Netušíte, prečo rok čo rok začiatkom vykurovacej sezóny máte v byte či dome zarosené okná? Zo začiatku sa môže mierne zahmlené až zarosené okno javiť ako malý problém. Pokiaľ však rosenie okien pretrváva, dokáže spôsobiť celkové zhoršenie kvality života v obytných priestoroch. V tejto súvislosti sa najčastejšie skloňuje tvorba škodlivých plesní. Nejde teda o žiadnu banalitu!

Aby ste zamedzili roseniu okien, musíte najskôr zistiť príčinu tohto nepríjemného javu. S našou pomocou ju odhalíte.

Dáme vám aj celkom rýchle a osvedčené tipy, ako na zarosené okná, aby vám prípadná kondenzovaná voda nestekala dole parapetnou doskou až po stenách.

Prečo sa rosia okná?

Jednoduchou odpoveďou na otázku je tá, že zarosenie spôsobuje kondenzácia vody spôsobená odlišnou teplotou v exteriéri a v interiéri. 

 

Skvelé triky do domácnosti: Vysuš raz-dva mokrú bielizeň aj vlhké topánky s týmito vychytávkami

Nie je však úplne jedno, kde sa voda kondenzuje. Pretože práve na tomto základe zistíte, kde je problém. Dobre sa teda zapozerajte, kde konkrétne k zaroseniu okien dochádza. Je to rosenie zvonka, medzi sklami či z vnútornej strany?

Rosia sa okná z vonkajšej strany či medzi sklami?

Pokiaľ sa okenné sklá rosia z vonkajšej strany, hovorí to o dobre fungujúcich tepelno-izolačných schopnostiach okien v danom byte či dome. Nie je to teda problém, ktorý by ste mali riešiť. Čo však riešiť rozhodne treba, je rosenie okien v priestore medzi sklami. Tento priestor by mal byť totiž hermeticky uzavretý a jav rosenia tak poukazuje na poškodenie, ku ktorému treba prizvať odborníka.

Rosenie rámu okna zas napovedá, že je tu technický problém, ktorý môže súvisieť aj so zlým osadením okna či nesprávnym zateplením fasády. Aj v tomto prípade sa treba obrátiť na odborníka, ktorý problém posúdi a zistí presnú príčinu.

Taktiež ťa zaujme: Rosenie okuliarov ťa už nepotrápi, keď urobíš toto

zarosené okná

Najčastejšie sa však rosia okná z vnútornej strany, keď máte vo väčšine prípadov riešenie problému vo svojich rukách. Poďme sa teda na to pozrieť bližšie.

Tipy, ako na zarosené okná, na ktorých je voda kondenzovaná z vnútornej strany

Nasledujúce tipy sú v podstate tipmi na elimináciu nadbytočnej vlhkosti v byte či dome. Pokiaľ je totiž v domácnosti vysoká vlhkosť, tak zvyčajne nad ránom pri poklese teploty dochádza k jej kondenzácii, resp. vyzrážaniu na sklách zvnútra. Pre zastavenie rosenia okien a ako prevencia pred vytváraním plesní sa odporúča udržiavať vlhkosť domácnosti pod 50 %. To docielite napríklad s pomocou týchto šikovných vecičiek.

...

A tu sú sľúbené tipy, ako na zarosené okná práve z uvedeného dôvodu zvýšenej vlhkosti vzduchu, ktorej sa zbavíte nasledovne.

> Kvalitné vetranie domácnosti je východiskom k celkovo zdravému ovzdušiu v domácnosti. Existuje niekoľko spôsobov, ako vetrať a zbaviť sa tak nadbytočnej vlhkosti. Jedným je známe vetranie na mikrocirkuláciu, keď cez uzučkú štrbinu dochádza k nepretržitej cirkulácii vzduchu. Tento spôsob je však energeticky neúsporný, a to najmä v zime, keď sa kúri. Efektívnejšie je nárazové vetranie, počas ktorého necháte na 5 až 10 minút okno či okná dokorán. Prievan zabezpečí, že sa čerstvý vzduch dostane všade.

> Okrem vetrania je tiež vhodné zvýšiť teplotu vzduchu v domácnosti. Teda vyvetráte a následne mierne zvýšite teplotu.

> Šikovnými tipmi, ako na zarosené okná, na ktoré sa zvykne zabúdať, je jednak povytiahnutie žalúzií a tiež zníženie počtu izbových rastlín v miestnostiach, v ktorých je zvýšená vlhkosť vzduchu. Keď to urobíte, pocítite zmenu naozaj rýchlo.

Pozri aj: Ako odstrániť silikón v kúpeľni? Záhada vyriešená!

zarosené okná v byte
> Nadmernú vlhkosť spôsobuje aj sušenie bielizne v byte, ktorému sa treba vyvarovať. Sušiť vlhkú bielizeň treba radšej vonku alebo v sušičke.

> Pri nadmernej vlhkosti sa rozhodne oplatí investovať aj do kvalitného odvlhčovača vzduchu. Využijete ho predovšetkým v novostavbách, kde je prirodzená vlhkosť vzduchu vyššia. V rámci domácností je vlhkosť zvyčajne najvyššia v kúpeľniach, čo je celkom prirodzené. Po kúpaní či sprchovaní tak môžete do kúpeľne na nejaký čas umiestniť a pustiť odvlhčovač vzduchu, ktorý účinne pomáha.

Prvá pomoc proti zvýšenej vlhkosti

SOS tip, aby nahromadená kondenzovaná voda zo skla nestiekla na podobločnicu a prípadne aj stenu, je jednoduchý. Do starej ponožky alebo podkolienky nasypte podstielku pre mačky alebo uhlie na grilovanie, ktoré majú schopnosť pohlcovať vlhkosť a umiestnite v blízkosti okna.

Oplatí sa prečítať: Ako vyčistiť plastové nádoby? Skvelé tipy proti zápachu aj na zažltnutý plast

Vodu absorbujúci zeolit, čo je v podstate kameň vulkanického pôvodu, možno pridať aj ku kvetinám na vrch kvetináčov. Keď ich máte v miestnosti, bude zeolit „sťahovať“ nadbytočnú vlhkosť zo vzduchu a pokiaľ ich pestujete na parapete, pomôže eliminovať vlhkosť zo skiel okna. Nezabudnite všetky spomínané vychytávky pravidelne obmieňať.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.