REKLAMA

K tradičným dekoráciám na Veľkú noc patria maľované vajíčka, ktoré reprezentujú v tento sviatočný čas zásadnú symboliku. Samozrejme, že sú kraslice taktiež neoddeliteľnou súčasťou výslužky pre šibačov. Ako vyzdobiť vajíčka na Veľkú noc? Možností je nepreberné množstvo, ale farbenie vajíčok cibuľovou šupkou zaraďujeme medzi najjednoduchšie a k tomu i prírodné spôsoby, ako si vyrobiť peknú veľkonočnú kraslicu. 

Farbenie vajíčok má dlhú históriu. Niektoré pramene dokonca hovoria o tom, že má slovanské korene, ktoré siahajú ešte východnejšie od nás, na Ukrajinu. A viete, že v minulosti nemali farebné veľkonočné vajíčka len dekoratívnu a symbolickú funkciu? Pri farbení vajec na Veľkú noc podľa pohanskej viery išlo v podstate o to, aby sa zvýšila ich čarovná sila. Samotné maľovanie bolo obradné, spievalo sa pri tom aj sa odriekali modlitby. [1] Vajce je kľúčovým symbolom znovuzrodenia v kresťanstve a plodnosti z pohanského aspektu.

Spôsobov, ako nafarbiť veľkonočné vajíčka, je naozaj veľa. Medzi tie tradičnejšie patrí farbenie vajíčok cibuľovou šupkou, ale do tejto kategórie patrí aj farbenie vajec rôznymi inými prírodnými farbivami, na čo sa okrem cibule zvykne používať napríklad aj cvikla. My sme pre vás našli návody na to, ako túto pomerne starú metódu farbenia vajíčok modernizovať a urobiť si pomerne rýchlo a bez nákladov navyše pekné veľkonočné vajíčka do jarných aranžmánov. Skúsite to počas kreatívnej chvíľky, keď sa budete chystať na príchod šibačov? Darujte vajíčko klasické a pekne vyzdobené namiesto čokoládového a uvidíte, čo to urobí. 

Návod na farbenie veľkonočných vajíčok cibuľou s bylinkovým dodekorovaním

V minulosti ľudia nemali k dispozícii farby od výmyslu sveta a prírodné farbivo bolo tak jednou z mála možností, ako niečomu dodať farbu, a to nielen pri farbení vajec. Pripomíname, že farbenie vajíčok šupkami z cibule je nielen lacné, ale aj ekologické. Určite by ste si ale mali predom nahonobiť dostatok týchto suchých šupiek, pretože čím viac ich použijete, tým bude aj farbiva viac. Tým pádom budú krajšie aj vaše veľkonočné vajíčka.

Tu je prvý a pomerne známy spôsob farbenia vajec cibuľou. Zaujímavé je na ňom aj dozdobenie bylinkovým motívom, ktorý vyznie na stole s veľkonočným prestieraním veľmi pekne a prírodne. Ale poďme už na to. Ako farbiť vajíčka pomocou šupiek z cibule?

Potrebovať budete

  • surové vajíčka, ideálne biele pre výraznejší farebný efekt
  • vrchné suché šupky zo žltej i červenej cibule (čím viac červených šupiek, tým bude výsledný odtieň tmavší)
  • čerstvo natrhané lístky byliniek a rastlinky (napríklad petržlenové lístky, malé paprade – čím členitejšie, tým lepšie)
  • staré pančuchové nohavice/silonky
  • nite na viazanie
  • ocot
  • hlboký hrniec

Inšpirácia do kuchyne: Recepty: Pečená cibuľa v rúre – využi jej liečivé benefity a pochutnaj si

Postup

A tu je už jednoduchý postup na farbenie vajíčok cibuľovými šupkami a s bylinkovou ozdobou, ktorý sme prebrali od tvorkyne kartonovamama. Pripravte si všetky veci na tvorbu, teda vajíčka, lístky, pančuchy…

Na vajíčka umiestnite lístok či bylinku a zaviažte ich do pančuchy (ktorú si nastrihajte na toľko kúskov, koľko potrebujete, také stredne veľké obdĺžničky), zaviažte motúzikom alebo niťou a zabalené vajíčka umiestnite do hlbokého hrnca. Pridajte veľké množstvo suchých šupiek z cibule, žltej aj červenej. Zalejte vodou, pridajte trochu octu a všetko spolu dobre uvarte. Následne po uvarení na tvrdo už len vajíčka opatrne jedno po druhom vyberte z pančuchy. A máte hotovo. 

REKLAMA

Návod na farbenie vajíčok cibuľovou šupkou modernejším spôsobom

Nasledujúcim postupom na farbenie vajíčok cibuľovými šupkami získate modernejšiu verziu veľkonočných vajíčok, ktoré vyzerajú naozaj úchvatne. Majú netradičný mozaikový vzhľad.

Pomôcť si pritom môžete aj potravinárskym farbivom, ak by vám prirodzenejší prírodný odtieň nestačil. Tento návod je konkrétne z IG účtu 𝗦𝗢𝗦 𝗞𝘂𝗵𝗶𝗻𝗷𝗮/𝗞𝗶𝘁𝗰𝗵𝗲𝗻. Aj úvodná fotka v článku je práve z tohto videa, ktoré sme zdieľali nižšie v článku z tohto inšpiratívneho zdroja.

Potrebovať budete

  • surové vajíčka, ideálne biele pre výraznejší farebný efekt
  • suché vrchné šupky zo žltej i červenej cibule a prípadne aj šupky z cesnaku
  • potravinárske farbivo podľa vlastného vkusu (voliteľné)
  • staré pančuchové nohavice/silonky
  • nite 
  • soľ
  • ocot
  • hlbšia nádoba
  • hlboký hrniec

Postup

Návod na moderné mozaikové farbenie vajíčok cibuľovou šupkou a tiež cesnakovou šupou je nasledovný. Pripravte si všetky potrebné veci k tvorbe. Suché šupy z cibule a cesnaku postrihajte na malé kúsky (to preto, lebo nám nejde len o farbu, ale aj peknú mozaiku) v hlbšej miske.

Vajíčka navlhčite vo vode a obaľte v nasekaných cibuľových a cesnakových šupkách. Následne obalené vajíčka pevne zaviažte do predpripravených kúskov pančuchy a dajte do hrnca. Zalejte vodou, pridajte lyžičku soli, dve lyžice octu a môžete začať variť.

Pokiaľ máte náladu na farebnejšiu variantu veľkonočných vajíčok, tak zhruba po desiatich minútach varenia pridajte do hrnca aj vybrané potravinárske farbivo (no neprežeňte to s ním, aby neprebilo prírodnú farbu z cibuľových šupiek). Varte ešte 5 minút a po zliatí vody a vychladnutí môžete z pančúch vyberať doslova malé umelecké diela. 

Symbolika farieb veľkonočných vajíčok

Výber farebnosti veľkonočných vajíčok v dávnej minulosti nebol náhodný, ale niesol v sebe isté posolstvo. Dnes si už farbu vajíčok na Veľkú noc ladíme skôr podľa zbytku domácnosti a farebných trendov daného roka. Ako si farbu vajíčok interpretovať podľa pôvodnej tradície?

Červená farba veľkonočného vajíčka odkazuje z kresťanského hľadiska na Kristovu krv, z pohanského aspektu zas symbolizuje vášeň a vitalitu. Červená farba hrá podstatnú úlohu aj v ľúbostnej mágii. Spája sa s mladosťou, silou a krásou. Zaháňa negatívne sily a chráni pred urieknutím, uhranutím, resp. zočí. Prírodný červený odtieň vajíčka dosiahnete napríklad využitím červenej repy. Niektorí ľudia experimentujú aj s použitím mletej červenej papriky, pri ktorej ale nie je farebný efekt tak výrazný.

Žltá farba veľkonočného vajíčka evokuje slnko a radosť. Okrem toho môže symbolizovať aj hojnosť, sýtosť a bohatstvo. Je to práve žltá, oranžová až okrová a hnedá farba, ktorú väčšinou získame pri farbení vajíčok cibuľovou šupkou. No ešte lepšia je na výrazný žltý odtieň kurkuma.

Zelená farba veľkonočného vajíčka reprezentuje obnovu prírody a života ako takého. Vyjadruje radosť zo znovuzrodenia, sviežosti a nového rastu. Zelené vajce znamenalo pre obdarovaného šuhaja pritakanie jeho nádeji, prísľub či ponuku na zmier. Ak chlapec dostal fialové vajce, znamenalo to, že sa musí obrniť trpezlivosťou a na dievča si ešte počkať. [1] Zelené vajíčko by mohlo byť výsledkom farbenia žihľavovými či špenátovými listami a k fialovému odtieňu sa najskôr dostanete pôsobením výrazného farbiva z červenej kapusty.

Ďalšie DIY tipy na zdobenie veľkonočných vajec

Farbenie vajíčok cibuľovou šupkou patrí medzi základnejšie spôsoby farbenia prírodným farbivom. No nemusíte zostať len pri žltom, okrovom a nahnedlom odtieni vaječných škrupín, ktoré zostávajú po použití cibule. Ďalšími možnosťami, ako prírodnú farbu vajíčok obmeniť či oživiť, je použitie cviklových šupiek, červenej kapusty, kurkumy, čajových vrecúšok, kávy, listov špenátu či žihľavy.

Pre lesklý finálny vzhľad môžete na záver vajíčka potrieť rastlinným olejom a jemne ich preleštiť mäkkou handričkou.

Použité zdroje:

[1] Denisa Fulmeková: Magická sila sviatkov (Tradície a čary v kolobehu roka), Slovart Bratislava 2014. 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.