REKLAMA

Túto liečivú rastlinku zaručene poznajú i neznalci byliniek. Niektorí ju dokonca považujú za burinu, pritom je to takpovediac zelený zázrak. Viete naozaj dobre, aké liečivé účinky v sebe skrýva skorocel kopijovitý? Okrem jeho najznámejšej schopnosti, a to urýchlenia hojenia kožných rán, ho možno použiť na mnoho iných zdravotných neduhov. Poďte sa oboznámiť s úžasnými účinkami skorocelu. Upresníme si tiež dobu, kedy je najideálnejšie zbierať skorocel, a to napríklad nielen na čaj, ale aj na tinktúru či sirup. A vedeli ste o tom, že možno konzumovať aj samotné čerstvé listy? Pridajte si ho napríklad do šalátu. Recepty z byliniek, ktoré možno jesť, nájdete TU.

Ako vyzerá liečivý skorocel a kde ho nájdete?

Skorocel kopijovitý, po latinsky Plantago lanceolata, ľudovo tiež psí jazyk, jatrocel či ranocel je trvácou bylinou. Jej výskyt je u nás celkom bežný. Túto na prvý pohľad nie veľmi nápadnú, ale zato veľmi známu rastlinku môžete nájsť na lúkach, poliach i v záhradách či pri cestách.

Bezpečne ho rozoznáte podľa prízemnej ružice kopijovitých a pozdĺž žilkovaných listov. Priame stvoly sú zakončené kvetným klasom, z ktorého vyčnievajú peľnice.

Skorocel obsahuje glykozid aukubín, čo je horčina, ktorá sa zaraďuje medzi krv čistiace drogy. Obsahuje tiež veľa vitamínu C, sú v ňom aj vitamín K, kyselina linolová, vápnik, betakarotén, flavonoidy, enzýmy, saponíny, triesloviny, silice, labenzým, pektínové látky, ba dokonca pre kožu blahodarnú a regeneračnú látku s názvom alantoín.

skorocel kopijovitý
Vďaka obsiahnutému komplexu látok sa môžete spoľahnúť na protizápalové, sťahujúce, antimikrobiálne, odhlieňovacie či diuretické účinky skorocelu. 

Kedy ho zberať?

Skorocel kvitne priebežne od mája do septembra. No a práve v čase kvitnutia tejto liečivej rastlinky je najideálnejšie zberať  jej listy. Tie sa dajú použiť ako v čerstvom stave, tak aj v sušenom. Mali by sa sušiť rýchlo, a to pri teplote do 40 °C v tieni, aby nestratili farbu.

Pokiaľ chcete využívať výživné a chutné semiačka skorocelu ako skvelú prírodnú vlákninu, zberajte ich neskoro na jeseň, keď sú už suché a hnedé. Len ich jednoducho stiahnite z byľky a preosejte cez sitko. Na podporu trávenia sa semienka požívajú s vodou, na zastavenie hnačky sú zas vhodnejšie v suchej verzii.

Proti ktorým chorobám dokáže zabojovať?

> Najznámejším benefitom skorocelu je urýchľovanie hojenia rán, ale aj kožných ochorení, a to aj pomocou čerstvo rozdrvených listov. V tejto podobe sa tiež prikladajú na upokojenie kože po štípancoch od hmyzu. Možné je tiež na kožné problémy využiť skorocelový odvar.

REKLAMA

> Skorocel zlepšuje obranyschopnosť a má výrazné detoxikačné vlastnosti. Na detoxikáciu je najvhodnejšie využiť čerstvo vylisovanú šťavu z listov skorocelu.

> Skorocelová šťava, ale i čaj uľaví okrem iného pri črevných a žalúdočných problémoch.

> Semená skorocelu sa používajú ako preháňadlo.

> Skorocel vplýva pozitívne aj na zdravie pľúc a celých dýchacích ciest. Čaj je vhodné piť aj pri prechladnutí či chrípke. Taktiež podporí vykašliavanie hlienov.

> Špeciálne treba vyzdvihnúť fakt, že klinické štúdie preukázali účinnosť skorocelu aj pri chronickej bronchitíde. Benefitom je zmiernenie podráždenia sliznice a upokojenie.

Tiež ťa zaujme: Malinové listy: Ich zber sa oplatí! Pozri sa na tie účinky

> Svojimi močopudnými účinkami pôsobí priaznivo aj na obličky a prečisťuje močové cesty.

> Pomocou antiseptického pôsobenia skorocelu sa možno zbaviť taktiež vyrážok, ale i zápalov v ústnej dutine, a to napríklad vďaka skorocelovej tinktúre.

...

Skorocelový čaj, tinktúra, sirup – skvelé tipy pre domácu lekárničku

Zdravotné výhody skorocelu môžete využívať vo forme čaju, tinktúry aj sirupu vhodného pre dospelých i deti.

Na čaj zo skorocelu sú potrebné buď dve čajové lyžičky čerstvej, alebo lyžička sušenej bylinky na zhruba dvojdecovú šálku. Skorocel zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať zo 10 minút. Po precedení ho môžete osladiť. 

Neprehliadni: Lastovičník na bradavice: Stáročný recept na kožné problémy

skorocel účinky čaj sirup

Chutnejším ho spraví lyžička medu alebo čakankového sirupu, ktorý je od medu na nerozoznanie a má nízky glykemický index. Pri zdravotných problémoch sa odporúčajú dve šálky skorocelového čaju denne.

V čerstvom stave využijete listy skorocelu napríklad do zdravého šalátu, ale v domácej lekárničke by vám nemala chýbať ani skorocelová tinktúra, na ktorú budete potrebovať hrsť týchto hodnotnými látkami nabitých listov. Tinktúra zo skorocelu má naozaj multifunkčné využitie, a to ako zvnútra, tak i zvonka.
Skorocelová tinktúra je skvelá pri liečbe zápalov dýchacieho ústrojenstva, na suchý a dráždivý kašeľ. Vnútorné dávkovanie je 15 kvapiek skorocelovej tinktúry dva – tri razy denne. Pri zápaloch v ústnej dutine môžete tinktúru zo skorocelu zriediť s vodou a kloktať. Skorocelovú tinktúru neváhajte využiť na ošetrenie ťažko sa hojacich rán, popálenín, škrabancov, štípancov i zapálených miest na povrchu kože. Dokonca môžete túto tinktúru využiť aj pre krásu. Jej účinkom sa poteší najmä problematická a aknózna pokožka. Stačí, keď pridáte zopár kvapiek do prevarenej vody a máte skvelú domácu protizápalovú pleťovú vodu.

A ako si vyrobiť skorocelovú tinktúru?

Okrem hrsti čerstvých skorocelových listov budete potrebovať  sklenenú nádobu a 60-percentný alkohol. Nakrájanými listami naplňte nádobu, zalejte liehom tak, aby boli všetky listy namočené a nechajte uzavreté macerovať  na slnečnom mieste dva týždne. Napokon skorocelovú tinktúru prefiltrujte cez jemnú látku a uchovávajte ideálne v tmavej fľaštičke, resp. v tme.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.