REKLAMA

Alergiami trpí stále viac ľudí, a to nielen tými sezónnymi. Pravdou však je, že jar je vo všeobecnosti postrachom pre alergikov. Tí by sa mali v snahe o zmiernenie kýchania, opuchu slizníc či svrbenia očí a nepríjemných kožných prejavov v prvom rade obrátiť na lekára, avšak aj príroda ponúka v boji proti prejavom alergie svoje dary v podobe byliniek. Bylinka proti alergii nie je len jedna. Skúsiť môžete rovno tri, o ktorých sa dočítate nižšie.

Bežná, ale nie tak úplne obyčajná bylinka

Je takmer neuveriteľné, že taká jednoducho dostupná bylinka, akou je žihľava dvojdomá, patrí medzi TOP rastliny v boji proti mnohým neduhom. Žihľava detoxikuje, pomáha s anémiou, reumou, znižuje krvný tlak, lieči artritídu, podporuje činnosť obličiek.

No a v neposlednom rade blokuje účinky histamínu. A to je niečo, čo ocenia najmä ľudia s prejavmi sezónnej alergie.

Ďalší prírodný tip: Liečivý orgován: Spoznaj blahodarné účinky kvetov a recepty na orgovánový sirup, olej, tinktúru či masť

Ešte pred touto sezónou, a to aj dva i tri týždne pred záťažovým obdobím, si doprajte žihľavový čaj, či už jednozložkový alebo v zmesi. Neprežeňte to však a nepite ho dlhodobo a vo veľkých dávkach.

Nedocenená burina

Na pýr plazivý by mali prehodnotiť svoj názor najmä alergici trpiaci kožnými prejavmi alergie – začervenaním, svrbením, zhoršením kožných ochorení… Nie je to totiž len burina, ale aj liečivka napomáhajúca vyregulovať imunitný systém. Taktiež odvodňuje, čistí krv a odstraňuje z tela soľné usadeniny.

REKLAMA

Dopriať si čaj alebo tinktúru? V prípade kožných problémov vyplývajúcich z alergie si z pýru radšej urobte kúpeľ. Potrebovať k tomu budete sušený pýr, z ktorého si pripravte odvar a vlejte do kúpeľa. No v lekárni či špecializovanom obchode možno narazíte už na spracovanú tekutú prísadu do kúpeľa z pýru.

Oranžová bojovníčka nielen proti alergii

Alergická reakcia je v podstate prehnanou reakciou imunitného systému. Túto reakciu dokáže účinne tlmiť znižovaním alergizujúcich imunoglobínov kurkumín.

Ako asi hádate správne, je to látka nachádzajúca sa v obľúbenej a do oranžova sfarbenej korenine kurkume. Okrem účinku na zmiernenie alergie má aj výrazný protizápalový a antioxidačný vplyv.

Pozri tiež: Najlepšie prírodné antibiotiká, ktoré máš poruke

Dostať ju môžete v podobe efektívnych výživových doplnkov a ďalším spôsobom je zaiste je využitie v jedlách orientálnejšieho ladenia. Pozor však na to, aby ste to s ňou neprehnali, lebo ak sa ňou predávkujete, môže taktiež spôsobiť alergickú reakciu. Preto koreňte s mierou. 

Pokiaľ máte alergiu, myslite tiež na to, že alergény, na ktoré precitlivelo reaguje konkrétne váš organizmus, môžu byť aj v bylinkových čajoch a iných prírodných produktoch. Preto pri naordinovaní si byliniek postupujte opatrne, s rozumom a pochybnosti neváhajte konzultovať s odborníkom.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.