REKLAMA

Lastovičník väčší, po latinsky Chelidonium majum, ktorý naši predkovia nazývali aj hadím mliečom, bradavičníkom či krvavníkom, je celkom spornou bylinkou. Na jednej strane niet pochýb o jej širokospektrálnych liečivých účinkoch, ktoré využívame v rámci produktov, ako sú tinktúry, gély či krémy na kožné defekty, no na strane druhej treba mať na pamäti, že je to jedovatá rastlina. My sa dnes zameriame na jej vonkajšie využitie. Zaujíma vás, ako použiť lastovičník na bradavice či iné výrastky? Ste na správnom mieste.

Prečítaj si tiež: Bradavica na nohe – ako sa jej zbaviť? Overené tipy na odolné bradavice na chodidlách

Treba dodať, že lastovičník sa užíva aj vnútorne. Je tu však veľké ALE! Pitie čajov z lastovičníka a vo všeobecnosti jeho vnútorné užívanie sa neodporúča bez vedomia lekára. Vo väčších dávkach spôsobuje otravu a ako vieme, každý organizmus je špecifický a niektorí ľudia sú zvlášť precitlivelí, takže toto varovanie má opodstatnenie.

Čo má lastovičník spoločné s lastovičkami?

Lastovičník väčší je bežne dostupnou trvácou rastlinou z čeľade makovitých. Nie je problém nájsť ho kvitnúť od jari do jesene na rumoviskách, v záhradách či na okrajoch lesov. Od časového ohraničenia jeho výskytu je odvodený aj jeho názov. Keď lastovičky prilietajú, začína kvitnúť, no a v čase jeho odkvitania a schnutia lastovičky odlietajú.

Ako lastovičník vyzerá?

Lastovičník sa nedá pomýliť. Má 30 až 50 centimetrov vysokú byľ pokrytú chĺpkami, z ktorej vyrastajú perovito strihané listy a žlté kvety v okolíkoch. Lastovičníku vyhovujú mierne tienisté miesta s dusíkatou pôdou. 

V celej rastline sa nachádza výrazne zapáchajúca oranžová šťava mliečnej konzistencie. Lastovičník obsahuje sacharidy, kyseliny, silice, triesloviny, tyramín i flavonoidy.

Na túto zaujímavú bylinku so žltými kvietkami nedali liečitelia dopustiť už od staroveku. V rôznych podobách sa lastovičník využíval i využíva pri problémoch s pečeňou, žlčníkom či obličkami. Dokonca sa v súčasnosti skúmajú aj protirakovinové účinky lastovičníka.

V minulosti sa ním taktiež liečili očné infekcie či zákaly (čo je šokujúce, nakoľko má leptavé účinky), čierny kašeľ a vyháňali sa ním taktiež parazity z tela.  

Neprehliadni: Aloe vera na popáleniny od slnka: Aké ďalšie účinky má tento všestranný gél?

lastovičník

Lastovičník má podľa bylinkárov schopnosť upokojiť nervovú sústavu, podráždený žalúdok i črevá. Zlepšuje a prehlbuje spánok. Teraz však prejdime na jeho vonkajšie využitie.

REKLAMA

Využitie lastovičníka pri kožných problémoch

Samozrejme, že najlepšie je nechať si odstrániť kožné problémy, teraz konkrétne hovoríme o bradaviciach a kožných výrastkoch, odborne u dermatológa, prípadne možno skúsiť aj voľnopredajné prípravky.

Osvedčili sa však aj babské triky, v ktorých má svoje nezastupiteľné miesto lastovičník väčší, resp. jeho oranžové latexové mlieko. Samozrejme, že lastovičník na bradavice, konkrétne extrakt z neho, možno účinne použiť aj v podobe produktu na to určeného a nemusíte ho zháňať po lúkach a poliach.

Mlieko z lastovičníka je jedným z najznámejších prírodných keratolytík, jednoducho povedané zmäkčovačov a odstraňovačov rohovej vrstvy pokožky. V podstate pôsobí leptaním.

Ako použiť lastovičník na bradavice?

Mlieko z čerstvo odtrhnutého lastovičníka sa natiera priamo na bradavicu, a to aj 2-krát denne. Pozor však, za žiadnych okolností sa nemôže dostať do očí, ktoré by mohlo nenávratne poškodiť. Pri trhaní lastovičníka odporúčame použiť rukavice a mlieko nanášať na bradavicu či kožný výrastok vatovou tyčinkou.

Pokiaľ nemáte dostupný čerstvý lastovičník, pomôže aj lastovičníkový extrakt či tinktúra z neho. Tie sú dostupné v špecializovaných predajniach, ale môžete si ju aj svojpomocne vyrobiť, aby ste mali liečivé účinky lastovičníka dostupné aj v čase, keď nekvitne.

mlieko z lastovičníka

Domáci recept: Tinktúra z lastovičníka

Potrebovať budete čerstvú vňať lastovičníka a kvalitný alkohol. Pri príprave používajte gumové rukavice. Vňať sa nakrája a zaleje 70 až 80-percentným alkoholom tak, aby nič nevyčnievalo nad hladinu. Pohár sa dobre utesní a rastlina sa lúhuje v tieni a teple zhruba 3 týždne.

Priebežne je dobré nádobou pohrkať. Po vylúhovaní nasleduje už len scedenie. Tinktúru nanášajte na bradavice a výrastky pomocou vatovej tyčinky niekoľkokrát denne.

Domáci recept: Masť z lastovičníka na bradavice a výrastky

Potrebovať budete zhruba 100 g kokosového oleja, dve vňate lastovičníka a 7 až 10 kvapiek tea tree oleja. Navlečte si rukavice a lastovičník nakrájajte na menšie kúsky. Nakrájaný lastovičník vložte do sklenenej nádoby a zalejme teplým rozpusteným kokosovým olejom.

Zmes nechajte cez noc postáť. Nasledujúci deň zmes chvíľu povarte, ale bez toho, aby prešla varom. Potom prelisujte cez jemné plátno. Pred uskladnením v sklenenej nádobke pridajte čajovníkový olej a premiešajte. Domáca masť z lastovičníka sa skladuje v chlade. Na bradavice a výrastky natierajte trikrát denne. 

Silný odvar z lastovičníka pomôže na pleseň nôh a nechtov

Na okraj treba spomenúť ešte jednu radu bylinkárov ohľadom využitia lastovičníka. Jeho silný odvar je skvelý ako 10-minútový kúpeľ nôh bojujúci proti plesni v tejto lokalite. Nohy by sa v ňom mali močiť len jedenkrát denne. 

Čo ešte pomáha na bradavice a výrastky?

Na bradavice a výrastky na koži sa v domácich podmienkach využívajú rôzne ďalšie suroviny a prípravky. Tu sú ďalšie tipy.

> Šťava z citróna či jablčný ocot rozkladajú nahromadené bunky vďaka kyslosti a tiež pôsobia dezinfekčne.  

> Vynikajúca je na bradavice i dračia krv. Ide o prírodný multifunkčný prípravok, ktorý sa užíva na mnohé neduhy ako vnútorne, tak aj zvonka, nakoľko má na pokožku hojivé účinky

> Siahnuť môžete aj po vysušujúco a protiinfekčne pôsobiacom čajovníkovom oleji, ale aj vynikajúcom oreganovom oleji, ktorý si na vonkajšie použitie viete pomerne jednoducho vyrobiť.

> Dokonca je v tomto prípade účinný i drvený cesnak.

Základom je, aby boli všetky spomínané účinné látky na výrastku či bradavici dostatočne dlho. Aplikujú sa vatovými tyčinkami párkrát denne a v niektorých prípadoch sa pre intenzívnejšie pôsobenie aj prelepujú.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.