Hoci v spoločnosti viac počuť a vidieť extrovertov a rovnako sú niekedy až preceňovaní pre svoju flexibilitu, otvorenosť a ľahkosť sociálnej kooperácie, introverti majú taktiež svoje veľké plusy. O nich sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. Aké sú teda výhody introverta pred extrovertom?

Stručná charakteristika introverta – hlavne si ho nepomýľte s asociálom

Rozdiel medzi introvertom a extrovertom je asi zrejmý, pozor však na zamieňanie introverta s asociálnym typom osobnosti. Ich vlastnosti sa vôbec nemusia zhodovať. A je to zároveň dôležité rozlíšiť v súvislosti s pozitívnymi kvalitami introverta, na ktoré sa ďalej zameriavame.

Nie je primárne pravdou, že introverti sa viac sťahujú do seba a nevyhľadávajú spoločnosť kvôli tomu, že by nemali radi ľudí. Povaha introvertov môže byť totiž vyslovene priateľská a ich východiskové profilové vlastnosti do veľkej miery idú ruka v ruke s predstavou o úžasnom priateľovi, ba aj zamestnancovi.

Pozri aj: Hádka vo vzťahu: Ovládaš umenie dobre sa pohádať?

Hlavným dôvodom, prečo sa viac stránia sociálnym kontaktom, je ten, že ich táto interakcia vyčerpáva a následne im dlhšie trvá, kým dôjde k energetickému vyrovnaniu. Asociálni ľudia na rozdiel od introvertov sú naladení voči druhým nepriateľsky, bývajú cynickí, neempatickí a bez problémov porušia aj spoločenské pravidlá. Zjednodušene povedané, asociálom môže byť aj extrovert, aj introvert. Nie je však pravidlom a základnou charakteristikou introverta, ktorý má sklon k samotárstvu, že je automaticky aj asociálny.

Sila koncentrácie

Zatiaľ čo extrovert je orientovaný navonok a čerpá energiu zo sociálnych interakcií a diania naokolo, introvert nachádza energiu v pokoji. Príliš veľa vonkajších podnetov a ruchov ho vyčerpáva. Pokoj a ticho však praje koncentrácii. Introvert dosahuje v sústredení sa a systematickosti oveľa lepšie výsledky ako extrovert, hoci ten môže byť zas o niečo rýchlejší. 

Pre introvertov je tiež charakteristické, že sa pozerajú na veci zo širšieho aspektu a vidia ich komplexnejšie v súvislostiach. Okrem ich schopnosti skoncentrovania sa na dôležité veci treba vyzdvihnúť i vytrvalosť a trpezlivosť. Dokážu si ísť dlhodobo za svojimi cieľmi, hoci úspech je ešte ďaleko pred nimi.

Mlčať je zlato!

Áno, introverti toho veľa nenahovoria, ale väčšinou, keď už prehovoria, je to k veci a prínosné. Ukecaní extroverti toho niekedy porozprávajú až príliš. Zoberme si ako príklad klebetenie a „vypĺňanie ticha“ rečami, ktoré sú len akousi vatou.

vlastnosti introverta

Pri introvertoch je tiež väčší predpoklad, že vás dôkladne vypočujú bez prerušovania, analyzujú problém a pomôžu. A síce na jednej strane nie sú majstrami monológov, na strane druhej sa vo väčšine prípadov veľmi dobre vyjadrujú písomnou formou.

Kvalita nad kvantitou

Sociálny okruh introvertov nebýva veľký. To však nie je žiadnym mínusom! Dôležitejšie je pre nich mať hoci jeden či dva hlbšie priateľské vzťahy ako veľa povrchných. Do svojich blízkych však investujú veľa energie a času. Ich priateľstvá sú naozaj plnohodnotné. Veľkým bonusom je tiež to, že sa dokážu veľmi dobre vcítiť do pocitov svojich blízkych, a tak ich aj lepšie pochopiť či pomôcť im.

Schopnosť byť sám so sebou

Byť len sám so sebou je pre čistokrvného extroverta priam utrpenie. Introvert sa však v samote vyžíva a vôbec sa nenudí. Jeho vnútorný svet je mimoriadne bohatý a faktom je tiež to, že vo všeobecnosti preferuje samostatnú prácu pred tou tímovou. Pre niektoré pracovné pozície je to však veľké plus.

Zaujme ťa: Nádej zomiera posledná? Neriskuj to a posilni ju!

introvert

Flexibilita? Aj tú treba vyvažovať stabilitou!

Aj keď väčšina súčasných zamestnávateľov šalie po maximálne flexibilných zamestnancoch, ukazuje sa, že priveľa flexibility môže i uškodiť. Napríklad taký príliš flexibilný zamestnanec nemá problém firmu opustiť, keď mu bude niekde ponúknutá lepšia príležitosť. Zamestnávatelia majú tiež v introvertoch stabilnejších a pokojnejších zamestnancov, na ktorých sa môžu spoľahnúť. Introvertovi naozaj nerobí dobre, keď sa okolo neho deje veľa zmien naraz. Pocit istoty, bezpečia a stability býva pre neho mimoriadne dôležitý. No na druhej strane, keď je niekde a s niekým spokojný, zostáva verný, a to nielen firme, ale aj priateľom, partnerovi…

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.