie, kedy mu čo prejde. A keď mu niečo funguje, teda dosiahne, čo chce, použije to v podobnej situácii znovu a znovu.

Zlostné a odmietavé reakcie dieťaťa sú akýmsi testovaním hraníc. Zisťuje si, akú má nad vami moc. A vy ako rodičia by ste to mali vybalansovať tak, aby sa z dieťaťa nestal tyran, ale tiež, aby ste ho „nezlomili“ a nepoškodili mu aj do budúcnosti jeho sebavedomie. 

Pozri tiež:  Separačná úzkosť u detí: Keď nič nepomáha, skús toto

zlostné a vzdorovité dieťa

Ako teda správne reagovať? Ako udržať vzdorovitosť u dieťaťa na uzde? Pokiaľ sa chcete vydať tou najideálnejšou zlatou strednou cestou, nebude to jednoduché, ale nasledujúce rady pomôžu.

REKLAMA

Vzdorovitosť u dieťaťa – ustúpiť či nie? 

Je samozrejmé, že pokiaľ dieťaťu v období vzdoru toho nebudete veľa zakazovať, ale naopak ustupovať zo svojich požiadaviek, tým sa stretnete aj s menšou vlnou hlučného a viac či menej nepríjemného odporu z jeho strany. Nepretržite ustupovať dieťaťu však rozhodne nie je riešením.

Rodičia majú stanovovať pravidlá i hranice, nie dieťa. A pre dieťa sú tieto hranice, hoci sa to tak nemusí javiť, mimoriadne dôležité. Dávajú mu totiž pocit stability a bezpečia. Bez pravidiel je dieťa „neukotvené“ a má potrebu neustále naťahovať tieto hranice ďalej a ďalej. Nič mu už nebude dobré.

Trvajte teda na rešpektovaní pravidiel a hraníc. Zabezpečíte tak, že si dieťa vyformuje schopnosť prispôsobenia sa. Tá je do budúcnosti rovnako podstatná ako schopnosť presadenia sa.

Základom je pokoj a rozvaha 

Pri záchvate vzdoru je ťažké zachovať si nervy na uzde, berte to však ako vašu prioritu v rámci momentálneho výchovného pôsobenia. Pokojom a rozvahou v týchto situáciách dieťaťu ukazujete prevahu a vlastnú silnú pozíciu. 

V domácom prostredí sa osvedčilo pri záchvate zlosti a vzdoru odísť z miesta, kde sa nachádza dieťa. Zlostné predstavenie tak už nebude mať svojho diváka a je vysoko pravdepodobné, že sa dieťa upokojí. Zabezpečte však, aby si dieťa v amoku nemohlo ublížiť prípadnými predmetmi okolo neho a podobne.

Po odznení tohto stavu by ste mali dieťa objať, ubezpečiť ho tak o vašej láske k nemu, ale pripomenúť mu, že pravidlá platia stále.

ako na vzdorovité dieťa

Oveľa nepríjemnejšie býva, keď dieťa dostane svoj vzdorovitý záchvat na verejnosti. Je to vypätá situácia najmä pre rodičov a dieťa si je väčšinou vedomé toho, že mu rodičia na verejnosti skôr vyhovejú. Áno, väčšina na seba nechce upozorňovať a vypočuť si prípadné poučné komentáre a nevyžiadané rady zo strany cudzích ľudí.

Neprehliadni: Čo je opičia láska a prečo je pre dieťa nebezpečná?

Vtedy je vhodné aplikovať objatie, aby si dieťa v najväčšom vzdore neublížilo, zmeniť prostredie a upriamiť ho na úplne odlišné a pre neho zaujímavé činnosti.

Zásadné však je, aby ste zo svojich presne zadefinovaných pozícií, teda pravidiel, neustúpili. Pre dieťa je dôležité uvedomenie si toho, že vynucovanie plačom či nevhodným správaním mu nijako nepomôže, nedostane sa k svojmu cieľu, neposunie hranice, ale práve naopak.

Pokiaľ je dieťa poslušné, venujte mu svoju pozornosť, pochváľte ho za spoluprácu. Jeho pozitívne správanie by malo byť odmenené zrejmou náklonnosťou. Dieťa postupne veďte k tomu, aby dokázalo verbalizovať, teda pomenovať svoje pocity, aby sa neuzavrelo, ale videlo, že aj negatívne momenty možno riešiť v dialógu a vysvetľovať si ich.

Oplatí sa prečítať: Výchovné rady pre každý problém

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.