Dodať líčkam šťavu patrí v rámci make-up rutiny medzi posledné kroky. Pokiaľ aplikáciu kvalitnej lícenky preskakujete, robíte chybu. Lícenka je stálicou kozmetických taštičiek. Je to ten typ produktu, ktorý sa i pri neustále meniacich trendoch nikdy úplne nevytratí. A pravdou je, že farebne a konzistenciou vhodne zvolená lícenka dokáže malé zázraky.

REKLAMA

Tvárenka je akousi pomyselnou čerešničkou celého make-upu. Bez nej totiž vyzerá nedokončene, bez šťavy a pleť pôsobí mdlo. Aplikáciou make-upu sa totiž z tváre vyzmizíkuje život, pleť pôsobí až príliš jednoliato. A práve preto treba následne siahnuť po lícenke, bronzri a prípadne rozjasňovači.

My vám teraz poradíme, ako na správny výber lícenky a tiež to, ako na jej správnu aplikáciu. Prezradíme aj chyby, ktorým sa treba pri nanášaní lícenky vyhnúť, pretože pleť potom pôsobí staršie alebo príliš výrazne.

Ako si vybrať správny odtieň lícenky?

Vybrať si správny odtieň farby na líca môže byť problém. Umelé svetlo v drogériách dokáže skresľovať. A ako vieme, červená, ružová, oranžová či fialová môže mať stovky podôb. 

Čo je ale pri jej výbere lícenky na tvár najpodstatnejšie? V zásade je najdôležitejšie zachytiť, či máte studený alebo teplý typ pleti, aby ste nešliapli úplne mimo. Studeným typom sa hodí skôr ružová či fialkastá a teplým typom zas odtiene do hneda a oranžova. Broskyňový odtieň farby na líčka je v zásade najuniverzálnejší.

Dámy s tmavou pokožkou si môžu dovoliť aj vyslovene výrazné tvárenky, no v zásade v teplých odtieňoch. Je taktiež žiaduce, aby ste okrem podtónu pleti brali ako druhú bernú mincu aktuálne oblečenie, ktoré máte v daný deň na sebe. A teda lícenku prispôsobili odtieňovo aj k nemu.

Bohatý výber líceniek objavíte TU >>>

Skvelým trikom, ako si správne vybrať nenápadnejšiu, ale naozaj dobre pasujúcu farbu lícenky, je kopírovanie odtieňa koncov vašich uší, prípadne farby vašich končekov prstov.

Pozor, niektoré farby na líčka obsahujú tzv. shimmer, čiže trblietavé čiastočky rôznej veľkosti, a to od jemne sa lesknúceho saténového finišu cez perleťový nádych až po väčšie trblietky.

Problémom je, že čiastočky odrážajúce svetlo v lícenkách, ale aj iných produktoch na pleť, nie sú úplne ideálne. Zoberte si už len to, že naša koža sa prirodzene netrblieta. Maximálne sa leskne, keď sme spotení.

Na začiatok, keď ešte s tvárenkou nedokážete úplne excelentne zaobchádzať, stavte na matné finiše. Tie sú stávkou na istotu aj pri tieňoch na oči. Veľké trblietky či mohutný perleťový fľak na tvári pôsobia lacno a dokážu pokaziť celkový dojem.

Zaujme ťa: Zisti, ako používať rozjasňovač a v čom spočíva jeho správny výber

 

make-up blush na líčka
Nevýhodou trblietavých produktov je tiež to, že zvýrazňujú nedokonalosti. Akné alebo aj väčšie póry, prípadne vrásky vystúpia do popredia.

Podľa čoho si vybrať práškovú alebo krémovú konzistenciu?

Aká konzistencia tvárenky bude pre vás tá ideálna? Na výber máte z púdrových a krémových produktov na líčka.

  • Tie prvé, púdrové, sú väčšinou formou podobné tieňom na oči, teda zlisované do tenkých nádobiek, prípadne môže ísť aj o vyslovene práškovú podobu, ktorá však býva intenzívnejšia a veľmi ľahko to s ňou môžete pri aplikácii prehnať.
  • Krémové produkty taktiež môžete nájsť v malých nádobkách, do ktorých pri aplikácii zachádzate prstami, alebo v praktickejších vysúvacích tyčinkách. Môžeme konštatovať, že na kozmetickom trhu sú dominantnejšie a v prevahe púdrové lícenky.

Pre koho je vhodná púdrová podoba lícenky? Väčšinou ulahodí mastnejším typom pleti, pričom topkou pre mastnú pleť sú minerálne púdrové lícenky. Aplikácia je maximálne jednoduchá. Postačí väčší štetec, ktorý po dotyku s produktom ešte jemne odklepnete a zľahka prejdete po lícnych kostiach.

Krémová konzistencia je vhodnejšia pre pleť suchšiu. Už len preto, lebo zanecháva evidentný lesk. Nanáša sa o trochu komplikovanejšie, resp. zdĺhavejšie ako púdrová verzia lícenky. Veľmi malé množstvo produktu sa v jemnučkej vrstvičke vklepkáva do oblasti lícnych kostí.
práškové a krémové produkty na líca
REKLAMA

Podstata správnej aplikácie lícenky

  • Dávajte si pozor na množstvo naneseného produktu. Tu naozaj platí staré známe, že menej je niekedy viac. Pokiaľ nanášate práškovú lícenku, štetec pred nanesením vždy odklepnite a pri krémových produktoch radšej naberajte menej a až keď treba, dodajte intenzitu, teda produkt navrstvite.
  • Platí jednoduché heslo – púder na púder, krém na krém. To znamená, že púdrovú lícenku nanášate na zapudrovaný dokončený make-up a krémovú ešte na make-up (samozrejme tekutý alebo krémový), ktorý ešte nie je zapudrovaný. Predchádzate tak tvoreniu máp na tvári.
...
  • Nanesenú lícenku treba „strácať“, resp. blendovať dovtedy, kým nesplynie s pleťou a nebude pôsobiť prirodzene. Marfušin efekt nechce na lícach žiadna žena, preto investujte dostatok času na prechádzanie štetcom po lícnych kostiach či do poťupkávania po pleti.

Aplikácia farby na líčka podľa typu tváre

  • Ak máte okrúhlu tvár, usmejte sa a naneste lícenku na jabĺčka líc. Farbu na líčka následne mierne strácajte smerom k spánkom.
  • Majiteľky štvorcového typu tváre urobia najlepšie, ak lícenku nanesú pozdĺž celej lícnej kosti akoby do tvaru trojuholníka. Špic tohto trojuholníka by sa mal končiť zhruba v línii pod ukončením obočia.
  • Srdcovému typu tváre svedčí, keď je lícenka nanesená do tvaru písmena C. Začína na vŕškoch spánkov a jeho koniec je umiestnený na lícnej kosti. Stráca sa smerom k spánkom.
  • Pokiaľ je vaša tvár oválna, stačí, aby ste aplikovali tvárenku do stredu lícnych kostí. Následne ju ťahajte smerom k ušným lalôčikom. Trochu lícenky doprajte pre farebné vyváženie aj vrchnej časti vašich spánkov.

Pozri tiež: Ako zamaskovať kruhy pod očami? Vyber si správny korektor a techniku

 

aplikácia lícenky podľa typu tváre
Na viac podlhovastej tvári vyznie lícenka najlepšie, keď je koncentrovaná na jabĺčkach líc. Potom sa už len jemne stráca do dvoch strán, teda smerom k ušiam a smerom k nosu. pre celkovú farebnú harmonizáciu sa oplatí naniesť trochu tvárenky aj k vonkajším krajom obočia.

Ako opraviť chybne nanesenú lícenku?

Ak sa vám náhodou aplikácia tvárenky nepodarí podľa predstáv, majte po ruke hubku s trochou make-upu. Len ňou jemne prejdite po miestach, ktoré treba zakryť či opraviť.

Pokiaľ „škoda“ nie je príliš veľká a potrebujete len o stupienok ubrať na intenzite lícenky, siahnite po transparentnom alebo telovom púdri. A štetcom s jemným popraškom prejdite po kritických miestach.

Kvalita je podstatná!

Na kozmetickom trhu nájdete nepreberné množstvo líceniek. Púdre na líčka či vysúvacie tyčinky v rôznych cenových reláciách by však mali prejsť sitom, ktoré sme uvádzali vyššie. Vyberte si podľa toho, čo vám bude pasovať k vašej tvári a k tomu stavte na kvalitu.

Vo všeobecnosti platí, že naozaj kvalitné lícenky matného finišu sa nachádzajú ťažšie, ako tie so shimmerom a saténovým prevedením. Preto do matných radšej investujte viac, oplatí sa to.

Ak si naozaj vyberiete správne, bude vás pocit z dobre zvolenej farby na líčka hriať dlhý čas. Lícenky totiž zvyčajne vydržia aj pri pravidelnom používaní veľmi dlhé obdobie. No pozor na exspiráciu a nezabudnite tiež na čistenie svojej kozmetiky.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.