Rastie takmer všade a patrí k najobľúbenejším v ľudovom liečiteľstve – baza čierna. Prichádza čas jej kvitnutia. Čas, kedy nás očaria nadýchané slonovinovobiele súkvetia s  výraznou aromatickou vôňou. Recepty z kvetov bazy, ktoré vám ponúkame v článku, určite oceníte. Doprajte si delikátnu chuť i skvelé účinky bazového sirupu či bazového medu. 

Baza – pomoc nielen pri chrípke a prechladnutí

Jej liečivé účinky využívali oddávna obyvatelia Európy aj Severnej Ameriky a naši predkovia jej pripisovali magické účinky. Verili, že ich ochráni pred úderom blesku, aj preto ju často sadili v blízkosti svojich obydlí. Z plodov si pripravovali jednoduchý sirup a používali ho ako liek na horúčky spojené s prechladnutím a chrípkou.

Baza čierna sa považuje  za výbornú liečivú rastlinu na liečbu infekcií a zápalu horných dýchacích ciest. Prípravky z bazy tiež uľavia bolesti v krku. Čaj z kvetov pomáha zmierniť horúčku a môže byť užitočný pre alergikov, pretože znižuje reakciu slizníc na alergény. Z plodov sa pripravuje lekvár, sirup či víno. Ak z nich za hrsť pridáme do jablkového koláča, dodajú mu krásnu farbu a pikantnú chuť. Plody bazy čiernej môžu spôsobiť žalúdočné problémy, preto ich nikdy nekonzumujte surové. Používajú sa proti nespavosti, migrénach a bolestivých zápaloch nervov.

Pozri tiež: Bylinka proti alergii? Nie je len jedna, vyber si z týchto troch

Kvety bazy sa zbierajú od mája do júla. Najčastejšie sa sušia na čaj. Okrem neho sa pripravuje z kvetov sirup, limonáda, med, ba dokonca sa kvety bazy aj vyprážajú. Prinášame vám dva jednoduché recepty z kvetov bazy, ktoré využijete pri príprave chutných nápojov. 

Bazový med 

  • 25 bazových kvetov
  • 3 citróny
  • 1300 g kryštálového cukru
  • 1300 ml vody

Umyté bazové kvety dáme variť s citrónom pokrájaným na kolieska do vody. V tomto prípade použijeme chemicky neošetrený citrón. Ak ho nemáme, kôru pred nakrájaním odstránime.

Po 15 minútach varenia vypneme a na 24 hodín odložíme na chladné miesto. Potom zmes precedíme, pridáme cukor a šťavu zo zvyšných citrónov. Varíme do zhustnutia na miernom ohni  a prelejeme do pohárov. Ak ním prisladíme bylinkové alebo ovocné čaje, zacítime vôňu rozkvitnutých bazových kvetov aj v zime.

Bazový  sirup 

Recepty z kvetov bazy majú svojho nepopierateľného favorita. Je ním zaiste recept na obľúbený bazový sirup. Do veľkého zaváraninového pohára vložíme okolo 30 bazových kvetov a zalejeme dvoma litrami prevarenej a vychladnutej vody. Pridáme šťavu z troch citrónov, necháme postáť na slnečnom mieste dva dni. Potom precedíme cez hustejšiu gázu do väčšieho hrnca, pridáme dve kilá kryštálového cukru a na miernom ohni miešame, aby sa cukor rozpustil.

Vybrali sme: Hotel pre hmyz: Návod a super tipy

Ak sa nám zdá prisladký, pridáme citrónovú šťavu. Krátko necháme prejsť varom a nalejeme do fliaš alebo zaváracích pohárov. Do vychladnutia môžeme nechať otočené hore dnom. Z voňavého sirupu pripravíme lahodný nápoj a jeho chuť ozvláštni aj letné chladené drinky.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.