REKLAMA

Chrípková sezóna je už v plnom prúde. Odvšadiaľ počujete kašľanie, smrkanie či kýchanie. Stačí trošku oslabená imunita a je to tu. Dospelých a aj deti trápi chrípka a prechladnutie. Bojujete s týmito nepríjemnými ochoreniami? Alebo ste v takej tej fáze pred chorobou, keď už jednoducho viete, že na vás niečo „lezie“? Tak potom škodiacim vírusom a baktériám vyhláste ako prví vojnový stav! Čo pomáha na chrípku a prechladnutie, keď chcete zahájiť intenzívnu domácu liečbu? Nemusíte siahnuť len po voľne dostupných liečivách z lekárne.

My vieme, s ktorými domácimi pomocníkmi budete mať tento boj vyhratý raz-dva. V článku sa dočítate o efektívnych domácich prostriedkoch, ktoré vás dostanú z tohto problému. Zabojujú proti zápalom, plným dutinám aj proti kašľu. 

A ako od seba odlíšiť chrípku a nádchu? Všímajte si nasledujúce odchýlky v príznakoch. Pamätajte, že zatiaľ čo chrípkový stav sa prejaví náhle a vstupnou indíciou býva najmä vysoká teplota, nástup prechladnutia je skôr pozvoľnejší a prejavuje sa nádchou (plným nosom), kýchaním a bolesťou v krku.

Chrípka a prechladnutie – aký je medzi nimi rozdiel?

V úplne prvom kroku treba identifikovať, či na vás lezie chrípka (ktorej liečba je dlhodobejšia  pokojne i dva týždne), alebo ide len o prechladnutie (ktoré ustupuje do dvoch a maximálne piatich dní). Pamätajte, že chrípkové stavy a ich komplikácie a následky môžu byť nebezpečné, preto okrem domácich receptov netreba váhať ani s návštevou lekára. 

Teplota pri prechladnutí nebýva častá a keď už, tak zvyčajne nie je vyššia ako 38 stupňov Celzia. Pri chrípke je typická i bolesť kĺbov a silná bolesť hlavy. Kašeľ pri chrípke býva suchý, dráždivý a vyčerpávajúci. Objaviť sa môže, ale nemusí i nádcha a bolesť v krku.

Pozri aj: Najlepšie prírodné antibiotiká, ktoré máš poruke

chrípka prechladnutie nádcha domáca liečba aké sú príznaky horúčka upchaté dutiny

Pri prechladnutí je bolestivosť kĺbov mierna alebo žiadna, bolesť hlavy zriedkavá a rovnako aj celková únava a slabosť majú miernejší charakter.

Domáca liečba prechladnutia a chrípky

Domáca liečba oboch ochorení spočíva predovšetkým v prijímaní dostatku tekutín a známe je i výstižné heslo TICHO – TEPLO – TEKUTINY. Prípadnú liečbu antibiotikami vám predpíše, samozrejme, lekár. No okrem toho skúste aj nasledujúce domáce recepty.

Zázvorový sirup – domáci elixír

Silne aromatický ďumbier, ktorý poznáme aj pod názvom zázvor, sa už od dávna používa ako prírodný liek na chrípku. No zároveň je úžasný na zvýšenie obranyschopnosti organizmu a pomáha aj na iné neduhy, ako je chrípka a prechladnutie.

Zázvor napríklad zabojuje aj proti tráviacim problémom, bolestiam hlavy a dokázané sú aj jeho protirakovinové účinky. Pôsobí utišujúco a má antiseptické účinky.

Ďumbier, resp. zázvor je účinný v mnohých podobách. V začiatkoch choroby alebo na podporu imunity je skvelý domáci zázvorový shot, no za naozajstný domáci elixír môžeme považovať zázvorový sirup, ktorý si bez problémov taktiež pripravíte doma.

Tiež sa hodí: Recept na domáce zázvorové cukríky: Na boľavé hrdlo, kašeľ aj pre tehotné

čo pomáha na chrípku

Potrebovať budete:

  • 400 g zázvoru
  • 3 citróny
  • 2 kg trstinového cukru alebo obyčajného cukru
  • 1 a ¼ l studenej vody

Zázvor dôkladne umyte, no nešúpte ho. Potom ho celý nahrubo nastrúhajte, prípadne nakrájajte na malé kúsky. Následne zázvor zalejte vodou. Citróny taktiež umyte, nakrájajte na kolieska a pridajte k zázvoru.

V nasledujúcom kroku treba pripravené suroviny vo vode priviesť k varu. No pozor, nevarte ich dlhšie ako 10 minút. Odstavte z ohňa a nechajte lúhovať cca 24 hodín. Po tomto čase tekutinu preceďte, pridajte cukor a znova priveďte k varu. Teraz stačí variť maximálne 5 minút.

Vychladnutý sirup nalejte do sklenenej nádoby, v chladničke by mal vydržať zhruba dva mesiace. Na posilnenie imunity si ho doprajte pravidelne, a to ako prísadu do čaju, ale aj riedený s vodou.

REKLAMA
...

Domáci recept na bolesť hrdla – oreganový čaj proti zápalom

Oregano je skvelou bylinkou. Oceňujeme ju nielen pre jej chuť, ktorú dodáva pokrmom najmä talianskej kuchyne, ale aj pre jej účinky na zdravie človeka. A tie sú naozaj širokospektrálne! 

Pôsobí proti baktériám, vírusom, taktiež antioxidačne, anti-agingovo, protirakovinovotvorne a celkovo protizápalovo. Ide o jedno z najsilnejších prírodných antibiotík. A práve aj z tohto dôvodu by ste nemali pri nepríjemných chrípkových stavoch, čo môže zahŕňať aj kašeľ, bolesť hrdla či horúčku, zabudnúť na efektívny čaj z oregana.

oreganový čaj účinky

Nemáte čerstvé lístky oregana? Nevadí! Postačí vám aj klasické sušené oregano, ktoré sa predáva ako korenina. Na jednu šálku čaju budete potrebovať zhruba lyžičku oregana, ktoré len zalejete horúcou vodou. Bylinku nechajte lúhovať 5 – 7 minút a potom ju sceďte.

Chuť oreganového čaju vás možno neohúri, je dosť intenzívna, no vylepšiť ju môžete medom. Tohto liečivého pomocníka určite oceníte, a to najmä v sychravých jesenných dňoch, ale aj v zime, keď sa na nás viac „chytajú“ rôzne virózy. Použiť však môžete aj mimoriadne účinný oreganový olej, ktorý treba riediť podľa príbalového letáka.

...

Cibuľový čaj – vynikajúci bojovník proti respiračným problémom

Na cibuľový čaj nedali dopustiť naše babičky či prababičky, preto by sme ho pri úpornom a najmä suchom kašli nemali vynechať ani my.

Čaj z cibule je vskutku liečivý. Jeho blahodarné účinky zaženú chorobu najmä v jej začiatkoch. Pripravte sa na nie úplne štandardnú chuť. I tak však za to stojí!

Zaujme ťa: Lipový kvet: Pre tieto účinky sa zber z lipy malolistej naozaj oplatí

bojovníci proti chrípke

Budete potrebovať:

  • 4 cibule
  • 1 pl sušenej majoránky
  • 1 l vody
  • med na ochutenie

Očistenú cibuľu nakrájajte na väčšie kúsky. Medzitým si dajte zovrieť vodu, do ktorej dáte nakrájanú cibuľu. Varte ju zhruba 10 minút a následne odstavte. Do tohto ešte horúceho vývaru prisypte lyžičku majoránky a nechajte následných 10 minút lúhovať spolu s cibuľou pod pokrievkou. Potom cibuľový čaj preceďte do hrnčeka, dochuťte medom a ešte teplý vypite.

Cibuľový sirup

Tento silný pomocník je taktiež dávnym domácim vynálezom proti chrípkovým stavom a jeho výhodou je to, že ho bez problémov užijú i deti. Je skvelý najmä na suchý kašeľ a horúčku.

Budete potrebovať:

  • cibuľu
  • 150 ml medu

Očistenú cibuľu nakrájajte na kolieska. Zoberte sklenený pohár a prekladajte vrstvu cibule s vrstvou medu niekoľkokrát. Pohár uzavrite a nechajte odstáť aspoň 7 hodín v izbovej teplote. Po odstátí a scedení užívajte po lyžičkách podľa potreby. Cibuľový sirup si môžete ochutiť citrónom.

Osvedčené cesnakové mlieko 

Cesnak je spolu s cibuľou neoceniteľným pomocníkom v kuchyni a zároveň predstavuje účinné prírodné antibiotikum. Pôsobí dezinfekčne, podporuje potenie a rovnako dokáže znížiť aj horúčku. Okrem známeho cesnakového čaju si však môžete dopriať predsa len o čosi chutnejšie, no rovnako efektívne cesnakové mlieko.

Cesnakové mlieko okrem iného dokáže eliminovať či zmierniť suchý kašeľ, zápal pľúc, ba dokonca aj chronický zápal kĺbov. Určite ho pri spomínaných ťažkostiach neváhajte vyskúšať!

Potrebovať budete:

  • 5 strúčikov cesnaku
  • 250 ml mlieka
  • 125 ml vody
  • 1,5 čl medu alebo kryštálového cukru

Pripravte si cesnak, očistite ho a medzičasom si zohrejte mlieko s vodou. Do zohriatej tekutiny pridajte roztlačený cesnak a akonáhle dôjde k varu, teplotu znížte a mlieko miešajte. Robte tak, kým sa neodparí zhruba polovica z objemu tekutiny.

Potom mlieko preceďte do hrnčeka, dochuťte medom či cukrom a vypite ešte teplé. Ako prevenciu si ho doprajte aspoň raz denne, no pri chorobe jeho dávku zvýšte.

Môže sa tiež hodiť: Priprav si domáce kvapky do nosa: Tieto sú z prírodných surovín a hlavne nenávykové!

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.