Netušíte, prečo rok čo rok začiatkom vykurovacej sezóny máte v byte či dome zarosené okná? Zo začiatku sa môže mierne zahmlené až zarosené okno javiť ako malý problém. Pokiaľ však rosenie okien pretrváva, dokáže spôsobiť celkové zhoršenie kvality života v obytných priestoroch. V tejto súvislosti sa najčastejšie skloňuje tvorba škodlivých plesní. Nejde teda o žiadnu banalitu!
REKLAMA

Aby ste zamedzili roseniu okien, musíte najskôr zistiť príčinu tohto nepríjemného javu. S našou pomocou ju odhalíte. Dáme vám aj celkom rýchle a osvedčené tipy, ako na zarosené okná, aby vám prípadná kondenzovaná voda nestekala dole parapetnou doskou až po stenách.

Oplatí sa prečítať: Ako vyčistiť plastové nádoby? Skvelé tipy proti zápachu aj na zažltnutý plast

Prečo sa rosia okná?

Jednoduchou odpoveďou na otázku je tá, že zarosenie spôsobuje kondenzácia vody spôsobená odlišnou teplotou v exteriéri a v interiéri.  

...

Nie je však úplne jedno, kde sa voda kondenzuje. Pretože práve na tomto základe zistíte, kde je problém. Dobre sa teda zapozerajte, kde konkrétne k zaroseniu okien dochádza. Je to rosenie zvonka, medzi sklami či z vnútornej strany?

Rosia sa okná z vonkajšej strany či medzi sklami?

Pokiaľ sa okenné sklá rosia z vonkajšej strany, hovorí to o dobre fungujúcich tepelno-izolačných schopnostiach okien v danom byte či dome. Nie je to teda problém, ktorý by ste mali riešiť.

Čo však riešiť rozhodne treba, je rosenie okien v priestore medzi sklami. Tento priestor by mal byť totiž hermeticky uzavretý a jav rosenia tak poukazuje na poškodenie, ku ktorému treba prizvať odborníka. Je celkom možné, že bude treba vymeniť samotné okná.

Rosenie rámu okna zas napovedá, že je tu technický problém, ktorý môže súvisieť aj so zlým osadením okna či nesprávnym zateplením fasády. Aj v tomto prípade sa treba obrátiť na odborníka, ktorý problém posúdi a zistí presnú príčinu.

Najčastejšie sa však rosia okná z vnútornej strany, keď máte vo väčšine prípadov riešenie problému vo svojich rukách.

Poďme sa teda na to pozrieť bližšie. Ide v podstate o kondenzáciu vody, čo spôsobuje trvale vlhké povrchy. Nie dobre sa to podpisuje na stenách, stropoch a v neposlednom rade i na oknách. Pravidelne zahmlené okná sú problém.

Taktiež ťa zaujme: Rosenie okuliarov ťa už nepotrápi, keď urobíš toto

zarosené okná

Tipy, ako na zarosené okná, na ktorých je voda kondenzovaná z vnútornej strany

Nasledujúce tipy sú v podstate tipmi na elimináciu nadbytočnej vlhkosti v byte či dome. Pokiaľ je totiž v domácnosti vysoká vlhkosť, tak zvyčajne nad ránom pri poklese teploty dochádza k jej kondenzácii, resp. vyzrážaniu na sklách zvnútra.

Pre zastavenie rosenia okien a ako prevencia pred vytváraním plesní sa odporúča udržiavať vlhkosť domácnosti pod 50 %. To docielite napríklad s pomocou týchto šikovných vecičiek.

REKLAMA

A tu sú sľúbené tipy, ako na zarosené okná práve z uvedeného dôvodu zvýšenej vlhkosti vzduchu, ktorej sa zbavíte nasledovne.

> Kvalitné vetranie domácnosti je východiskom k celkovo zdravému ovzdušiu v domácnosti. Existuje niekoľko spôsobov, ako vetrať a zbaviť sa tak nadbytočnej vlhkosti. Jedným je známe vetranie na mikrocirkuláciu, keď cez uzučkú štrbinu dochádza k nepretržitej cirkulácii vzduchu. Tento spôsob je však energeticky neúsporný, a to najmä v zime, keď sa kúri. Efektívnejšie je nárazové vetranie, počas ktorého necháte na 5 až 10 minút okno či okná dokorán. Prievan zabezpečí, že sa čerstvý vzduch dostane všade.

> Okrem vetrania je tiež vhodné zvýšiť teplotu vzduchu v domácnosti. Myslíte si, že vyvetranie a následné zvýšenie tepla je riešenie? Pozor aj na príliš rýchle zahriatie priestoru. Ideálne by bolo, ak by ste v celom dome či byte udržiavali stabilnú teplotu vzduchu bez výraznejších výkyvov.

...

> V rámci domácností je vlhkosť zvyčajne najvyššia v kúpeľniach, čo je celkom prirodzené. Pokiaľ bojujete s nadmernou vlhkosťou v kúpeľni, tak po kúpaní či sprchovaní môžete do kúpeľne na nejaký čas umiestniť a pustiť odvlhčovač vzduchu, ktorý účinne pomáha. Tiež k malým tipom patrí aj ten, že pri napúšťaní vane pustite najskôr studenú vodu a až následne teplú, čo znižuje tvorbu pary.

> Šikovnými tipmi, ako na zarosené okná, na ktoré sa zvykne zabúdať, je jednak povytiahnutie žalúzií a tiež zníženie počtu izbových rastlín v miestnostiach, v ktorých je zvýšená vlhkosť vzduchu. Keď to urobíte, pocítite zmenu naozaj rýchlo.

Pozri aj: Ako odstrániť silikón v kúpeľni? Záhada vyriešená!

zarosené okná v byte

> A toto je tip, ako na zarosené okná, ktorý si možno poviete, že nebude mať žiadny efekt, ale niečo predsa len spraví. Para z kuchyne pri varení spôsobuje nezanedbateľné množstvo vlhkosti. Používajte preto na hrnce pokrievky (je to tiež šetriaci tip) a zaistite si aj kvalitný digestor.

> Nadmernú vlhkosť spôsobuje aj sušenie bielizne v byte, ktorému sa treba vyvarovať. Sušte teda vlhkú bielizeň radšej vonku alebo v sušičke prádla.

> Pri nadmernej vlhkosti sa rozhodne oplatí investovať aj do kvalitného odvlhčovača vzduchu. Využijete ho predovšetkým v novostavbách, kde je prirodzená vlhkosť vzduchu vyššia. 

Prvá pomoc proti zvýšenej vlhkosti

SOS tip, aby nahromadená kondenzovaná voda zo skla nestiekla na podobločnicu a prípadne aj stenu, je jednoduchý. Do starej ponožky alebo podkolienky nasypte podstielku pre mačky alebo uhlie na grilovanie, ktoré majú schopnosť pohlcovať vlhkosť a umiestnite v blízkosti okna.

Vodu absorbujúci zeolit, čo je v podstate kameň vulkanického pôvodu, možno pridať aj ku kvetinám na vrch kvetináčov. Keď ich máte v miestnosti, bude zeolit „sťahovať“ nadbytočnú vlhkosť zo vzduchu a pokiaľ ich pestujete na parapete, pomôže eliminovať vlhkosť zo skiel okna.

Nezabudnite, že boj so zarosenými oknami môže byť dlhodobý. No viete si ho extrémne zjednodušiť využívaním odvlhčovačov. A tiež odporúčame, aby ste skúsili aplikovať všetky vyššie spomínané vychytávky.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.