Počas zimných mesiacov býva aj normálna pleť o čosi suchšia. Prechody zo studeného exteriéru do vykúreného interiéru sú pre pleť zaťažkávajúcou skúškou. No a pokožka, ktorá je prirodzene suchá, trpí v tomto čase ešte viac na nedostatok vlahy, praská a objavujú sa na nej šupinky… Pomôcť jej však viete správnou starostlivosťou vhodnými produktmi. Vďaka nim ju môžete zharmonizovať a urobiť odolnejšou. Viete, aká kozmetika na suchú pleť je najideálnejšia? My vám dáme niekoľko skvelých tipov na to, aké zložky v kozmetike by ste mali uprednostňovať a čomu sa vyhýbať v rámci starostlivosti o pleť náchylnú na vysušovanie, tvorbu šupiniek a rýchlejšie starnutie.

Aké problémy riešiť pri suchej pleti?

Suchá pleť býva v prvom rade precitlivená, nakoľko jej obranná bariéra je slabá. To súvisí aj s nízkou produkciou séba, resp. kožného tuku. V zime trpí suchá pokožka kvôli chladu a vetru, v lete jej viac škodí slnečné žiarenie.

Suchá pleť pôsobí príliš matne, jej štruktúra býva drsnejšia. Veľmi ľahko na nej vznikajú šupinky aj červené škvrny. Pozitívom je to, že sa na nej neobjavuje akné, no s pribúdajúcim vekom bývajú problémom rýchlejšie sa vytvárajúce vrásky.

Tiež ťa zaujme: Tmavé a suché lakte nemusia byť len estetickým problémom: Zisti, čo pomáha

Najlepšia kozmetika na suchú pleť

Ako každá pleť, tak aj suchá potrebuje dostatočnú hydratáciu a o čosi špeciálnejšiu výživu. Na čo sa zamerať a čomu sa vyhnúť pri starostlivosti o ňu?

Čo nepoužívať v starostlivosti o presušenú pokožku?

Ideálna kozmetika na suchú pleť musí rešpektovať jej citlivosť, takže sa vyhnite oblúkom všetkým dráždivým zložkám, ako sú ftaláty, dioxán, SLS či PEG. Alkohol v kozmetike by mal byť absolútne tabu. Ani parfumácia nie je v kozmetike pre suchú pleť úplne žiaduca.

Peelingy s čiastočkami by sa mali využívať naozaj striedmo, ideálnejší je peeling na báze AHA kyselín, pričom z nich treba vybrať najmenej agresívnu, ktorou je kyselina mliečna. Tá je v porovnaní s kyselinou glykolovou znášaná suchou pleťou veľmi dobre, lebo zostáva viac-menej na povrchu a nespôsobuje výrazné podráždenie. Aj napriek tomu si však hravo poradí so šupinkami a odumretými bunkami na tvári. Enzymatický peeling je v tomto okruhu produktov najlepšou kozmetikou na suchú pleť. 

No a keďže suchej pokožke chýba prirodzený lesk, treba jej dodať „šťavu“ a mladistvosť správnom výživou. No to neznamená, že máte používať príliš mastné a ťažké krémy, keď to nie je nevyhnutné (napr. idete von do fujavice).

Rovnako nie je dobré „zabíjať“ prirodzený lesk, ku ktorému sa suchá pleť dopracuje len veľmi ťažko, hrubým nánosom púdru. Takéto  „skrášľovanie“ nepôsobí na suchej pleti vizuálne dobre a okrem toho ju ešte viac vysúša. Skôr tomuto typu pleti svedčí highliter, čiže rozjasňovač, ideálne v krémovej konzistencii.

Oplatí sa vedieť: Zisti, ako používať rozjasňovač a v čom spočíva jeho správny výber

suchá pleť starostlivosť

Aké zložky by mala obsahovať kozmetika na suchú pleť?

Večerné odličovanie pleti zohráva zásadnú úlohu pre každú pokožku. Okrem dôkladnosti sa v tomto smere oplatí i šetrný prístup. Nedrhnite a nešúchajte vašu suchú pokožku. Aby líčidlá išli z pleti ľahko a vy ste si ju nemuseli silne pretierať odličovacími tampónmi, zvoľte odličovací olej. Olej dokáže krásne rozpustiť make-up a vy sa ho definitívne zbavíte v druhom kroku, keď použijete na umytie jemný nedráždivý gél, emulziu alebo balzam.

Ľahká krémová Čistiaca emulzia s hydratačným účinkom od CeraVe spĺňa túto požiadavku a navyše obsahuje kyselinu hyalurónovú a esenciálne ceramidy, ktoré sú pre suchú pleť dokonalým duom. Kyselina hyalurónová pôsobí hĺbkovo hydratačne a ceramidy obnovujú prirodzenú bariéru pleti. Spomínaná emulzia sa teší veľkej popularite, nakoľko nevysušuje a zanecháva pleť hebkú. K tomu je vhodné doplniť ceramidy aj pomocou ďalšej kozmetiky, či už séra, alebo krému.

oleje na suchú pleť

Rovnako kyselinu hyalurónovú by si mala suchá pleť dopriať taktiež v sére, ktoré sa aplikuje pod krém, či už na noc alebo na deň. Prípadne si dopriať masku alebo krém s touto hodnotnou zložkou. Vybrať si môžete z TÝCHTO produktov.

Krém je pre suchú pleť nevyhnutnosťou a oplatí sa do neho investovať viac. Dbajte na všetko, čo sme spomínali vyššie. Vyhnite sa všetkým dráždivým látkam a zamerajte sa na zložky, ako je kyselina hyalurónová, ceramidy, skvalén a rastlinné oleje.

Pokiaľ chcete vášmu krému dodať na výživnosti, môžete to urobiť úplne jednoducho. Len do neho pred aplikáciou primiešajte zo dve kvapky regeneračného pleťového oleja, napríklad šípkového, ktorý je fantastický aj pre zrelú pleť s vráskami. Ideálnymi olejmi na suchú pleť sú aj vitamínmi nabitý rakytníkový či avokádový, ktorý podporuje tvorbu kolagénu.

No a nakoniec nezabudnite najmä počas zimy dbať aj na občasné použitie výživnej masky. Výborné nájdete v internetových obchodoch, ale skúsiť môžete aj domáce masky na suchú pleť.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.