REKLAMA

Akýkoľvek konflikt, či už hádka, bitka alebo nebodaj vojna, sa v realite spájajú s negatívnymi okolnosťami a významom. Čo však znamená vojna v sne? Je to naozaj taká pohroma? Alebo aj v tomto výklade nájdeme nejaké pozitívne momenty?

Možno vás sen o vojne, konfliktných stretoch a krutých bojoch zastihol v mierovom stave, v životnej situácii, ktorá nie je vypätá. Preto ste z toho zmätení. No s veľkou pravdepodobnosťou, ako na to poukazuje nielen náš online snár, je to naopak. Teda prežívate akýsi vnútorný spor. Cítite nepokoj. Ide teda minimálne o konflikt, ktorý máte sami so sebou. Vnútorný boj, výčitky, no pokojne môže ísť aj o dennodenné zápasy o svoju pravdu (vo všeobecnosti o svoje ego), ktoré vediete v práci alebo v kruhu blízkych ľudí. 

Poďme sa na to pozrieť lepšie. Vo veľkej miere sa pri snoch o vojne či bitke nachádzame na území nočných môr. Čo teda znamená, keď sa sníva o činoch násilného charakteru? Či už ide o udieranie päsťou alebo predmetom, facky, kopanie, ťahanie, ale aj strieľanie, bodanie či nebodaj zabíjanie?

Symbolika snov o konfliktoch

Počínajúc bitkou cez zápas až po vojnu – všetky tieto sny majú spoločného menovateľa, a to agresivitu. V prípade niektorých snov však nejde ani tak o nespracovanú agresivitu ako takú, ale o spôsob prejavu sexuality, ktorá bola napríklad dlhodobo potláčaná. 

Vo veľkej miere sú otvorené konflikty, v ktorých sa prelieva krv a strácajú sa životy, v snároch interpretované predovšetkým v kontexte s vnútornými emocionálnymi bojmi snívajúceho.

Pozri tiež: Snár: Ako interpretovať krv v sne? Sen o krvi na rukách či krvácanie z nosa je výkričníkom

sen o zápase boji v ringu

V zásade môže ísť o dve polohy výkladov snov o vojne a bitkách ako takých. Buď tento sen reprezentuje boj o vlastné hodnoty, resp. ich ochranu, alebo ide o násilné pretláčanie individuálnych názorov, potrieb a túžob. Preto si je dobré všímať, pokiaľ sa v sne ocitáte priamo na bojisku, v ringu alebo akomkoľvek konflikte, či útok vyvolávate, alebo ste len v obrannej pozícii. Toto je kľúčové pre čo najpresnejší výklad a tiež pochopenie toho, čo sa deje vo vašom živote.

Okrem obrannej pozície v bitke či vojne treba spomenúť aj možnosť úteku. V snoch o útekoch z konfliktu, či už individuálneho stretu alebo bojiska, ide o nasledovné. Je to vlastne prezentácia snahy uniknúť pred situáciami, ktoré spôsobujú stres, starosti a bolesť. Pokiaľ vidíte, z bitky či boja uteká niekto, koho poznáte v reálnom živote, pravdepodobne potrebuje podať pomocnú ruku.

Neprehliadni: Tipy na nájdenie odvahy v živote a sebaistoty

Čo prezrádza snár o bitke ako takej?

Bitka či zápas v sne nemusí byť vyslovene vojnového charakteru v širšom spoločenskom kontexte, preto ponúkame interpretáciu aj z tohto individuálnejšieho hľadiska.

Pokiaľ sa v sne bijete s človekom, ktorý je pre vás neznámy, ide skôr o metaforu na vnútorný boj, ktorý vo vás prebieha. Možno v realite zápasíte so svojou temnejšou stránkou, alebo pociťujete intenzívnu nervozitu, lebo neviete, kam váš život smeruje, prípadne ani neviete, čo chcete. Tiež z tohto aspektu môže ísť o iné nepriaznivé negatívne pocity, ktoré by ste mali pre svoje vlastné dobro spracovať, lebo majú potenciál znížiť kvalitu duševného prežívania, narušiť pohodu a vzťahy.

REKLAMA
...

Druhou možnosťou bitky či zápasu v sne je tá, keď sa bijete s niekým, kto je pre vás známy. Najčastejšie je v tomto prípade vysvetlenie jednoduché. A to antipatie, ktoré pociťujete k dotyčnej osobe. Agresivitu v realite nemôžete alebo by ste podľa spoločenských pravidiel nemali nechať na „voľnobeh“, preto sa takto podvedome tlčiete s dotyčným človekom počas snívania. A nemusí ísť o človeka ako takého. Pokojne sa môžete takto prenesene biť s tými stránkami dotyčného či dotyčnej, ktoré vám najviac prekážajú.

Vojna v sne a boje

A prechádzame už na interpretáciu snov o vojne ako ozbrojenom konflikte celospoločenského charakteru. Práve celospoločenský kontext dodáva tomuto druhu snov ich veľký význam. Nie je to totiž len nejaká potýčka v krčme alebo nezhoda a chytenie sa do vlasov medzi susedmi či kolegami v práci.

Pokiaľ ste vojnu v sne „len“ videli a nezažívali napríklad v koži vojaka, stále je význam interpretácie pomerne zásadný. Snívajúci pociťuje s veľkou pravdepodobnosťou v živote disharmóniu, vnútorný nepokoj až chaos. 

vojna v sne útok vojak bojuje

Videná vojna v sne znamená zároveň veľké úsilie spojené s ochranou osobných záujmov a duševného pohodlia. Niektoré snáre vysvetľujú vojnu v sne z pozície pozorovateľa aj ako túžbu dominovať v intímnych vzťahoch.

Bojovať vo vojne v sne znamená ešte viac. Je to predovšetkým o potlačenej agresii snívajúceho. Tá ho zožiera natoľko, že sa mu snívajú práve tieto nočné mory o bojových poliach, vybuchujúcich granátoch a intenzívnej streľbe zo samopalov. Mal by to byť zároveň signál, že v živote treba niečo zásadné zmeniť a predovšetkým, aby bol aj prípadný hnev v umiernenej podobe púšťaný von smerom k tým, ktorí ho v realite vyvolali. 

Pokiaľ ste teda snívali o vojne, v ktorej ste aj bojovali, je to varovanie pred vlastnými sebadeštruktívnymi sklonmi. Ak sa nenaučíte adekvátne spracovať svoje negatívne emócie, môžu vám spôsobiť až chorobu. Navyše, ak tú vašu vojnu v sne absolvujete bez zbraní či munície, signalizuje to, že sa cítite absolútne bezmocní, prípadne bez zdrojov, ktoré ste zbytočne premárnili. Mali by ste popracovať na realistických očakávaniach, triezvom pohľade na svet a dôvere v seba. 

Čo znamená výhra a prehra v sne o vojne či bitke?

Dešifrovanie výhry a prehry či už v ozbrojenom konflikte alebo len v osobnej bitke je pomerne jednoduché.

Prehra je interpretovaná ako deštrukcia, neobhájenie vlastných hodnôt a svetonázoru alebo vlastnej osoby v sociálnych kontextoch, ktoré sú v realite najaktuálnejšie. Zatiaľ čo porazený súper, nepriateľ, resp. druhá strana konfliktu znamená úspech, predovšetkým úspešné presadenie sa.

sen o vojne dôsledky zničené domy ľudia

Smrť v boji

Zatiaľ čo prehra alebo zranenie v bitke signalizuje deštruktívne vnútorné vplyvy snívajúceho, ktorými si škodí, tak samotná smrť vo vojne v sne nie je zásadne negatívnym symbolom. Je to totiž metaforická smrť. A v pravom zmysle slova ide o vnútornú premenu, progres a transformáciu duchovného a duševného ja. To ale všetko platí len vtedy, ak sa smrť v boji týka vás ako snívajúceho.

Ďalšia interpretácia: Snár: Vystrašil ťa mŕtvy v sne? Zisti, čo môžeš očakávať

Pokiaľ ale v sne o vojne vidíte, že zomrel niekto druhý, je to odlišná situácia. V prípade, že daná osoba nie je nikto známy, podľa snárov vám do cesty prídu nepredvídateľné okolnosti. Tie ovplyvnia nielen vás, ale aj blízke okolie. No a pokiaľ je ústredným motívom vojny vo vašom sne smrť niekoho blízkeho alebo známych ľudí, je vysoko pravdepodobné, že v najbližšom čase budete potrebovať podporu a pomoc, aby ste zvládli ťažkú situáciu.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.