REKLAMA

Zobudiť sa s desom v očiach a kropajmi potu na čele určite nie je ten najpríjemnejší zážitok. Spôsobili vám nočné mory starosti a pretrvávajúce nepríjemné pocity? Bojíte sa, lebo máte zlé sny každú noc? Či už ide o sny o smrti a mŕtvych, alebo sa vám sníva o prírodných či iných katastrofách, pozrime sa na to aj inak ako z vyslovene interpretačného aspektu, ktorý poskytuje náš online snár.

Akú podstatu v sebe nesú zlé sny u detí a dospelých, čo spôsobuje zlé sny v tehotenstve a ktoré sny patria najčastejšie do kategórie nočných môr? Hneď na začiatok pre upokojenie uvádzame, že ide o pomerne rozšírený jav. Najmä u detí do 10 rokov a tiež nie sú ničím výnimočným ani u mladších dospelých. Sú vaše ťažké sny príliš intenzívne a živé? Dokážete sa im v mnohých prípadoch vyhnúť, prípadne ich zmierniť. Máme pre vás aj tipy tohto charakteru. Poďme na to.

Rozdiel medzi zlým snom a nočnou morou

Najskôr si ale trochu utrieďme pojmy. Zlé sny a nočné mory nie sú totiž úplne to isté. Mať strach v sne alebo byť snom úplne paralyzovaný, to je rozdiel. Zlé sny totiž, aj keď sa to tak nemusí javiť, majú isté benefity pre snívajúceho, zatiaľ čo nočná mora je príliš strašidelná a traumatizujúca, aby bola v niečom nápomocná.

Nočné mory sú viac ako len zlé sny. Sú v negatívnom zmysle naozaj intenzívne vnímané snívajúcim. Vyvolávajú panický strach, úzkosť, hlboký smútok či hnev. Pri silných nočných morách môžu tieto pocity človeka sprevádzať ešte dlhý čas po zobudení sa (aj keď obsah sna už medzičasom zabudne) a dokonca spôsobovať strach z ďalšieho spánku. Sprievodnými znakmi nočnej mory bývajú tiež zrýchlené dýchanie, potenie sa, pohyby tela či vydávanie zvukov zo spánku.

V zásade pri neustále sa snívajúcich, teda dlhé obdobie pretrvávajúcich nočných morách (vo väčšej miere sa vyskytujú u detí, v menšej u dospelých) môžeme hovoriť o poruche spánku, ktorú je vhodné riešiť s odborníkom.

predstava pekla snár

Význam zlých snov pre život a trauma z nočných môr

Nie je zlý sen ako zlý sen. Podľa vedcov [1] možno aj zlé sny považovať za prospešné v zmysle „natrénovania si“ našich budúcich reakcií na potenciálne situácie v reálnom živote. Teda v tomto prípade okolnosti desivé, nepríjemné a nebezpečné. Takáto snová simulácia je teda pre ľudí vo všeobecnosti prospešná. Dokonca môžu mať zlé sny podľa vedcov aj terapeutické účinky, ktoré sa dajú využiť pri liečbe úzkostných stavov. 

Opakom sú ale ťažké nočné mory, ktoré nielenže nemajú žiadne pozitívne účinky, ale môžu spôsobiť nespavosť. Keď sa vyslovene človek bojí zaspať. K nespavosti sa potom vedia nabaliť aj ďalšie ťažkosti súvisiace s nedostatočným vyspatím sa a únavou. 

Možno sa pýtate, ako môžu vedci skúmať sny. Je to vďaka technike nazývanej  elektroencefalografia s vysokou hustotou (takzvané EEG), ktorá zahŕňa umiestnenie niekoľkých elektród na lebke. Prostredníctvom nich sa meria mozgová aktivita, teda aj snívanie.

...

Ako sa vyhnúť nočnej more?

Už viete, že nočné mory nie sú prospešné. Ako sa ich ale zbaviť, resp. vyhnúť sa im? Tu je niekoľko tipov, ktoré fungujú vo väčšine prípadov. Pokiaľ nebudú účinné, tak by ste mali vedieť, že neustále objavujúce sa nočné mory môžu mať na svedomí aj telesné či duševné ochorenia. A ak máte takzvanú neurotickú povahu, je vysoko pravdepodobné, že na nočné mory budete trpieť viac.

 

  • Pred spaním nepozerajte ani nečítajte hororové či strašidelné príbehy. Snažte sa taktiež nemyslieť na vaše aktuálne problémy a v žiadnom prípade si nevytvárajte v hlave čierne scenáre o vašej budúcnosti a podobne. Zamestnajte sa niečím príjemným a relaxačným. Vyčistite si hlavu meditáciou alebo pokojným predspánkovým rituálom.
nepríjemný sen nočná mora u dospelého človeka
  • Taktiež niektoré lieky a chemikálie (antidepresíva a barbituráty) dokážu negatívnym spôsobom ovplyvniť REM fázu spánku a vyvolávať nočné mory.
  • Dbajte na kvalitu prostredia, v ktorom zaspávate. Pohodlný matrac a vyvetraná miestnosť s adekvátnou teplotou je základ pre pokojné sny.
  • Nespite na ľavom boku alebo na bruchu. Podľa výskumu na čínskej univerzite Shue Yan v Hongkongu až 41 % ľudí, ktorí spia na bruchu alebo na ľavom boku, trpia na nočné mory. Ľudia, ktorí spia na pravom boku, majú ťažké sny a nočné mory iba v 15 %. Zaujímavosťou je, že ľudia spiaci na bruchu sa v nočných morách objavujú v situáciách, keď sa im nedá dýchať, dusia sa. [2]
  • Tesne pred spaním nekonzumujte príliš mastné či pikantné jedlá a prečítajte si naše ďalšie tipy, ako na rýchle zaspávanie a kvalitný spánok TU.

Najčastejšie zlé sny a nočné mory u dospelých

  • Sny o zuboch, pričom medzi najnepríjemnejšie patria tie, v ktorých snívajúci príde o zuby, vypadnú mu, vylomia sa či úplne pokazia. Najčastejšie sú spájané so smrťou či podlomeným zdravím, no význam týchto snov nemusí mať so spomínanými fatálnymi udalosťami nič spoločné.
  • Pády v snoch, keď človek letí či vznáša sa v sne, no potom začne klesať a padať, alebo priamo hneď padá z výšky, napríklad spadne z vysokej budovy. Pocit bezmocnosti počas nich patrí medzi tie najintenzívnejšie.

  • Havárie, či už havária auta v sne alebo pád lietadla – všetko sú to mimoriadne nepríjemné sny až nočné mory, v ktorých sa človek v snovom svete ocitá v ohrození života. A často sa z nich aj celý prestrašený prebudí v momente, ako by mal v sne zomrieť.
pôvod zlé sny význam
  • Sny s nebezpečnými zvieratami, pred ktorými snívajúci uteká, schováva sa, alebo na neho útočia. Medzi zvieratami v tomto kontexte dominujú napríklad medvede, ale intenzívne sú i sny o hadoch.
  • Celkovo úteky pred akýmkoľvek nebezpečenstvom patria medzi top zlé sny a nočné mory. Teda nevystupujú v nich len zvieratá, ale aj nebezpeční ľudia, príšery či prírodné živly, pri ktorých upriamujeme pozornosť najmä na vodu či oheň v sne.
  • Zlé sny, v ktorých snívajúci prežíva intenzívnu hanbu. Napríklad skúšanie písomné alebo ešte horšie ústne pri tabuli v škole a k tomu i prípadné znemožnenie sa pred triednym kolektívom.

Zlé sny a nočné mory u detí

Najčastejšie sa zlé sny a nočné mory vyskytujú u malých detí. Okrem toho, že sú náchylnejšie na nočné mory, majú deti štvrtú spánkovú fázu oveľa hlbšiu ako dospelí ľudia, čo môže spôsobiť, že prechod do nasledujúcej fázy ľahšieho spánku sprevádza zmätené prebudenie.

Narušenie spánkového cyklu a zlé sny u detí môže celkom ľahko spôsobiť zmena, napríklad spánok mimo domov, návšteva či choroba. Aj preto je dôležité pre dobrý spánok u detí dodržiavať pravidelný režim a aj pokojné predspánkové rituály (napríklad čítanie rozprávky).

Je zaujímavé, že do zhruba päť rokov veku dieťa ešte nevie po prebudení s istotou rozoznať, že predtým išlo o sen. Môže sa dožadovať veci či aktivity v sne, ktorú vykonávalo. Prípadne sa môže báť a je pri zlých snoch ešte vystrašenejšie a ťažšie sa upokojuje, pretože si môže myslieť, že išlo o realitu.

Aj s nástupom puberty a adolescencie sa môže zintenzívňovať počet zlých snov. Je to v dôsledku výraznejších emocionálnych, kognitívnych a sexuálnych zmien.

Môže sa hodiť: Spanie s ponožkami je lepšie ako teplé mlieko pred spánkom! Prekvapivé výhody a čo to prezrádza o osobnosti

nočné mory s ľuďmi zlé sny so zvieratami

Špecifikum zlých snov v tehotenstve

snári o tehotenstve sme už čiastočne riešili aj to, v čom sú špeciálne sny tehotných žien. Keďže sú v tomto čase ženy pod vplyvom zásadných hormonálnych zmien a taktiež kvôli únave i viac spia, majú častejšie aj zlé sny až nočné mory. Premieta sa do nich samotný strach z pôrodu i strach o ešte nenarodené dieťa. Horšie ťažké sny môžu mať tehotné ženy, ktoré prekonali potrat či o dieťa prišli iným spôsobom.

V prípade prvorodičiek sa často stupňuje tlak a úzkosť, ktorú môžu pociťovať pri príprave na svoju novú úlohu matky. Zvyčajne sa teda zlé sny v tehotenstve točia okolo pôrodu a komplikácii pri pôrode, predčasného narodenia dieťatka či neschopnosti postarať sa oň.

Živé nočné mory

Pokiaľ máte mimoriadne živé sny negatívneho charakteru, porozmýšľajte, či nemáte zvýšený príjem vitamínu B6. Keďže tento vitamín dvíha hladinu serotonínu v krvi, vedie nielen k živým snom, ale aj snom, ktoré zostávajú dlho v pamäti. Inak sa držia sny v pamäti po prebudení zhruba dve minúty. [2] Ak si chcete sny zaznamenávať do denníka snov, aby ste mali prehľad, urobte tak určite okamžite po prebudení. Vďaka týmto zápiskom viete sny následne lepšie analyzovať a interpretovať.

Zlé sny každú noc?

Ako sme spomínali, zlé sny, no predovšetkým nočné mory spadajú v dlhodobejšom horizonte pod diagnózu poruchy spánku, inak aj parasomnie. Výrazný nárast nočných môr a hlavne neúmerne dlhé trápenie sa s nimi (niekoľko mesiacov) je dôvodom na návštevu odborníka.

Použité zdroje:

[1] Scientists think they’ve worked out why we have nightmares and bad dreams

[2] Angela Mogridge: Sny (Váš osobný sprievodca), Dobrovský s.r.o Praha 2023

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.