REKLAMA

Na začiatok by sme mohli na odľahčenie pripomenúť poveru, podľa ktorej svrbiace dlane signalizujú príliv aj odliv peňazí. Svrbenie ľavej dlane znamenajú podľa tejto povery výdaje a svrbenie pravej dlane zisk. V skutočnosti však realita nemusí byť vôbec ružová. Svrbenie rôznych častí tela treba vnímať s ostražitosťou. Môže to totiž napovedať o zdravotných problémoch. Páliace či červené svrbiace dlane nemusia na jednej strane znamenať nič závažné, no zároveň môžu byť príznakom plesne, alergie či dokonca ochorenia pečene.

Niekedy vás svrbenie dlaní môže prekvapiť cez deň, inokedy vás môže zobudiť aj v noci. Keď sa ho snažíte odohnať urputným škrabaním. To však nie je riešenie. Treba nájsť problém, spúšťač. Poďte si prečítať, kedy svrbiace dlane nepodceňovať a radšej zamieriť priamo k lekárovi. A pamätajte, že aj keď si myslíte, že ide o malichernosť, vždy radšej pri pochybnostiach zamierte k lekárovi.

Prečo dlane svrbia?

Začneme od tých najmenej závažných príčin svrbenia dlaní až po tie najzávažnejšie. Nezabúdajte však, že príznaky najlepšie posúdi až doktor, takže nasledujúce riadky berte len ako nápovedu a varovanie pred podceňovaním tohto na prvý pohľad nevinného problému.

Celkovo však svrbenie tela, teda nielen dlaní a prstov, ktoré pretrváva dlhšiu dobu, či dokonca sa stupňuje, nemožno brať na ľahkú váhu. Príčiny pritom môžu byť vonkajšieho i vnútorného charakteru.

Svrbiace dlane a prsty poukazujúce na suchú pokožku

V čase zimy je problémom mnohých ľudí s citlivou a suchou pokožkou, že sa im stav ešte zhorší a okrem suchým rúk dochádza občas i k nepríjemnému svrbeniu.

Agresívne čistiace prostriedky môžu celú situáciu ešte vystupňovať do podoby šúpajúcej sa kože. Mechanické trenie a dráždenie pokožky detto. 

Zaujme ťa: Aké sú príznaky Helikobaktera? Spoznaj tráviace aj kožné symptómy

príčiny suchých svrbiacich dlaní

Tento stav by ste ale nemali zájsť tak ďaleko, že sa vám budú robiť na dlaniach či prstoch trhlinky a ranky.

Určite je na mieste dopriať si okrem výživných krémov na ruky aj domácu regeneračnú masku, resp. zábal. A taktiež počas upratovania a využívania agresívnych čističov používať gumené rukavice.

Alergia a svrbenie

Ďalšou príčinou, prečo vás môžu štípať, páliť a svrbieť dlane, je alergická reakcia. Pospomínajte si, čo ste naposledy jedli. No pamätajte na to, že alergiu prejavujúcu sa svrbením môžu spôsobiť aj kozmetické prostriedky, prípadne i prášok do prania, prípadne aj kovové doplnky, napríklad prstene. No a pokiaľ beriete lieky, vedzte, že môže ísť hypoteticky aj o histamínovú reakciu na ne. 

Je zrejmé, že ak ste náchylní na tvorbu ekzému a liečite si ho aj na iných častiach tela, je o to väčšia pravdepodobnosť, že vaše dlane reagovali štípaním, pálením a svrbením na nejakú dráždivú látku.

Pleseň ako príčina svrbenia dlaní

Za svrbením, pálením, začervenaním až šúpaním pokožky z rúk môže stáť i mykóza, teda plesňové ochorenie, ktoré postihuje kožu či sliznice. Hoci sa s ňou v rámci rúk či nôh môžeme stretnúť najmä na nechtoch, dokáže napadnúť v podstate akúkoľvek časť pokožky. 

REKLAMA

Potiace sa dlane tak môžu byť ideálnou zónou na rozmnožovanie hubového ochorenia. V tomto prípade návštevu kožného lekára taktiež neodkladajte. Na prechodnú dobu môžu poslúžiť antimykotické krémy z lekárne.

Môže sa hodiť: Protikvasinková diéta: Pre ozdravný jedálniček sú vhodné tieto potraviny

...

Šarlach

Infekčné ochorenie šarlach sa prejavuje mnohými príznakmi, no medzi najtypickejšie patrí olupovanie kože, s ktorým môže byť spojené i svrbenie. Výrazné je olupovanie najmä na dlaniach, chodidlách, ale môže byť aj na tvári. O ďalších príznakoch šarlachu sa môžete dočítať napríklad TU.

Poruchy nervov – karpálny tunel

Dysfunkcie nervov, ako je syndróm karpálneho tunela, taktiež zapríčiňujú svrbiace dlane. Pri spomínanom syndróme ide v podstate o to, že došlo k zovretiu nervu v dôsledku jednostranného a monotónneho zaťažovania končatiny. 

Okrem svrbivosti je pri tejto ťažkosti prítomná obvykle aj necitlivosť rúk, brnenie či slabosť. Nepríjemné symptómy prestupujú až smerom do lakťa a chrbta. S karpálnym tunelom taktiež zavítajte do ordinácie lekára. Nenechajte stav dôjsť do mimoriadne bolestivého štádia.

prečo svrbia dlane

Svrbivé a červené dlane pri cukrovke

Cukrovka môže taktiež stáť za tým, prečo človeka svrbia dlane. Táto diagnóza spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi, ktorej následkom je okrem iného aj suchá svrbivá koža. A to nielen na dlaniach. Pri tomto type svrbenia možno niekedy spozorovať aj menšie hrbolčeky, či už červeného zafarbenia alebo aj bez zafarbenia.

Prejav cirhózy pečene

Cirhóza pečene je ďalšou vážnou diagnózou, ktorú môžeme spájať so svrbením dlaní. Okrem svrbenia sa na nich v tomto prípade zvyknú objavovať aj škvrny. Ďalšími príznakmi cirhózy môže byť hnačka, tmavý moč či bolesť kostí.

Svrbenie dlaní v tehotenstve s veľkým výkričníkom

Intenzívne svrbenie dlaní a prstov, ale aj iných častí tela treba riešiť s lekárom najmä v prípade tehotenstva. Prejavuje sa tak totiž aj závažná tehotenská komplikácia s názvom intrahepatálna cholestáza. Z dlhodobejšieho hľadiska nepredstavuje riziko pre samotnú ženu v očakávaní, ale dokáže byť naozaj nebezpečná až smrtiaca pre plod.

Ide v zásade o poruchu funkcie pečene a žlčníka, ktorá je spôsobená tehotenskými hormónmi. Do krvi sa vylučujú žlčové kyseliny spôsobujúce svrbenie kože. Prečítajte si k tomu aj vyjadrenie MUDr. Radky Gregorovej na otázku mamičky postihnutej týmto príznakom.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.