REKLAMA

Minimalistický životný štýl, zero waste či slow fashion sa dostali do povedomia už aj u nás na Slovensku. Je výborné, že čoraz viac ľudí chce do svojich životov zaviesť princípy šetrné k prírode a vychádzajúce v ústrety duševnej harmónii. Minimalizmus v živote mnohé uľahčí, zároveň prehĺbi schopnosť vnímať a prežívať to, čo je naozaj podstatné. V neposlednom rade dodržiavanie tejto životnej filozofie zmierňuje stres, úzkostné stavy i čierne myšlienky. Dodáva do života radosť aj lepšiu koncentráciu. Knihy od Marie Kondo sú v tomto smere nepochybne abecedou pre každého začínajúceho minimalistu.

Napríklad vďaka správne aplikovanému minimalizmu získate voľný priestor v byte, nebudete sa potkýnať o nepotrebnosti a bežné upratovanie zvládnete ľavou-zadnou. Vďaka kapsulovému šatníku už nebudete mať ráno problém, čo na seba, všetko pekne skombinujete a skriňa nebude pukať vo švíkoch. Výmenou klasických kníh za audioknihy ušetríte nielen miesto v byte, ale aj materiál (papier). Minimalizmus v kuchyni či v kúpeľni vám taktiež pridá čas i priestor.

Neprehliadni článok zaoberajúci sa minimalizmom v kuchyni a domácnosti ako takej: Zero waste tipy na produkty: 30 vychytáviek do domácnosti

Snaha o jednoduchšie, kvalitnejšie a zmysluplnejšie žitie si však vyžaduje, aby sme sa na tému minimalizmu v živote pozreli aj z trochu inej ako len čisto materiálnej stránky. Samozrejme, dokonalé usporiadanie priestoru okolo nás prenáša harmóniu i do nášho vnútorného sveta. No aj keď sa zbavíte harabúrd, upracete si a zorganizujete sa, stále je tu jedna oblasť, na ktorú nemožno zabúdať. A o nej si teraz povieme niečo viac. 

Minimalizmus na mieru

Samozrejme, že zbavenie sa zbytočností v domácnosti a efektívne zorganizovanie vecí tvorí akési gro minimalizmu. 

Pamätajte však na to, že nie je nutné držať sa zubami-nechtami výziev, v rámci ktorých sa treba zbaviť najskôr 100 a neskôr aj viac vecí za istý čas, prípadne redukovať svoj majetok len na 333 kusov k životu potrebných nevyhnutností. Nemusíte sa slepo viazať na podobné výzvy, i keď táto podoba minimalizmus je mimoriadne populárna a možno na začiatku aj povzbudzujúca a lákavá.

minimalizmus a jednoduchý život

Z dlhodobého hľadiska je však ideálnejšie ušiť si minimalizmus na mieru a netrpieť tým, že niečo z neho do bodky nespĺňate. Dôležité je vôbec začať a následne možno postupovať vlastným tempom.

Menej je viac

Zaiste je vhodné minimalizovať nielen počet vecí, ale zároveň si „upratať“ aj v hlave a v prioritách. Dodať samotnému životu systém a uľahčiť si, čo sa dá. Čo si teda ešte vziať k srdcu okrem rád typu: zbavte sa všetkého, čo nepoužívate; nerobte si zbytočné zásoby; pri nakupovaní dbajte viac na kvalitu ako na kvantitu; nenakupujte impulzívne? Minimalizmus so svojím heslom „menej je viac“ je vhodné aplikovať aj na nasledujúce.

REKLAMA
...

Zbavte sa psychickej záťaže

Psychický balast, ktorý vás ťaží možno ešte viac ako zbytočné materiálne veci v byte, je nutné eliminovať napríklad aj z dôvodu jeho „toxicity“ (tá sa prejavuje okrem iného aj negatívnym vzťahom k sebe či druhým), ale taktiež aj kvôli narušovaniu koncentrácie na to, čo je v živote naozaj dôležité.

Zbytočnosti v hlave vedia narobiť horší neporiadok ako tie v byte. A na ich zbavenie sa potrebujete viac ako škatule (niekedy možno i pomoc psychológa). Pokiaľ sa chcete striasť psychického „odpadu“, musíte predovšetkým poznať svoje priority. Musíte si vedieť vybrať, čo je pre vás naozaj dôležité

Inak povedané, zadefinovať si, kam chcete smerovať, čo chcete dosiahnuť, čo dáva vášmu životu zmysel, no a ostatné jednoducho pustiť. 

Zaujme: Ako si nastaviť hranice vo vzťahoch? Ak si people pleaser, nebude to jednoduché!

ako minimalizovať

Tak budete vedieť jasne identifikovať aj záťaž, resp. prekážky, pričom mnohých z nich sa viete zbaviť. Mali by ste to i urýchlene urobiť pre vlastné dobro. A to počínajúc negatívnym zmýšľaním cez neautentické ašpirácie pokračujúc deštruktívnymi vzťahmi a množstvom zbytočných, zahlcujúcich a „prázdnych“ informácií prúdiacich z médií a sociálnych sietí končiac.

Zachovajte si teda striedmosť v materiálnych veciach, ale aj v oblasti toku informácií i v emocionálnej sfére.

Konkrétne tipy, ako na minimalizmus v živote

Zaneprázdnenosť a neproduktívnosť sú protikladmi hodnotovo naplneného a zmysluplne aktívneho života. Tu je niekoľko jednoduchých tipov na vylepšenie kvality života vďaka minimalistickej filozofii.

1) Majte stanovené ciele, ale nechcite naraz všetko. Trpezlivosť prináša z dlhodobého hľadiska pomyselné ruže aj z hľadiska minimalizmu.

2) Upratujte nielen fyzické priestory, ale aj tie virtuálne. Patrí sem napríklad plocha počítača, mailová schránka, odbery na sociálnych sieťach.

3) Vyčistite si hlavu od čiastkových cieľov. Všetko, čo treba urobiť, si nedržte v hlave, ale zaznamenajte si to, či už na papier (do kalendára) alebo virtuálne. Dôležité je, že si môžete svoj postup skontrolovať aj každý deň, ale vyčistíte si svoju pamäťovú kapacitu na iné, dôležitejšie veci.

Minimalizmus v živote

4) Dbajte na kvalitu vzťahov viac ako na kvantitu. Pouvažujte napríklad, či všetci priatelia na Facebooku sú nimi aj v realite. Menšie množstvo kamarátstiev tiež nahráva tomu, že im budete môcť venovať viac času, energie a prispievať tak k zmysluplným a hlbším medziľudským väzbám.

5) Redukujte notifikácie na najnižšiu možnú úroveň. Všeobecne platí, že čím menej vyrušení od práce, tým hlbšia koncentrácia a lepšia nápaditosť. No aj v chvíľach voľna to dopomôže k lepšej relaxácii.

Zorganizuj si pracovňu, pozri SEM >>>

6) Preferencie sa časom u človeka prirodzene menia. Zrušte si teda už neaktuálne a pre vás nezaujímavé odbery informácií z virtuálneho sveta, či už blogové, z magazínov, zo sociálnych sietí, newslettre z e-shopov, ktoré vám zahlcujú mail a podobne. Poodhlasujte sa všade tam, kde to už pre vás nemá zmysel.

7) Vyhnite sa multitaskingu a sústreďte sa naplno vždy len na jednu aktivitu.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.