Kŕčové žily nie sú len viditeľnou estetickou nedokonalosťou vystupujúcou väčšinou na dolných končatinách, ale zároveň aj zdravotným problémom. Týka sa veľkého množstva ľudí, ktorí bojujú z rôznymi stupňami tohto ochorenia žíl. Rieši sa to liekmi, ba aj chirurgickými zákrokmi. Lekár je tou správnou autoritou, ktorá má rozhodnúť o správnom postupe liečenia. Okrem toho sú však nápomocné aj bylinky. Viete o tom, ktorá bylinka na kŕčové žily je skvelým doplnkom liečby?

Samozrejme, na kŕčové žily majú priaznivý vplyv viaceré dary prírody, ako napríklad pagaštan konský, cesnak, ricínový olej či dokonca kapustné listy. My sa však dnes zameriame len na jednu pomerne dostupnú bylinku, z ktorej sa dá vyrobiť domáca masť alebo olej a uľaviť tak s ich pomocou svojim žilám.

TOP bylinka na kŕčové žily aj iné zdravotné problémy – zádušník brečtanovitý  

Už v jednom z článkov sme spomínali mnohé benefity tejto u nás hojne sa vyskytujúcej bylinky s fialovomodrými kvietkami. Zádušník brečtanovitý pomôže s vykašliavaním, trávením, detoxikáciou, ale spoľahnúť sa môžeme aj na jeho protizápalové, regeneračné a sťahujúce účinky, čo zaiste ocenia nohy s kŕčovými žilami.

Tip od nás: Na čo je dobrý extrakt z pijavice lekárskej?

Okrem pitia čaju si môžete dopriať aj lokálnejšiu liečbu touto bylinkou. A na to vám poslúži domáca zádušníková masť alebo olej. 

Domáca masť na kŕčové žily a olej na kŕčové žily

Recept na liečivú domácu masť alebo olej zo zádušníka je v zásade jednoduchý. Môžete si ich bez problémov vyrobiť z dvoch ingrediencií.

Potrebovať budete:

  • zhruba za hrsť čerstvého zádušníka brečtanovitého (na jar rastie celkom bežne v záhradách, na lúkach a pri potokoch);
  • 250 g nesolenej bravčovej masti alebo 250 ml jedlého oleja;
  • uzatvárateľnú sklenenú nádobku.

Inšpiruj sa: Tinktúra z medvedieho cesnaku: Toto sú jej zázračné účinky a recept na ňu

Postup prípravy

Umytý a dobre vysušený zádušník nakrájajte alebo natrhajte a zamiešajte do masti alebo do oleja. Nechajte lúhovať v sklenenej nádobke 2 – 3 dni a následne mierne ohrejte a preceďte. Nádobku s liečivou masťou či olejom uchovávajte v chlade.

Podľa potreby si potom touto domácou bylinkovou masťou alebo olejom potierajte a citlivo masírujte postihnuté žily. Prípravok je rovnako účinný aj na hemoroidy.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.