REKLAMA

Voňavé, červené, sladučké jahody sú symbolom prichádzajúceho leta. Aj keď si jahody  môžete kúpiť v obchodoch počas celého roka, najlepšie sú júnové, ktoré si odtrhnete z vlastnej záhrady alebo na poli v rámci samozberu jahôd.

Čerstvé jahody sú príjemným osviežením a pokiaľ ich neosladíte cukrom alebo si ich nedáte so šľahačkou, pre nízky obsah cukru sú vhodné aj pre diabetikov a tých, ktorí držia diétu. Keď ste sa najedli do chuti, upiekli si výborný jahodový koláč a jahôd je stále veľa, nastal čas zachovať si úžasnú jahodovú vôňu aj na chladné zimné dni a uvariť si jahodový džem.

Recept na jahodový džem s vanilkou

Spojenie jahôd s vanilkou vás očarí úžasnou vôňou a delikátnou chuťou. Na džem vyberajte zrelé červené jahody so stopkou. Správne uvarený džem má rôsolovitú konzistenciu a obsahuje kúsky jahôd.

Džem sa zahusťuje cukrom a pektínovým prípravkom, napríklad Gelfixom, ktorý aj skracuje varenie. My vám ponúkame klasiku, pravý jahodový džem, ako ho robievali naše babičky. Trvá to dlhšie, ale výsledok stojí za to.

Potrebujete:

  • 1, 5 kg jahôd
  • 500 g cukru
  • šťavu z dvoch citrónov
  • vanilkový lusk

Ďalšia inšpirácia: Recept: Jahodový koktail – ovocné potešenie na viacero spôsobov

džem z jahôd domáci

Postup:

1) Aby ste jahody nepoškodili, neumývajte ich pod tečúcou vodou, radšej ich na krátky čas ponorte do misy s vodou, vyberte a nechajte odkvapkať. Ak sú jahody znečistené, umývanie zopakujte.

2) Až potom jahody odstopkujte, pokrájajte na polovice alebo štvrtiny, vložte do hrnca, premiešajte s cukrom a citrónovou šťavou a uložte na 12 až 24 hodín na chladné miesto, môžete aj do chladničky. Jahody pustia šťavu.

REKLAMA

3) Odležané jahody s cukrom premiešajte, vanilkový lusk rozrežte po dĺžke, špičkou noža vyškrabte zrnká a pridajte k jahodám. Polovicu jahôd môžete rozmixovať alebo popučiť. My nechávame jahody len pokrájané, pretože máme radi kúsky jahôd v džeme.

4) Premiešajte a varte v kvalitnom hrnci s pevným dnom nie na vysokom stupni varu, skôr miernejšie. Počas varenie vzniká pena, ktorú odoberajte.

5) Jahodový džem varte za stáleho miešania približne 50 minút podľa toho, aký hustý džem preferujete. Dĺžka varenia závisí aj od toho, aké zrelé sú jahody a z koľkých dávok naraz džem robíte.

6) Proces varenia môžete skrátiť, keď použijete vychytávku, ktorú poznali už naše babičky. Približne po 30 minútach varenia preložte dve – tri naberačky na panvicu s teflónovým povrchom  a varte súbežne v dvoch nádobách. V panvici bude rýchlejšie džem hustnúť, po  preliatí do skleneného pohárika postup zopakujte.

7) Keď chcete zistiť, či je džem dostatočne hustý, nalejte trochu na tanierik, ktorý ste predtým vložili do chladničky.

8) Sklenené poháriky, do ktorých budete dávať džem, dobre vyvarte alebo prelejte vriacou vodou a nechajte oschnúť, prípadne umyte v umývačke na programe s najvyššou teplotou.

Neprehliadni: Kde nájsť všetko pre dom a záhradu?

jahodový džem recept

9) Ešte horúci džem nalejte  do pohárikov tak, aby nad hladinou zostal jeden centimeter voľný. Pevne uzavrite čistými a suchými viečkami. Poháriky s džemom otočte viečkom nadol a nechajte vychladnúť.

Z uvedeného množstva  budete mať štyri a pol dvojdecových pohárikov. Tento jahodový džem vám bude chutiť na maslovom chlebíku aj v jogurte. 

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.