REKLAMA

Bez kvalitného a dostatočne dlhého spánku telo trpí a nestíha sa regenerovať. Je dokázané, že dlhodobá nespavosť môže viesť k mnohým zdravotným problémom. Keď máme napäté nervy, zaspáva sa ťažšie. Netreba však hneď siahať po liekoch, konkrétne hypnotikách, ktoré majú i vedľajšie účinky. Na upokojenie sa a privodenie spánku sú skvelé riešenia, ktoré ponúka príroda. Pokiaľ teda chcete zahnať nespavosť prirodzenejšie, obráťte sa na najlepšie bylinky na spánok. Objavíte ich v riadkoch nižšie.

Medovka lekárska (Melissa officinalis) – prvá voľba pri problémoch so spánkom

Ako SOS pomoc na dobrý spánok je vynikajúca medovka. Uvádzame ju ako prvú, lebo ide o bežne dostupnú bylinku, ktorú si možno i pestujete v záhradke či v kvetináči na balkóne.

Pri problémoch so spánkom si neváhajte urobiť čaj i z čerstvých lístkov. Okrem skvelých účinkov je tiež veľmi chutný a má akoby jemnú citrusovú arómu. Pôsobí upokojujúco, zmierňuje podráždenosť, upravuje krvný tlak, spomaľuje tep a pred spánkom vám pomôže telo i myseľ zrelaxovať a pripraviť na osviežujúci odpočinok.

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis) – hviezda medzi bylinkami na spánok

Medzi najlepšie bylinky na spánok a  upokojenie nervového systému patrí jednoznačne valeriána lekárska.

Možno ju tiež poznáte aj pod menom kozlík, keďže je pre ňu typický akoby kozí zápach. Pokiaľ sa rozhodnete pre valeriánový čaj, radšej si ho kúpte v lekárni. Prípadne si zaobstarajte komplexnejší výživový doplnok na kvalitný spánok, ktorý ju obsahuje. 

Zaujme ťa: Poznáš jedovaté rastliny v záhrade? Pozor na ne!

bylinky na spánok

Hoci kozlík, resp. valeriána u nás bežne rastie a môžete si ju nazberať a nasušiť (na dobrý spánok sa zberá jej podzemok), je tu riziko, že ak neparíte k skúseným bylinkárom, viete si ju ľahko zameniť za podobné mrkvovité byliny. No a tie môžu byť i jedovaté. Preto je lepšie siahnuť po tabletkách, tinktúrach či sušenej valeriáne z lekárne.

Nápoj z kozlíka sa oplatí piť nielen pri problémoch so zaspávaním, ale aj pri nadmernom strese i pocitoch úzkosti. Dokonca pomôže aj pri črevných problémoch, ako je nepríjemné nafukovanie či kŕče.

REKLAMA

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) – bylinka na spánok aj antidepresívum

Toto známe prírodné antidepresívum nepomáha len pri psychických problémoch, ale vďaka jeho sedatívnym účinkom dokáže navodiť aj pokojný a plnohodnotný spánok.

Čajom z ľubovníka bodkovaného dokážete zabojovať proti nespavosti, no dokonca pomôžete aj vašej pečeni či zažívaniu. Je tiež skvelou bylinkou na problémy s menštruáciou či menopauzou. 

Tiež ťa zaujme: Ako prebieha zdravý spánok a ako si pomôcť so zaspávaním?

ľubovník bodkovaný

Pozor však na kontraindikáciu s niektorými liekmi, ako sú antibiotiká či antikoncepcia. Dokáže totiž znížiť ich účinok. Inak si ale určite zaslúži svoje top miesto medzi bylinkami na spánok.

Levanduľa úzkolistá  (Lavandula angustifolia) – pomôže k spánku aj vôňou

Veľmi známa svojimi upokojujúcimi a spánok navodzujúcimi účinkami je krásna a aromatická levanduľa. Levanduľový čaj je skvelým bojovníkom proti stresu, nervozite, migréne a nespavosti. Kvalitnejšiemu odpočinku však môže levanduľa dopomôcť aj inak ako len v podobe čaju. 

Skúste relaxačný kúpeľ alebo masáž s levanduľovým olejom. A tiež aromaterapiu v interiéri, na ktorú nemusíte využiť len aromalampu a levanduľový olej, ale napríklad aj malé vankúšiky, do ktorých sa vkladá sušená levanduľa.

Voňavé bylinkové vankúšiky môžete okrem levandule naplniť aj inými relaxačne pôsobiacimi bylinkami, prípadne bylinkovou zmesou. 

Neprehliadni: Multifunkčná levanduľová voda: Pre tieto účinky na pleť i vlasy si ju zamiluješ!

levanduľa na spánok

Ideálne sú aj sušený harmanček v kombinácii s materinou dúškou, využiť možno už spomínanú medovku, ale aj tymián či chmeľ.

Spomínané najlepšie bylinky na nespavosť nájdete v obchodoch aj v podobe liečivých tinktúr, ktoré taktiež stoja za vyskúšanie.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.