Asi sa zhodneme na tom, že sledovať svoj organizmus, zmeny na ňom a varovné signály, ktoré môžu byť prejavom chorôb, sa oplatí. Spoznanie príčiny daného stavu je totiž  kľúčom k vyliečeniu sa. Prasknutá cievka v oku dokáže taktiež vypovedať o probléme, ktorý v tele prebieha. Môže ísť o menšiu alebo aj väčšiu zdravotnú komplikáciu. A vy by ste ju mali pre svoje vlastné dobro odhaliť.

Keď prasknutá žilka v oku nie je vážnym problémom

Prasknutá cievka v oku, resp. oko podliate krvou už na prvý pohľad dokáže celkom vydesiť. Hneď na začiatok je však nutné spomenúť, že vo väčšine situácií, keď dôjde k prasknutiu žilky, nejde o zásadný zdravotný problém, i keď je to v každom prípade nepríjemné.

Preťaženie a intenzívne namáhanie očí býva najčastejšou príčinou prasknutej cievky. V mnohých prípadoch za tým stojí príliš dlhé pozeranie sa do monitora. Počítač, mobil či televízia môžu spôsobovať únavu i podráždenosť očí. Zlé svetelné podmienky, nevhodná poloha monitora i vzdialenosť od neho dokážu tento problém ešte vystupňovať.

Pozri tiež: Čo prezrádza farba jazyka? Pozri, ktoré zafarbenie znamená chorobu

V tomto prípade, keď je napríklad práca s počítačom vaším živobytím, pomáhajú pravidelné prestávky pri sledovaní monitora a veľmi dobrým pomocníkom sú aj počítačové okuliare proti modrému svetlu. Dokonca si viete zakúpiť šošovky, v ktorých je tento filter, prípadne môže byť filter proti modrému svetlu súčasťou dioptrických okuliarov. Všetko vyššie spomínané si viete zabezpečiť TU.

preťaženie očí a prasknutá cievka
K prasknutiu žiliek prispieva aj mechanické poškodenie, ako napríklad intenzívne šúchanie si očí a v horšom prípade nehody. Taktiež býva príčinou aj náhly a neočakávaný tlak v oblasti hlavy, ktorý môže byť spôsobený silným kašľom či zvracaním, pôrodom, potápaním sa do veľkých hĺbok a podobne.

Príčinou popraskaných cievok býva spolu so sprievodným opuchom aj alergia. Pokiaľ sa však lieči, tak tieto nepríjemené symptómy ustupujú. Krvou podliate oko dokážu spôsobiť aj lieky určené na zrážanlivosť krvi.

Príčiny prasknutej cievky v oku, ktoré netreba podceňovať

Nepríjemný syndróm suchého oka prejavujúci sa svrbením či pálením má k problému prasknutých žiliek taktiež veľmi blízko. Túto zdravotnú ťažkosť už nemožno radiť medzi neškodné, a to najmä vtedy, pokiaľ sa nerieši.

Porucha tvorby ochranného slzného filmu na oku, ako možno jednoducho syndróm zadefinovať, totiž môže viesť (a to aj v kombinácii s inými rizikovými faktormi) k zápalu spojiviek alebo rohovky.

Špeciálne by si mali na zvlhčovanie svojich očí dávať pozor nositelia kontaktných šošoviek, u ktorých je spomínaný problém dosť častý.

kontaktné šošovky a prasknutá žilka v oku
Zápal spojivky, ktorý však môže byť vyvolaný nielen syndrómom suchého oka, ale rôznymi bateriálnymi, vírusovými patogénmi či anatomickými deformitami, prípadne autoimunitným ochorením, je bežne sprevádzaný popraskanými žilkami v oku. Infekcie očí rôzneho pôvodu je nevyhnutné čím skôr riešiť s očným lekárom.
Už sme spomínali, že tlak v oblasti hlavy pri pôrode či kašli dokáže taktiež spôsobiť prasknuté cievky v oku. No treba dodať, že nemusí ísť len o tento jednorazový druh tlaku, ale aj o celkovo zvýšený krvný tlak v organizme, ktorý dokáže napáchať veľké škody a vie byť naozaj nebezpečný.
Podobne môžu byť popraskané žilky  v očiach signálom nielen vysokého, ale aj kolísavého krvného tlaku a tiež poukazovať na zvýšenú krehkosť stien ciev a kapilár. No a táto krehkosť býva buď „zdedená“, ale prejavujú sa tak aj choroby, napríklad cukrovka. 

Neprehliadni tiež:  Najlepšie prírodné antibiotiká, ktoré máš poruke

kedy ísť s prasknutou cievkou v oku za lekárom
Pokiaľ vám žilky v očiach praskajú často, problém s nimi sa vracia a trvá dlho, kým sa žilky zahoja, je to naozaj dôvod na návštevu lekára.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.