REKLAMA

Je to už pár rokov dozadu, čo si niacinamid v kozmetike našiel svoje stále miesto v kategórii účinných antioxidantov. V súčasnosti patrí niacínamidu spolu s kyselinou  hyalurónovou, vitamínom C a retinolom VIP miesto v starostlivosti o pleť. Je to zložka, ktorú záujemcovia o krásnu pokožku vyhľadávajú najmä v pleťových sérach. No nájdeme ho aj v množstve iných produktov určených na tvár i telo.

Čo to je niacinamide, resp. niacínamid a aké má účinky, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. Vieme, prečo si táto kozmetická zložka získala popularitu a tiež to, s akými problémami zabojuje. Bude vhodnou práve pre vás? Čítajte ďalej.

Čo to je niacinamid? Poznáme ho aj ako niacinamide, niacínamid aj nikotínamid

V zásade je to jedna z dvoch hlavných foriem vitamínu B3. Ide o vo vode rozpustný vitamín zohrávajúci významnú úlohu pri mnohých procesoch v organizme, ako je napríklad trávenie alebo mozgová činnosť. V tele sa vyskytuje úplne prirodzene, i keď si ho nevieme syntetizovať sami, no vieme si ho dopĺňať stravou. Obsahujú ho napríklad strukoviny, droždie, orechy aj kuracie mäso.

Pokiaľ ale chceme, aby sa jeho skvelé účinky výraznejšie prejavili na pokožke, treba do svojej starostlivosti o pleť zaradiť aj sérum s niacinamidom či inú kozmetiku, v ktorej je obsiahnutý.

Zaujme ťa: Aké sú výhody používania dermokozmetiky? Efektívne riešenia pre krásnu a zdravú pleť

niacinamide sérum kozmetika

Poznáme napríklad masky s niacinamidom, toniká či rôzne čističe na tvár alebo aj krémy. A prečo vôbec vyhľadávať niacinamide v kozmetike? Hneď si aj uvedieme jasné dôvody.

Aké sú účinky niacinamidu na pleť?

Úplne na začiatok k účinkom niacínamidu treba povedať, že je top voľbou pre mastnú pokožku s nedokonalosťami, ale nemusia sa ho báť používať ani ľudia s citlivou pleťou, ktorá trpí napríklad na čierne bodky alebo dokonca rosaceu.

Môže sa hodiť: Najlepší rosacea krém a ďalšia overená TOP kozmetika na ružovku

Účinky niacínamidu 

 

  • Je to ideálna ingrediencia na boj proti hyperpigmentácii, čiže tmavým škvrnám na pokožke. Zjednocuje tón pleti.
  • Niacínamid posilňuje kožnú bariéru, a tak ju chráni proti negatívnym vonkajším vplyvom. Takpovediac zvyšuje imunitu pokožky.
  • Je to ideálny pri liečbe akné a rôznych nedokonalostí pleti. 
  • Reguluje tvorbu mazu v pokožke.
  • Niacínamid vo všeobecnosti zlepšuje celkovú textúru pokožky
  • Zjemňuje linky a vrásky na pokožke. Môžeme ho teda zaradiť medzi antiaging zložky kozmetiky. Pôsobí na zvýšenie dermálneho kolagénu.
  • Pôsobí ako antioxidant, ktorý chráni pokožku pred UV žiarením a vznikom zápalu, pričom okrem iného aj zmierňuje začervenianie pleti a rôzne podráždenia.
  • Podporuje hydratačné procesy v pokožke tým, že zosilňuje účinky hydratačných zložiek kozmetiky. A taktiež uzamyká vlhkosť v pokožke vďaka zvyšovaniu produkcie ceramidov.
REKLAMA

Niacinamide sérum v ponuke e-shopov: TOP výber

1) Geek & Gorgeous Pleťové sérum s niacinamidom „B-Bomb“

2) LA ROCHE-POSAY Niacinamide 10 sérum proti tmavým škvrnám 30 ml

3) Pleťové sérum Niacínamid (vit. B3) Kvítok 10ml

Kompatibilita s inými produktmi a problematický vitamín C?

Aj keď je niacínamid pomerne kompatibilnou zložkou kozmetiky, čo znamená, že sa dá používať napríklad aj s AHA kyselinami či retinolom, predsa len existuje kombinácia, ktorá nie je úplne ideálna. Je to konkrétne niacinamide a vitamín C. 

I keď by miešaním týchto dvoch zložiek nemalo dôjsť k iritácii pokožky, problémom je, že pri ich spoločnej aplikácii na tvár (keď napríklad použijete sérum s vitamínom C a na to dáte krém s niacínamidom) sa ich účinky znižujú. 

Pokiaľ teda chcete dostať z oboch zložiek maximum, skúste ich vo svojej rutine používať oddelene. Jenu napríklad aplikujte ráno a druhú večer.

Neprehliadni: Najlepšia kozmetika na mastnú pleť: Tipy na zmatnenie aj na boj proti nedokonalostiam

účinky a kombinácia s vitamínom C

Sérum alebo krém? Pozor na koncentráciu!

Keďže nie všetky produkty s niacínamidom majú túto zložku v názve, skontrolujte si zloženie svojej kozmetickej výbavy. A to z toho titulu, aby ste to s touto zložkou neprehnali. Niacinamide je síce úžasný a všestranný v starostlivosti o pleť, no pokiaľ sa to s jeho koncentráciou preženie, napríklad si na tvár navrstvíte hneď niekoľko produktov s niacinamidom, môže sa účinok vytratiť, ba dokonca stav pleti zhoršiť. V tomto prípade platí naozaj, že menej je viac. Takže 2 až 5 % niacínamidu v kozmetike sú úplne postačujúce pre všetky vyššie spomínané benefity.

Z uvedeného vyplýva, že séra s niacínamidom, ktoré obvykle obsahujú najvyššiu koncentráciu tejto zložky, nie sú nevyhnutnosťou. Pokojne vám pre tieto účely postačí aj krém, ktorý ho má v zložení spolu s inými pre pleť užitočnými ingredienciami. S nimi niacinamide pekne spolupracuje a zvyšuje ich účinok.

Na inšpiráciu tu máte ešte niekoľko zaujímavých produktov rôzneho charakteru s primeranou koncentráciou niacínamidu.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.