REKLAMA

Bojujete s nadváhou a neviete, ako sa jej zbaviť? Prečítajte si náš článok a zistite, či nie je hlavným dôvodom emočné jedenie. Zasahuje predovšetkým ženy, aj keď sa nevyhýba ani mužom. Je to preto, lebo ženy sú emocionálnejšie a hormóny zohrávajú v ich živote dôležitú úlohu.

Viete o tom, že jedenie je uvedomelé a emočné? Emočné alebo aj psychogénne jedenie je zaradené k poruchám príjmu potravín a stáva sa častým dôvodom obezity

Emocionálny hlad verzus fyzický hlad

Fyzický hlad je prirodzený, vzniká postupne, telo nám dáva signály, že treba prijať potravu. Keď fyzický hlad pretrváva, môžu sa objaviť sprievodné znaky ako bolesť hlavy, stiahnutý žalúdok či škvŕkanie v žalúdku. 

Keď sa najeme, pocit hladu zaniká. Čiže jeme vtedy, keď si telo žiada prísun živín a energie. Nie sme hladní na konkrétny druh jedla, sme hladní „všeobecne“ a nemusíme sa najesť v tejto chvíli, okamžite. Keď jeme, ide vedomý proces, vieme skončiť, keď nie sme hladní.

Keď jeme, aj keď nie sme hladní, ide o emocionálny hlad. Emocionálny hlad vzniká náhle a chuť na konkrétne jedlo naberá na intenzite. Jedenie pokračuje aj po pocite prejedenia sa. A keď dojeme, zvyčajne prichádzajú výčitky.

Oplatí sa prečítať: Nebezpečný brušný tuk: Pre toto je veľký zadok menšie zlo 

čo to je emocionálne prejedanie sa

Ako zistíte, či ide o emocionálne jedenie 

Aby ste zistili, či u vás ide o emocionálne jedenie, keď siahnete po jedle, odpovedajte si úprimne na otázky:

  • Nie som hladný, ale potrebujem sa upokojiť?
  • Jem viac, keď som v strese?
  • Môjmu jedeniu predchádzajú také pocity, ako sú hnev, smútok, úzkosť?
  • Nedokážem ovládať svoje jedenie?

Ak ste si odpovedali kladne, nejde o vedomé jedenie ale emocionálne jedenie, keď vám jedlo poskytuje upokojenie po ťažkom, emočne vypätom dni. Možno ste sa pohádali s partnerom, nahnevala vás v práci kolegyňa alebo šéf bol k vám nespravodlivý. Tohto nepríjemného pocitu sa zbavíte, keď si dáte vašu obľúbenú pochúťku, väčšinou niečo sladké alebo mastné.

Emočné prejedanie

V podstate ani nechceme, ale bez uvedomenia odkráčame k chladničke a vyberieme svoje obľúbené jedlo a skonzumujeme ho. Vo chvíli jedenia máme príjemný pocit, ktorý na chvíľu zastrie naše problémy a stres, ale onedlho prichádzajú výčitky z opätovného zlyhania a cítime sa ešte horšie ako vo chvíli, keď sme siahli po jedle ako náhrade namiesto vyriešenia problému.

Nejeme preto, že sme hladní, ale preto, že máme úzkosť, sme v strese, cítime osamelosť, prázdnotu. Jedlo ako zdroj útechy, teda slúži na zvládnutie situácie.

Vybrali sme: Flexitariánstvo: Spôsob stravovania, ktorý ťa uchváti

emočné jedenie prejedanie sa ako sa prejavuje
REKLAMA

Keď občas potrebujeme kúsok čokolády, aby sme sa cítili lepšie, je to v poriadku, problém vzniká, keď sa stáva jedlo primárnym a jediným spôsobom na zvládnutie situácie  a deje sa to opakovane. Jedlo sa stáva úľavou a riešením momentálnej situácie pod vplyvom stresu či depresie, ale aj odmenou.

Pocit spokojnosti, blaženosti pri konzumácii najčastejšie kalorických a nezdravých potravín vytvára „hormón šťastia“ dopamín, ktorý sa pri tom vylučuje.  Vzápätí prichádzajú výčitky a vzniká akýsi bludný kruh, z ktorého dostať sa si vyžaduje veľké úsilie.

Schudnúť sa dá aj s chuťou. Vyskúšajte tento unikátny nápoj. Je to proteínový kokteil s obsahom vlákniny a rastlinných extraktov na podporu chudnutia. Ako dosiahnuť peknú postavu? S KetoSlim vám to pôjde naozaj ľahšie. Pochváľte sa čoskoro fit figúrou. Prečítajte si recenzie TU a získajte aj ďalšie tipy na prípravu.

Ako zvládnuť emocionálne prejedanie

Nepočítajte s tým, že to bude ľahké a rýchle. Tiež budete musieť byť trpezliví. Ale ak sa vám to podarí, odmena bude úžasná! Vizualizujte si, čo chcete dosiahnuť, aj to vám pomôže pri dosiahnutí cieľa. 

  • V prvom rade musíte vedieť odlíšiť fyziologický, teda prirodzený hlad od emocionálneho hladu podľa toho, ako sme ich vyššie opísali.
  • Nájdite spúšťač a naučte sa ho regulovať. Je to individuálne, ale spúšťačom môže byť nejaká negatívna emócia. Aby ste sa naučili identifikovať spúšťač emočného jedenia, odporúča sa niekoľko týždňov si písať, čo tomu predchádzalo. Čo vás rozladilo či rozrušilo? Aké pocity a emócie ste mali? Zaznamenajte si to čo najpresnejšie a najpodrobnejšie. Pokúste sa v tom nájsť nejaký vzorec svojho správania.
čo funguje proti emočnému jedeniu
  • Nájdite techniku, ktorá vám okamžite pomôže zmeniť emóciu a následné prejedanie sa. Je potrebné vyskúšať, čo na vás zafunguje najlepšie. Niekomu pomôže začať sa venovať nejakej inej činnosti, ktorá je pre vás príjemná a nemá nič spoločné s jedením alebo vyskúšajte dychové cvičenia.

A hlavne sa nevzdávajte, aj keď sa vám to hneď nepodarí. Uvedomte si, že sa chcete vysporiadať s dlhoročnými návykmi, ktoré vám ubližujú.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.