Lastovičník väčší, po latinsky Chelidonium majum, ktorý naši predkovia nazývali aj hadím mliečom, bradavičníkom či krvavníkom, je celkom spornou bylinkou. Na jednej strane niet pochýb o jej širokospektrálnych liečivých účinkoch, ktoré využívame v rámci produktov, ako sú tinktúry, gély či krémy na kožné defekty, no na strane druhej treba mať na pamäti, že je to jedovatá rastlina. My sa dnes zameriame na jej vonkajšie využitie. Zaujíma vás, ako použiť lastovičník na bradavice, kurie oká alebo výrastky? Ste na správnom mieste.

Treba dodať, že lastovičník sa užíva aj vnútorne. Je tu však veľké ALE! Pitie čajov z lastovičníka a vo všeobecnosti jeho vnútorné užívanie sa neodporúča bez vedomia lekára. Vo väčších dávkach spôsobuje otravu a ako vieme, každý organizmus je špecifický a niektorí ľudia sú zvlášť precitlivelí, takže toto varovanie má opodstatnenie.

Čo má lastovičník spoločné s lastovičkami?

Lastovičník väčší je bežne dostupnou trvácou rastlinou z čeľade makovitých. Nie je problém nájsť ho kvitnúť od jari do jesene na rumoviskách, v záhradách či na okrajoch lesov. Od časového ohraničenia jeho výskytu je odvodený aj jeho názov. Keď lastovičky prilietajú, začína kvitnúť, no a v čase jeho odkvitania a schnutia lastovičky odlietajú.

Ako lastovičník vyzerá?

Lastovičník sa nedá pomýliť. Má 30 až 50 centimetrov vysokú byľ pokrytú chĺpkami, z ktorej vyrastajú perovito strihané listy a žlté kvety v okolíkoch. 

Lastovičníku vyhovujú mierne tienisté miesta s dusíkatou pôdou. V celej rastline sa nachádza výrazne zapáchajúca oranžová šťava mliečnej konzistencie. Lastovičník obsahuje sacharidy, kyseliny, silice, triesloviny, tyramín i flavonoidy.

Neprehliadni: Aloe vera na popáleniny od slnka: Aké ďalšie účinky má tento všestranný gél?

lastovičník

Na túto zaujímavú bylinku so žltými kvietkami nedali liečitelia dopustiť už od staroveku. V rôznych podobách sa lastovičník využíval i využíva pri problémoch s pečeňou, žlčníkom či obličkami. Dokonca sa skúmajú aj protirakovinové účinky lastovičníka. V minulosti sa ním taktiež liečili očné infekcie či zákaly (čo je šokujúce, nakoľko má leptavé účinky), čierny kašeľ a vyháňali sa ním taktiež parazity z tela. Lastovičník má podľa bylinkárov schopnosť upokojiť nervovú sústavu, podráždený žalúdok i črevá. Zlepšuje a prehlbuje spánok. Teraz však prejdime na jeho vonkajšie využitie.

Využitie lastovičníka pri kožných problémoch

Samozrejme, že najlepšie je nechať si odstrániť kožné problémy, teraz konkrétne hovoríme o bradaviciach, kožných výrastkoch, ba dokonca kurích okách, odborne u dermatológa, prípadne možno skúsiť aj voľnopredajné prípravky. Osvedčili sa však aj babské triky, v ktorých má svoje nezastupiteľné miesto lastovičník väčší, resp. jeho oranžové latexové mlieko. Samozrejme, že lastovičník na bradavice, konkrétne extrakt z neho, možno účinne použiť aj v podobe produktu na to určeného a nemusíte ho zháňať po lúkach a poliach.

Mlieko z lastovičníka je jedným z najznámejších prírodných keratolytík, jednoducho povedané zmäkčovačov a odstraňovačov rohovej vrstvy pokožky. V podstate pôsobí leptaním.

Ako použiť lastovičník na bradavice?

Mlieko z čerstvo odtrhnutého lastovičníka sa natiera priamo na bradavicu, a to aj 2-krát denne. Pozor však, za žiadnych okolností sa nemôže dostať do očí, ktoré by mohlo nenávratne poškodiť. Pri trhaní lastovičníka odporúčame použiť rukavice a mlieko nanášať na bradavicu či kožný výrastok vatovou tyčinkou.

Pokiaľ nemáte dostupný čerstvý lastovičník, pomôže aj lastovičníkový extrakt či tinktúra z neho. Tie sú dostupné v špecializovaných predajniach, ale môžete si ju aj svojpomocne vyrobiť, aby ste mali liečivé účinky lastovičníka dostupné aj v čase, keď nekvitne.

Pozri tiež: Tinktúra z medvedieho cesnaku: Toto sú jej zázračné účinky a recept na ňu 

mlieko z lastovičníka

Domáci recept: Tinktúra z lastovičníka

Potrebovať budete čerstvú vňať lastovičníka a kvalitný alkohol. Vňať sa nakrája a zaleje 70 až 80-percentným alkoholom tak, aby nič nevyčnievalo nad hladinu. Pohár sa dobre utesní a rastlina sa lúhuje v tieni a teple zhruba 3 týždne. Priebežne je dobré nádobou pohrkať. Po vylúhovaní nasleduje už len scedenie. Tinktúru nanášajte na bradavice či výrastky alebo kurie oká pomocou vatovej tyčinky niekoľkokrát denne.

Silný odvar z lastovičníka pomôže na pleseň nôh a nechtov

Na okraj treba spomenúť ešte jednu radu bylinkárov ohľadom využitia lastovičníka. Jeho silný odvar je skvelý ako 10-minútový kúpeľ nôh bojujúci proti plesni v tejto lokalite. Nohy by sa v ňom mali močiť len jedenkrát denne. 

Čo ešte pomáha na bradavice a výrastky?

Na bradavice a výrastky na koži sa v domácich podmienkach využívajú rôzne ďalšie suroviny a prípravky. Napríklad i šťava z citróna či jablčný ocot, ktoré rozkladajú nahromadené bunky vďaka kyslosti.  Vynikajúca je i dračia krv. Siahnuť môžete aj po vysušujúco a protiinfekčne pôsobiacom čajovníkovom oleji, ale aj oreganovom oleji, ba dokonca je v tomto prípade účinný i drvený cesnak. Základom je, aby účinné látky boli na výrastku či bradavici dostatočne dlho. Aplikujú sa vatovými tyčinkami párkrát denne a v niektorých prípadoch sa pre intenzívnejšie pôsobenie aj prelepujú.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.