REKLAMA

Slniečko či mesiačik. Tak sa ľudovo nazýva Calendula officinalis, teda nechtík lekársky, ktorý patrí k našim najobľúbenejším rastlinám v bylinkárstve. Nechtíková masť je pritom najznámejším liečivým produktom z tejto byliny, ktorá je zároveň svojím optimistickým vzhľadom okrasou mnohých záhrad. V článku nájdete recept nielen na kvalitnú domácu masť z nechtíka, ale aj na nechtíkový olej. Výroba nie je vôbec komplikovaná, no dáme vám aj tipy na skvelé produkty z mesiačika, ktoré si môžete bez problémov a lacno kúpiť.

A na čo všetko ich možno využiť pre zdravie i krásu? Čítajte ďalej.

Táto jednoročná rastlinka pochádza zo Stredomoria, kde rastie divo. Najcennejšie sú kvety žltooranžovej  farby. Obsahujú éterický olej, saponín, karotenoidy, xantofyly, horčiny kalendén a kalindulín, flavóny, enzýmy a ďalšie hodnotné látky.

Pozri si: Rôzne produkty z nechtíka pre zdravie aj krásu

Krásny a liečivý mesiačik zvykne kvitnúť od mája do októbra, takže možností na zber jeho kvietkov, ktoré je ideálne sušiť v tieni, máte dostatok. Zbierajú sa okvetné jazýčky v dopoludňajších hodinách. Okrem výroby masti a oleja je zaiste dobré nasušiť si ho do zásoby aj kvôli čaju a prípadne silnejšiemu výluhu, ktorý je okrem iného liečivou prísadou do kúpeľa. 

Užitočný mesiačik a jeho účinky pre zdravie i krásu

Kvety nechtíka lekárskeho majú protizápalový a protimikrobiálny účinok, vďaka čomu pomáha pri zápalových ochoreniach ústnej sliznice, pri vredovej chorobe žalúdka a pankreasu. Pri Crohnovej chorobe tlmí zápaly hrubého čreva a uvoľňuje kŕče. Súkvetia tiež účinkujú upokojujúco na centrálnu nervovú sústavu, znižujú krvný tlak a zosilňujú činnosť srdca. Nechtík pôsobí ako prírodné antibiotikum a zmierňuje horúčky.

Nechtík sa využíva vďaka svojim účinkom nielen pre zdravie zvnútra, ale aj v kozmetike. Býva obľúbenou súčasťou zloženia krémov na upokojenie a regeneráciu pokožky.

Používa sa pri akné, popáleninách, zápaloch, pri hojení znečistených a hnisavých rán. Nechtíková masť priaznivo pôsobí na kŕčové žily.

Neprehliadni: Najlepšie bylinky na spánok: Upokoja a zaženú nespavosť

nechtík lekársky na masť alebo olej

Všestranné využitie nechtíkovej masti a oleja z mesiačika

Nechtíková masť alebo ešte účinnejší nechtíkový olej môže byť pomocníkom pri riešení mnohých problémov: 

REKLAMA
  • Pri zápaloch žíl zmierňuje zápal, zlepšuje prietok krvi a hojí rany. Nechtíkovú masť alebo olej natierame viackrát denne na postihnuté miesta a na noc sa odporúča obväz s nechtíkovou masťou.
  • V prípade aknóznej pleti natierame trikrát denne. Masť z nechtíka ju upokojí, pôsobí aj protizápalovo a antibioticky.
  • Sčervenanú a podráždenú pokožku pri suchých ekzémoch masť z nechtíka zmäkčí a pokožka je vláčnejšia. Aplikujeme ju viackrát denne. Použiť možno na tieto účely, samozrejme, aj nechtíkový olej.
  • Masť z nechtíka i olej sú vhodné na ošetrovanie jaziev, pretože udržiavajú pokožku pružnú a urýchľujú hojenie rán.
  • Zvláčňujúce účinky masti a oleja z nechtíka (ktorý napríklad možno vmiešať aj do krému na ruky) prospievajú zničenej pokožke rúk.
  • Z nechtíkového oleja si môžeme dopriať aj super relaxačný kúpeľ s hojivými účinkami. Pomáha zlepšiť celkový stav pokožky.
  • Nechtíkový olej je vynikajúci aj ako jedna z prísad do regeneračných domácich masiek.
  • Olej pomáha upokojiť pokožku spálenú od slnka.
  • Relax a regeneráciu pokožky navyše prináša nechtíkový olej aj pri jeho použití na masáž svalov. Vtedy je ho vhodné kombinovať aj s inými olejmi, ako je mandľový či iný prírodný olej určený na telo.

Nechtíková masť a olej – recepty

Na prípravu nechtíkovej masti natrháme 40 g nechtíkových kvetov (len kvety bez zelenej časti), vložíme do skleneného pohára a zalejeme 40 mililitrami kvalitného olivového oleja.

Postavíme na slnečné miesto a na druhý deň precedíme. Vo vodnom kúpeli rozpustíme 10 g kakaového masla a 10 g včelieho vosku a všetko zmiešame. Prelejeme do sklenenej dózy a skladujeme v chlade. Takto vydrží pol roka.

nechtík lekársky účinky

Tradičnejší recept na domácu nechtíkovú masť má ako základ masť bravčovú, ktorú je potrebné zahriať v hrnci a následne primiešať nechtík. Na 250 g bravčovej masti potrebujeme zhruba dve hrste kvetov mesiačika. Všetko spolu na mernom ohni miešame, ale bez prepálenia. Následne odstavíme a necháme vychladnúť  a niekoľko hodín postáť. Potom masť znova ohrejeme, precedíme a uskladníme v sklenených nádobkách, ideálne do chladničky.

Na vonkajšie používanie má dokonca silnejšie účinky nechtíkový olej. Vyrobíme si ho jednoducho. Recept je nasledovný. Do skleneného pohára vložíme kvety nechtíka lekárskeho (len okvetné lístky), ktoré sme nechali zavädnúť. Naplníme po okraj, kvety jemne potlačíme, aby sa ich zmestilo čo najviac a zalejeme olejom tak, aby bol pohár plný. Použiť môžeme olej olivový, mandľový, arganový. Zatvoríme viečkom a dáme na slnečné miesto. Priebežne kontrolujeme, či sú okvetné lístky pod hladinou oleja. Po dvoch týždňoch zlejeme a odložíme na chladné miesto.

Zaujímavosti o nechtíku

  • Prášok zo sušeného nechtíka sa používal pri magických rituáloch a veštení a liečení.
  • Z kvetov sa uvili vence, ktoré sa zavesili nad vstup do domu a mali ochrannú funkciu.
  • Kvety mesiačka pod vankúšom majú privodiť prorocké sny.
  • V minulosti slúžil ako predpoveď počasia. Keď bol kvet ráno zatvorený, malo v ten deň pršať.
  • Používal sa ako náhrada za šafrán, preto sa nazýval aj šafrán chudobných.
  • Mesiačik sa používa ako prírodné potravinárske farbivo.

Tiež ťa zaujme: Rakytník, nechtík a aloe vera na pleť? Účinky TOP prírodnej kozmetiky ťa presvedčia

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.