Kapucínka dostala pomenovanie podľa kvetu, ktorý sa svojím tvarom podobá kapucni mníchov kapucínov. Krajinou pôvodu je Južná Amerika a do Európy sa dostala v 16. storočí. Šľachtením vzniklo veľa druhov, ktoré sa líšia veľkosťou a sfarbením kvetov. V súčasnosti patrí kapucínka k najobľúbenejším kvetom v záhradách i na balkónoch.
Pestovanie kapucínky väčšej
Aj keď na jar v záhradkárstvach nájdete predpestované sadenice kapucínky, je pre vás cenovo výhodnejšie kúpiť si balíček semien a vypestovať si vlastné sadeničky, ktoré vysadíte von, keď pominie nebezpečenstvo mrazov.
Žlté, oranžové a červené kvety vás budú tešiť od júna do príchodu prvých mrazov, na ktoré je kapucínka citlivá. V našich podmienkach sa teda pestuje ako jednoročná rastlina. Neprežeňte to s hnojením, pretože by rastlinka mala viacej listov a menej kvetov. Tieto rastlinky milujú slnečné stanovište a dostatok vlahy.
Kapucínka v kvetináči
Pokiaľ vám však učarovala korenistá chuť kapucínky, môžete si ju v priebehu leta presadiť do črepníka a pred príchodom mrazov presťahovať do interiéru.
Kvitnúť pravdepodobne nebude, ale jej listy môžete používať aj v zimnom období. Výborne sa jej bude dariť aj v kvetináčoch na balkóne či terase.
Inšpirácia: Kvety na slnečný balkón: Dôležité rady a tipy na pestovanie
Zdravotné účinky
Najviac účinných látok je v rastlinke pred rozkvitnutím. Obsahuje vitamín C, železo a v semenách sa nachádza draslík, bielkoviny a olej. Kapucínka je veľmi silné prírodné antibiotikum, pôsobí na streptokoky, stafylokoky a ďalšie druhy baktérií. Pôsobí proti zápalovým ochoreniam ľadvín a močových ciest. Jej účinky podporujú liečbu antibiotikami.
Vďaka antivirotickým vlastnostiam pôsobí pri infekčných chorobách dýchacích ciest, pri zápale priedušiek, chrípke, problémoch s astmou.
Látky prítomné v kapucínke uvoľňujú hlien a uľahčujú vykašliavanie. Na všetky spomínané problémy je kapucínka účinná predovšetkým v podobe tinktúry. Vysokým obsahom vitamínu C posilňuje imunitu.
Na vonkajšie použitie môžete pri zápaloch pokožky prikladať rozdrvené listy. Masť z kapucínky podporuje liečbu nepríjemných plesní a ekzémov, uvoľňuje bolesť svalov.
Na čo je dobrý čaj z kapucínky?
Liečbu zápalu močových ciest podporíte čajom z kapucínky. Rovnako je osožný aj pri rôznych bakteriálnych a vírusových ochoreniach.
250 ml horúcej vody zalejte 1 lyžicu sušených kvetov a 1 lyžicu čerstvých listov. Nechajte lúhovať 10 minút a pite trikrát denne. Výluh možno taktiež použiť ako kloktadlo pri zápale hltana.
Nezabudnite na ocot z tejto liečivej rastlinky
Kapucínkový ocot pomáha pri zápale slizníc. Tu je recept naň. Do skleneného pohára dajte šálku kvetov a listov kapucínky, jeden strúčik cesnaku a zalejte 500 ml jablčného octu tak, aby úplne zakrýval kapucínku, inak by mohla začať plesnivieť. Nechajte pevne uzavreté lúhovať štyri týždne a potom preceďte do fliaš. V prípade zápalu hrdla či hltanu používajte lyžičku dvakrát denne.
Kapucínka v kozmetike
Pri problémoch s hustotou vlasov stimuluje ich rast, redukuje množstvo lupín. Pomáha proti akné. Oplatí sa vyskúšať pri spomínaných problémoch vlasovú kozmetiku s kapucínkou.
Vlasový stimulátor
Používa sa na zmiernenie vypadávania vlasov alebo ako prevencia.
Do nádoby vložte dve hrste listov a kvetov kapucínky a zalejte pol litrom studenej vody a dajte variť. Keď voda dosiahne bod varu, pokračujte ešte 10 minút. Po vychladnutí preceďte a odložte do chladničky. Každý deň masírujte pokožku vlasov.
Neprehliadni: Čo sa hodí zaobstarať do domácej lekárničky?
Odvar proti lupinám
Ak vás trápia lupiny, vyskúšajte odvar z byliniek, ktorým si opláchnete umyté vlasy. Použite po jednej lyžici sušenej kapucínky (listov aj kvetov), žihľavy a nechtíka. Zalejte 750 ml studenej vody, priveďte do varu, 10 minút povarte, po 15 minútach preceďte a môžete použiť.
Kapucínka v kuchyni
Kapucínka väčšia je nielen ozdobou záhrad, ale používa sa aj v kuchyni. Odtiaľ pochádza jej označenie šalátová rastlina. Jedlá je celá rastlina a jej nezrelé plody – tobolky, ktoré sa nakladajú ako kapary. Do šalátov môžete použiť čerstvé listy a kvety. Ostrá chuť sa nálevom zjemní.
Falošné kapary
Pravé kapary sa pripravujú z púčkov rastliny kapary tŕnitej. Ich zaujímavá chuť vzniká naložením do slaného nálevu, octového nálevu alebo oleja. Semienka kapucínky sa používajú ako adekvátna a zároveň lacná náhrada za drahé kapary.
V lete, keď odkvitnú kvety kapucínky, objavujú sa zelené semená. Vtedy ich otrhajte.
Pozri tiež: Prečo využiť kapary v kuchyni? Spoznaj ich účinky aj TOP recepty z kapár
Pripravte si malé zaváracie poháre a do každého vložte niekoľko horčičných semiačok, kúsok bobkového listu, ak máte radi pikantné, aj kúsok chilli.
Pridajte trochu soli a zalejte roztokom vody a balzamikového octu v pomere 1: 1. Sterilizujte 20 minút pri teplote 90 stupňov.
Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik