Momentálne kvôli nepriaznivej pandemickej situácii zostávame doma a trávime dlhý čas so svojimi rodinami a najbližšími. Dlhodobejší spoločný pobyt v obmedzenom priestore je veľkou výzvou. Ponorková choroba postihuje dokonca aj inak harmonické a bezproblémové vzťahy. 

Ponorková choroba môže zastihnúť nielen páry, ale aj deti, celé rodiny. Preto vám na pomoc ponúkame 6 účinných tipov, ktoré by ste mali pre zachovanie pokoja, harmónie a eliminácie napätia vo vzťahoch zaviesť do svojho denného programu aj vy. Uplatniť ich môžete nielen v tomto vypätom čase, keď svet bojuje s koronavírusom a my sa izolujeme v domácnostiach, ale aj za iných okolností. Napríklad počas dlhých zimných večerov alebo v čase, keď sa jeden člen domácnosti musí starať o dlhodobo chorého.

1. Zmena je život a prináša osvieženie

Čas doma vo dvojici či s viacerými členmi rodiny možno stráviť užitočne tým, že urobíte veľké upratovanie a dostanete sa aj k veciam, ktoré sa dlho odkladali. Zavesenie obrázkov, oprava nedokonalostí, umytie okien, vymaľovanie izby, účelnejšie usporiadanie nábytku… Každá pozitívna zmena sa počíta. A dôležité predsa je, aby ste sa vo svojom domove cítili dobre.

2. Pokoj a pohodu navodia drobné radosti

Postavte si vodu na kávu či čaj, doprajte si leňošenie pred televíziou či s knihou v ruke, pustite si obľúbenú hudbu. Zahrajte sa spoločenské hry. Jednoducho sa venujte činnostiam, ktoré vás upokojujú a napĺňajú pohodou – či už spoločne, alebo vedľa seba. Ponorková choroba chytá najmä ľudí vystresovaných, takže zachovať pokoj je základ.

3. V rámci možností cvičte

Pohyb je dôležitý nielen pre telo, ale aj pre myseľ. Na internete je množstvo zostáv s cvikmi, ktoré dokážete realizovať v domácich podmienkach. Využiť môžete aj činky či nástroje na cvičenie, ktoré ste si zakúpili a donedávna na ne sadal len prach. Cvičte aspoň pol hodinu a uvidíte, že váš pohľad na svet aj na ľudí okolo vás nadobudne ružovejšie kontúry. Jednoduchšie cviky môžete realizovať aj spoločne s deťmi. 

4. Ako zabaviť deti?

Deti sa spravidla začínajú veľmi rýchlo nudiť a hoci majú plné izby hračiek, i tie ich po nejakom čase omrzia. Vtedy je priam nutné naplánovať si aktivity pre deti a postupne ich dávkovať. Len vysedávanie pred televíziou či pri počítači nie je riešením. Zapojte kreativitu. 

Vytvorte si spoločne domáce dekorácie, lepte, kreslite, stavajte bunkre, čítajte knihy, rozprávajte si vzájomne príbehy, pleťte náramky priateľstva a v neposlednom rade naučte deti niečo nové.

A čo páry v kríze?

Pre páry, ktoré prechádzajú krízou a musia stráviť množstvo času spoločne bez možnosti, aby mohli „ujsť“ pred hádkou a stupňujúcim sa napätím, je podstatné, aby v tejto situácii neriešili problémy a otázky, ktoré mohli stáť za celkovou krízou vo vzťahu. Teda také, ktoré sú spúšťačmi hádok a nepríjemných situácií. V takýchto momentoch má veľký význam dostať do popredia viac to, čo spája a nie to, čo odlišuje. Otvorená komunikácia je síce pre vzťah alfou a omegou a ľudia by sa jej nemali vyhýbať, pozor však na vhodný výber témy. Rovnako je dobré vyhýbať sa kritike, rozkazovaniu, dešpektu a hrabaniu sa v starých krivdách.

Návody a inšpirácie z internetu

Youtube je plný návodov a inštrukcií na naučenie sa nových vecí, ktoré vás môžu posunúť vpred vo vašom sebarozvoji. Keď zamestnáte hlavu a ponoríte sa do učenia, čas plynie rýchlejšie a vy budete mať hneď lepší pocit z toho, že ho len tak nepremárnite. Ponorková choroba pri zamestnanej hlave taktiež nebýva hrozbou. Vedomosti môžete nadobúdať aj spoločne s ostatnými členmi domácnosti, bude to zábavnejšie.

Foto: Freepik 

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.