Túto liečivú rastlinku zaručene poznajú i neznalci byliniek. Niektorí ju dokonca považujú za burinu, pritom je to takpovediac zelený zázrak. Viete naozaj dobre, aké liečivé účinky v sebe skrýva skorocel kopijovitý? Okrem jeho najznámejšej schopnosti, a to urýchlenia hojenia kožných rán, ho možno použiť na mnoho iných zdravotných neduhov. Poďte sa oboznámiť s úžasnými účinkami skorocelu. Upresníme si tiež dobu, kedy je najideálnejšie zbierať skorocel, a to napríklad nielen na čaj, ale aj na tinktúru či sirup. A vedeli ste o tom, že možno konzumovať aj samotné čerstvé listy? Pridajte si ho napríklad do šalátu. Recepty z byliniek, ktoré možno jesť, nájdete TU.
Ako vyzerá liečivý skorocel a kde ho nájdete?
Skorocel kopijovitý, po latinsky Plantago lanceolata, ľudovo tiež psí jazyk, jatrocel či ranocel je trvácou bylinou. Jej výskyt je u nás celkom bežný. Túto na prvý pohľad nie veľmi nápadnú, ale zato veľmi známu rastlinku môžete nájsť na lúkach, poliach i v záhradách či pri cestách.
Bezpečne ho rozoznáte podľa prízemnej ružice kopijovitých a pozdĺž žilkovaných listov. Priame stvoly sú zakončené kvetným klasom, z ktorého vyčnievajú peľnice.
Skorocel obsahuje glykozid aukubín, čo je horčina, ktorá sa zaraďuje medzi krv čistiace drogy. Obsahuje tiež veľa vitamínu C, sú v ňom aj vitamín K, kyselina linolová, vápnik, betakarotén, flavonoidy, enzýmy, saponíny, triesloviny, silice, labenzým, pektínové látky, ba dokonca pre kožu blahodarnú a regeneračnú látku s názvom alantoín.
Kedy ho zberať?
Skorocel kvitne priebežne od mája do septembra. No a práve v čase kvitnutia tejto liečivej rastlinky je najideálnejšie zberať jej listy. Tie sa dajú použiť ako v čerstvom stave, tak aj v sušenom. Mali by sa sušiť rýchlo, a to pri teplote do 40 °C v tieni, aby nestratili farbu.
Pokiaľ chcete využívať výživné a chutné semiačka skorocelu ako skvelú prírodnú vlákninu, zberajte ich neskoro na jeseň, keď sú už suché a hnedé. Len ich jednoducho stiahnite z byľky a preosejte cez sitko. Na podporu trávenia sa semienka požívajú s vodou, na zastavenie hnačky sú zas vhodnejšie v suchej verzii.
Proti ktorým chorobám dokáže zabojovať?
> Najznámejším benefitom skorocelu je urýchľovanie hojenia rán, ale aj kožných ochorení, a to aj pomocou čerstvo rozdrvených listov. V tejto podobe sa tiež prikladajú na upokojenie kože po štípancoch od hmyzu. Možné je tiež na kožné problémy využiť skorocelový odvar.
> Skorocel zlepšuje obranyschopnosť a má výrazné detoxikačné vlastnosti. Na detoxikáciu je najvhodnejšie využiť čerstvo vylisovanú šťavu z listov skorocelu.
> Semená skorocelu sa používajú ako preháňadlo.
> Skorocel vplýva pozitívne aj na zdravie pľúc a celých dýchacích ciest. Čaj je vhodné piť aj pri prechladnutí či chrípke. Taktiež podporí vykašliavanie hlienov.
> Špeciálne treba vyzdvihnúť fakt, že klinické štúdie preukázali účinnosť skorocelu aj pri chronickej bronchitíde. Benefitom je zmiernenie podráždenia sliznice a upokojenie.
Tiež ťa zaujme: Malinové listy: Ich zber sa oplatí! Pozri sa na tie účinky
> Svojimi močopudnými účinkami pôsobí priaznivo aj na obličky a prečisťuje močové cesty.
> Pomocou antiseptického pôsobenia skorocelu sa možno zbaviť taktiež vyrážok, ale i zápalov v ústnej dutine, a to napríklad vďaka skorocelovej tinktúre.
Skorocelový čaj, tinktúra, sirup – skvelé tipy pre domácu lekárničku
Zdravotné výhody skorocelu môžete využívať vo forme čaju, tinktúry aj sirupu vhodného pre dospelých i deti.
Na čaj zo skorocelu sú potrebné buď dve čajové lyžičky čerstvej, alebo lyžička sušenej bylinky na zhruba dvojdecovú šálku. Skorocel zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať zo 10 minút. Po precedení ho môžete osladiť.
Neprehliadni: Lastovičník na bradavice: Stáročný recept na kožné problémy
Chutnejším ho spraví lyžička medu alebo čakankového sirupu, ktorý je od medu na nerozoznanie a má nízky glykemický index. Pri zdravotných problémoch sa odporúčajú dve šálky skorocelového čaju denne.
A ako si vyrobiť skorocelovú tinktúru?
Okrem hrsti čerstvých skorocelových listov budete potrebovať sklenenú nádobu a 60-percentný alkohol. Nakrájanými listami naplňte nádobu, zalejte liehom tak, aby boli všetky listy namočené a nechajte uzavreté macerovať na slnečnom mieste dva týždne. Napokon skorocelovú tinktúru prefiltrujte cez jemnú látku a uchovávajte ideálne v tmavej fľaštičke, resp. v tme.
Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik