REKLAMA

A znova tu máme Veľkú noc. Pokiaľ ste od rodiny či známych ďalej, nezostáva nič iné, len si popriať k veľkonočným sviatkom cez SMS, mail, Skype a podobne. Posielanie veľkonočných prianí touto elektronickou formou už u nás zľudovelo. Potešiť svojich blízkych milým slovom na diaľku, je to najmenej, čo môžete pre nich urobiť. Trošku vám v tom pomôžeme. Prečítajte si nasledujúce veľkonočné priania a pozdravy, z ktorých si určite vyberiete. K dispozícii sú vám aj veľkonočné vinše s obrázkami.

Neprehliadni: Veľkonočné prestieranie: Vyber si sviatočný obrus aj veselú jarnú výzdobu na stôl

Prípadne sa len inšpirujte a vytvorte si vlastný originálny textík nabitý jarným optimizmom, nádejou a vierou. Tak ako? Bude to klasická tradičná vinšovačka na Veľkú noc alebo veľkonočný pozdrav bez rýmov, prípadne viac kresťansky ladené prianie?

veľkonočný vinš obrázok

TIP: Pred posielaním veľkonočných prianí je zaiste dobré pripomenúť si, ako sa píšu malé a veľké písmená pri spomínaní sviatkov. S veľkým písmenom sa píše názov sviatku, ktorý je uvedený v kalendári (Veľká noc, Veľkonočná nedeľa), ale prídavné meno veľkonočný/á/é (veľkonočný vinš, veľkonočné priania) sa už píše s malým písmenom.

🐇🐰🐇

Nádej Veľkej noci, čerstvý závan jari,

užite si svorne tieto vzácne dary.

Rodinnú pohodu k tomu ešte vari,

vajíčka aj vodu, nech sa Vám len darí.

🐇🐰🐇

veľkonočné pozdravy na stiahnutie

🐇🐰🐇

Tie vajíčka maľované, zo srdiečka darované,

k Veľkej noci pre Teba mám,

s láskou ti ich posielam.

Krásne veľkonočné sviatky!

🐇🐰🐇

Veľká noc – najväčší kresťanský sviatok

Veľká noc sa slávi v nedeľu, ktorá prichádza po prvom splne jarnej rovnodennosti. Samotné veľkonočné obdobie však trvá až 50 dní, pričom začína Bielou sobotou a končí Turícami, resp. sviatkom Zostúpenia Ducha Svätého.

Treba však spomenúť aj to, že samotná príprava na Veľkú noc začína už od Popolcovej stredy, čo je začiatok pôstu (tento rok to bol 14. február).

Pozri aj: Popolcová streda – začiatok pôstneho obdobia: Aké boli zvyky našich predkov a aké jedlo preferovali v tento čas?

priania veľkonočné

🐇🐰🐇

K radu ďalších vinšovníkov aj ja sa podľa dobrých zvykov pripojiť chcem.

Keď nie inšie, aspoň ešte tieto vinše.

Pekné sviatky, dobrú zhodu,

ženám sviežu čerstvú vodu,

mužom nech tiež sladko je, nech si prídu na svoje.  

🐇🐰🐇

Od Kvetnej nedele po Turíce

Pre zaujímavosť uvedieme, že najmä dni tzv. Svätého týždňa, alebo aj Veľkého týždňa, ktorý predstavuje vrchol Ježišovho života, sa spájajú so špeciálnymi symbolmi a farbami.

Kvetná nedeľa

Prvá je Kvetná nedeľa, keď sa do kostolov nosili vysvätiť bahniatka a vŕbové prútiky. Doma si ich ľudia zastokli za hradu na povale alebo obrazy. Takto ich mali chrániť pred ničivosťou búrok a bleskov. Taktiež sa posvetené bahniatka priväzovali na vrece s obilím, ktorým sa potom kŕmila hydina. Tento rituál ju mal chrániť pred dravcami. Pre šťastie a zdravie sa tiež dávali bahniatka dievčatám do črievic, keď išli na tancovačku, ale aj šestonedielkam, keď išli na prvú popôrodnú vychádzku. Ale zašívali sa tiež do svadobných perín.

Modrý pondelok

Pre pondelok je charakteristická modrá farba, tzv. Modrý pondelok, keď sa v kostoloch vyvesuje modrá látka. Utorok je zas šedivý, niekde spájaný aj so žltou farbou. Na Sivý utorok sa tradične upratovali príbytky. Utieral sa prach a vymetali pavučiny.

🐣🐤 🐣

Maľované vajíčka aj šunka voňavá,
nech len v zdraví šťastní ste,
po pôste príde zábava.

Prajeme Vám veselú Veľkú noc!

🐣🐤 🐣

veľkonočný pozdrav vinš

Škaredá streda

Streda, keď Judáš zradil Ježiša, sa nespája s farbou, ale označuje sa ako Škaredá streda.

Zelený štvrtok

No a napokon pred Veľkým piatkom, keď bol Ježiš súdený, odsúdený a ukrižovaný, je ešte symbolicky farebne označený deň, a to Zelený štvrtok, keď sa konala posledná večera. V tento deň, Zelený štvrtok, sa pieklo tradičné kysnuté pečivo, tzv. judáše. Ide o menšie koláčiky z kysnutého cesta, ktoré môžu byť vytvarované ako bochníčky, praclíčky, ale aj zvieratá či panáčikovia. Judáše sa zvykli využívať aj na magické praktiky. Napríklad sa verilo, že ak sa zavesí v dome, vyhne sa obydliu všetko zlé. Judáš uložený v kredenci zas mal rodinu chrániť pred hladom. No a dokonca sa judáše brali aj na paluby lodí, keďže sa verilo, že zaistia bezpečnú a pokojnú plavbu. [1]

Počas Zeleného štvrtka sa odbavovali i omše svätenia olejov. V kostoloch sa na znak smútku viazali zvony (tzv. „odleteli“ do Ríma) a namiesto nich a tiež organov sa používali rapkáče. Jedlo počas zeleného štvrtka zahŕňalo najmä zelené listy špenátu, žihľavy a šťaveľa. [2]

Veľký piatok

Deň umučenia a smrti Ježiša Krista je dňom pokánia záväzného pre celú cirkev. Veľký piatok charakterizujú z kresťanského hľadiska typické pobožnosti s pašiami o zrade Ježiša, ktorý bol po zatknutí a výsluchu dohnaný na Golgotu, kde bol ukrižovaný. Na Veľký piatok sa zvykli jesť pôstne mliečne polievky, rezance s makom, kaše či ryby. Mládenci v tento čas oberali púčiky z topoľov a varili z nich voňavky na Veľkonočný pondelok. Dievčatá začínali s maľovaním kraslíc, aby mali čo podarovať mládencom vo Veľkonočný pondelok. [2]

🐣🐤 🐣

Korbáč, vodu, kraslice

nech Veľká noc prinesie.

Zdravie, šťastie, úsmev v tvári,

želáme Vám k sviatku jari.

🐣🐤 🐣

Biela sobota

Po Veľkom piatku nasleduje Biela sobota. Končí pôst, upratuje sa, maľujú sa kraslice, pečú mazance a veľkonočné baránky. Mazanec je väčší bochník z kysnutého cesta, v ktorom sú štedro pridané hrozienka a nasekané mandle. Na veľkonočné sviatky sa doň vyrýval krížik, aby pripomínal smrť Ježiša. [1]

tradičný vinš na veľkú noc

Veľkonočná nedeľa

Veľkonočná nedeľa, keď podľa Biblie vstal Ježiš z mŕtvych, je najvýznamnejším kresťanským sviatkom roka. V kostoloch sa necháva svätiť jedlo, aby napokon skončilo na bohato prestretom slávnostnom stole. Verilo sa, že kto bude skoro z tejto omše doma, bude sa mu dobre dariť v práci. Posvätené jedlo z košíkov povyberali domáci na stôl a rodina zasadla k slávnostnej hostine. Jedli sa varené vajíčka, šunka s chrenom, slepačia polievka a ďalšie výdatné jedlá.  

Veľkonočný pondelok

Veľkonočný pondelok završujú veselé polievačky, šibačky a koledovanie. Ako sme však spomínali vyššie, týmto dňom sa veľkonočné obdobie nekončí. Sú to až Turíce, keď sa slávnostne otvárajú studničky, sadia máje a pália turičné vatry.

Kresťanská Veľká noc po novom?

Veľká noc 2022 bola výnimočná v tom, že sa podľa nového vydania Rímskeho misála menili názvy dní Svätého týždňa. Kvetná nedeľa sa zmenila na Palmovú nedeľu. Zelený štvrtok na Štvrtok Svätého týždňa. Veľký piatok na Piatok utrpenia Pána. Biela sobota na Svätú sobotu. Veľkonočná nedeľa na Veľkonočnú nedeľu Pánovho zmŕtvychvstania. Veľkonočný pondelok na Pondelok vo veľkonočnej oktáve.

Nič to však nemení na tom, že i keď sa v oficiálnych liturgických podkladoch budú už uvádzať tieto novšie (resp. z latinčiny presnejšie preložené názvy), pre bežnú populáciu zostane pravdepodobne všetko po starom.

veľkonočné prianie kresťanské

Posilnite nádej s kresťanskými pozdravmi

Nový začiatok, ktorý Veľká noc symbolizuje, si v ťažších časoch prajeme asi všetci. Áno, na Veľkú noc si pripomíname aj utrpenie a smrť, no na druhej strane je vzkriesenie a nádej. A práve tú môžete blízkym dodať aj prostredníctvom kresťanských vinšov.

✝️✝️✝️

Hojnosť milosti od zmŕtvychvstalého Krista,

trvalý pokoj a zároveň plnosť radostí plynúcich z veľkonočného tajomstva

Vám vyprosuje…

✝️✝️✝️

Nech je poslom viery náš veľkonočný vinš,

nech je i pre Vás Veľká Noc zdrojom vrúcnej kresťanskej radosti.

✝️✝️✝️

priania na veľkú noc
...

✝️✝️✝️

Ženám veľa vody, chlapom veľa vínka,

deťom nech vo vrecku zopár mincí cinká.

Sviatky plné milosti, požehnania, hojnosti

od vzkrieseného Spasiteľa

Vám kmotor … s láskou želá.

✝️✝️✝️

Nech Pán požehná tieto Vaše sviatočné dni

a nech Vám dá veľa nádeje pre nový začiatok.

Nech Vás tieto dni naplnia radosťou a šťastím.

Želáme Vám požehnanú Veľkú noc.

✝️✝️✝️

zmŕtvychvstanie

✝️✝️✝️

Nech radostné víťazstvo Veľkej noci

prežiari námahu všedných dní

a do Vašich životov

REKLAMA

vnesie Boží pokoj.

Prajeme Vám požehnanú Veľkú noc!

✝️✝️✝️

Klasika, ktorá poteší každého 

K top veľkonočným prianiam, ktoré sú populárne neustále, patria tie, v ktorých nechýbajú tradičné jarné symboly. Okrem symbolu obetovania sa pre spásu sveta reprezentovaného baránkom je nimi aj život a vzkriesenie predstavujúci metaforický obraz veľkonočných vajíčok. Vinše na Veľkú noc sú tradične aj plné vody a korbáčov.

MMS a SMS na Veľkú noc

🐣🐤 🐣

Blížia sa nám krásne sviatky jari,

tešia sa veľkí, ešte viac malí.

Chystaj vedro, na korbáč viaž stuhu,

baby si zas šaty sušiť budú. 

🐣🐤 🐣

veľkonočné prianie

Viete, že aj keď je Veľká noc najväčším kresťanským sviatkom, tak je tento čas veľkonočných osláv primárne prepojený aj s pohanskými rituálmi vítania jari? Vzájomne sa tak vo veľkonočných prianiach a vinšoch na Veľkú noc preplietajú ako symboly Ježišovej obety a znovuzrodenia, tak aj pohanské symboly plodnosti, zdravia a vítania nového života na jar.

želanie k sviatku jari

Veľkonočné priania so symbolom vajíčka

Vajíčka nesmú chýbať na veľkonočnom stole ani vo výslužke. No a s radosťou ich nechajte zagúľať sa aj do veľkonočného vinšu. Vedeli ste o tom, že symbol vajíčka odkazuje na nesmrteľnosť, zatvorený hrob a zároveň aj na plodnosť a život?

🐣🐤 🐣

Dobrej šunky, mnoho vajec

k tomu ešte chleba krajec,

do pohára vínečka,

hlavne veľa zdravíčka.

Veselú Veľkú noc!

🐣🐤 🐣

Aj bez korbáča a vedra vody 

dostaneš sa do pohody.

Hlavne zdravie a šťastíčko

ako maľované vajíčko.

Krásnu Veľkú noc!

🐣🐤 🐣

SMSprianie na veľkú noc

🐣🐤 🐣

V zdraví čítaj tieto riadky,

prajem Ti krásne veľkonočné sviatky.

Chlapcom farebné vajíčka

a dievčatám úsmev na líčka.

🐣🐤 🐣

Šibi, ribi, mastné ryby, dávaj vajcia, vykrúcaj sa!

Ak mi nedáš dve vajíčka, daj mi aspoň makovníčka.

Ešte k tomu groš, aby bolo dosť.

🐣🐤 🐣

veselé veľkonočné priania

🐇🐰🐇

Vajíčko i šunka nech Ti chutí,

no vínko nech hlavu nepomúti.

Veď len raz za dlhý rok

je tu krásna Veľká noc.  

🐣🐤 🐣

Baránka aj kačku, mokrú oblievačku,

vodku aj klobásku, vŕbovú halúzku,

vajíčka maľované a dobroty samé.

K tomu plno hostí, nech Vás nič nezlostí

a máte jar v duši.

Veľkonočné sviatky plné nádeje Vám želá …

🐇🐰🐇

veľkonočná hostina verše vajíčka

Veľkonočné vinše so symbolom zajaca

Do tretice k baránkovi a vajíčkam nemôže chýbať ani symbol zajaca, ktorý okrem plodnosti v sebe zahŕňa aj pozitívnu vlastnosť skromnosti, no pripomína i chudobu. Symbolom plodnosti je zajac už od antiky, no treba dodať, že v niektorých krajinách túto úlohu plnia iné zvieratá, ako napríklad kohút, bocian a dokonca aj líška či kukučka. [1]

Zaujme ťa: Aktivity pre deti na Veľkú noc: Stavte na veľkonočné dekorácie z papiera a zábavné hry

Veľkonočných prianí so zajacom je pomerne dosť. Našli sme pre vás aj celkom vtipný vinš povzbudzujúci k zdravému životnému štýlu.

veľkonočné obrázky s veršíkmi

🐣🐤 🐣

Hopi-hopi zajko doniesol Vám vajko,

hopi-hopi zajačik odlož nabok korbáčik.

Bez zhonu si sadni k stolu, zabudni tiež aj na vodu.

Veľa krásy Vám aj bez šibačky a oblievačky želajú…

🐇🐰🐇 

Kde sa stratil zajačik veľkonočný ušiačik?

Prihopká po jarnej tráve?

NIE!

Posielam ho v tejto správe

pre Teba.

Krásnu Veľkú noc praje…

🐣🐤 🐣

top veľkonočné priania a vinše

🐇🐰🐇 

Prajem krásne veľkonočné sviatky,

len pokoj a žiadne zmätky.

Vajec mnoho na hostine

aj zajaca v ďateline.

🐇🐰🐇 

symbol zajaca

Vtipné vinše na Veľkú noc

Vtipné veľkonočné priania sa začali šíriť spolu s novším modernejším typom vinšov na Veľkú noc. Dobre zvážte, komu pošlete tieto humorné textíky. Sú totiž vhodné skôr pre blízkych, ktorí ich budú brať s nadhľadom a s chuťou sa na nich aj zasmejú. Kolegom alebo vzdialenejšej rodine pošlite radšej neutrálnejšie ladenú SMS na Veľkú noc.

🐣🐤 🐣 

Svižný korbáč, bystrá voda,

ženám, dievkam zdravia dodá.

Radosti je z jari dosť,

maj veselú Veľkú noc.

🐣🐤 🐣

Na Veľkú noc veľa vody,

vôbec ti to neuškodí,

zo spodku aj z vrchu

čakaj čerstvú sprchu.

🐣🐤 🐣

najkrajšie veľkonočné priania

🐇🐰🐇

Než domov prinesieš pár farebných vajec,

poriadne sa ty pred šibačkou najedz.

Inak by si mohol priniesť len opičku,

nezabudni k pálenke občas aj vodičku.

🐇🐰🐇

Veľká noc, Veľká noc, ďaleko je do Vianoc,

kto má trochu umu, naleje si rumu.

Ak má prísť aj opička, padne dobre borovička,

len povahy krotké, dajú prednosť vodke.

🐇🐰🐇

k sviatku jari
Zľavy na pobyty na Slovensku

Veľkonočné priania a veľkonočná atmosféra

Veľká noc v kruhu rodiny i na návštevách pri stole plnom dobrôt aj tradičné veľkonočné oblievačky patria k tomuto sviatku jari. Oblievačka a šibačka korbáčmi pripadá na Veľkonočný pondelok. 

Užite si pekný čas a nezabúdajte, že nádej a šťastie sa ukrýva aj v maličkostiach. Takou môže byť aj vaša SMS na Veľkú noc blízkemu, s ktorým momentálne nemôžete byť. Nech už je to rodina, priateľ či priateľka, dobrý kolega z práce…

priania a vinše veľká noc

Veríme, že ste si vybrali z našich vinšov alebo sme vás aspoň inšpirovali k vlastnému veľkonočnému veršíku. Mladej generácii pravdepodobne brnknete na strunu vtipom a odľahčením, u staršej generácie pochodíte dobre s klasikou. Prianiami hoci 100-krát obohranými, no na Veľkú noc stále aktuálnymi. Nimi rozhodne nič nepokazíte.

želanie k veľkonočným sviatkom

Samozrejme, že vaše veľkonočné priania môžu mať aj podobu klasických pohľadníc poslaných poštou. Nie je to síce najmodernejšie riešenie, ale má svoje čaro a takéto želanie si adresát v zásade cení ešte viac. Ak si vyberiete túto retro možnosť, zaiste nezabudnite poslať veľkonočné priania na pohľadnici s dostatočným časovým predstihom.

veľkonočné prianie

Použité zdroje:

[1] Denisa Fulmeková: Magická sila sviatkov (Tradície a čary v kolobehu roka), Slovart Bratislava 2014. 

[2] Zora Mintalová Zubercová: Tradície na Slovensku (Rodinné aj výročné sviatky a zvyky), Slovart Bratislava 2015.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.