REKLAMA

Doposiaľ sme sa venovali výkladom dotýkajúcim sa smrti len okrajovo. Napríklad v interpretácii, čo znamenajú zuby v sne. Niečo iné je však priama konfrontácia so smrťou počas snívania v podobe mŕtveho príbuzného či kamaráta, priateľky a podobne. Čo znamenajú sny o mŕtvych? A špeciálne, čo znamenajú sny o umieraní ako takom?

V zásade si teba uvedomiť dôležitý rozdiel. Pokiaľ vás v sne „navštívi“ mŕtvy, ktorý je naozaj reálne po smrti, ide o niečo iné, ako keď máte sen o mŕtvom príbuznom, ktorý ale v skutočnosti mŕtvy nie je. Je teda rozdiel, keď v sne vidíte mŕtveho ako živého a tiež naopak. Tiež treba odlišovať to, keď vidíte v sne človeka umierať a keď ho už vidíte rovno mŕtveho. Poďme si teraz interpretovať z viacerých aspektov, čo znamená mŕtvy v sne, ale aj čo symbolizuje smrť ako taká, proces umierania a tiež pohreb, aby ste zistili, čo vám chce podvedomie naznačiť a pred čím vás vystríha. 

Symbolika smrti nie je jednoznačná

I keď mŕtvy v sne môže vyvolať úzkosť a obavy, nie vždy ide o temný symbol prinášajúci len to zlé. V každom prípade však v sebe nesie mimoriadnu silu, ktorú netreba ignorovať. Je však veľmi žiaduce zamyslieť sa nad takýmto snom a analyzovať detaily, ktoré ste si zapamätali. 

Podľa Freuda sen o mŕtvom alebo o umieraní je dôležitým odkazom nášho podvedomia, ktoré nás varuje pred nadchádzajúcimi prevratnými udalosťami. Tie nemusia byť nevyhnutne len zlé. I keď si už naši dávni predkovia spájali sny s mŕtvymi s blížiacim sa nebezpečenstvom, je možné, že práve ten váš sen o mŕtvom hovorí o niečom, čo ste v živote uzavreli a čaká vás ďalšia životná etapa alebo už jednoducho realitu začínate prežívať inak.

Teda došlo či dochádza k „vnútorným“ posunom či zreniu. No a k tomu psychológovia tvrdia, že snívanie o mŕtvych nám taktiež prináša akési vyrovnanie sa so smrťou a smútkom za nebohými. Dokonca môže ísť aj o zmierenie sa so svojou vlastnou smrteľnosťou. Poďme však teraz na detailnejšiu analýzu samotných snov o mŕtvych.

Zaujme ťa: Klub 27: Prekliatie alebo si privolali smrť sami?

sen o mŕtvom priateľovi snár

Vidieť mŕtveho ako živého a rozprávať sa s ním poukazuje na zmenu

Keď sa podľa baby Vangy sníva o človeku, ktorý je už po smrti, ale v sne ho vnímate ako žijúceho a riešite s ním napríklad bežné veci, znamená to, že do vášho života prichádzajú nebadane a krok po kroku závažné zmeny. Stále je však vo vašej moci ovplyvniť smerovanie vývoja, len musíte identifikovať, o čo konkrétne ide.

Tip od nás: Ako výrazne podporiť imunitu a bojovať proti chorobám?

Sny o mŕtvych, ktorí s vami nejakým spôsobom interagujú a počas snívania pôsobia ako živí, prinášajú dôležité informácie v detailoch. No a tie by ste si mali interpretovať samostatne.

Zosnulí, a to najmä rodinní príslušníci, vám totiž zvyčajne chcú vo sne pomôcť. Náznaky a symboly však vnímajte zo svojho jedinečného pohľadu, v tomto je totiž každý snár krátky.

Sen o mŕtvom človeku, ktorý ale v skutočnosti žije

Sen o smrti, resp. o mŕtvom blízkom či známom človeku, ktorý ale v realite žije, naznačuje, že by ste mali analyzovať svoj vzájomný vzťah. Netreba sa obávať toho, že to znamená smrť dotyčného. Pohybujeme sa v metaforickej snovej rovine. Pouvažujte teda. Možno na danom človeku zbytočne lipnete, no on vám už odovzdal a naučil vás všetko, čo ste potrebovali a sám potrebuje slobodu. Možno by sa mali po správnosti vaše cesty rozdeliť, lebo životná lekcia s daným človekom je uzavretá.

Čo znamená smrť a pohreb?

Smrť v sne, ako sme už spomínali, treba vnímať viac metaforicky. Ak vidíte v sne známeho, ktorého pochovávajú, resp. vidíte, že zomrel, môže to hovoriť o odcudzení sa či strate kontaktu s dotyčným. Je to možno aj preto, lebo ste sa vzdialili fyzicky alebo aj emocionálne.

Pokiaľ mŕtvy v sne je neznámy a vy ste na jeho pohrebe, znamená to symbolické pochovanie určitých vašich vlastností, prípadne zlozvykov alebo nejakého vášho aspektu videnia sveta. Niečoho, čoho sa chcete zbaviť. Tu je dôležité všímať si odev zosnulého a detaily, ktoré napovedajú o tom, o akú neresť ide.

No a napokon, ak ste v sne videli vlastnú mŕtvolu, a to ako ju pochovávajú alebo v truhle, odkazuje to na novú kapitolu vo vašom živote a taktiež ide o jasný signál prerodu vašej osobnosti.

Tip do života: 23 obranných techník v rozhovore s intrigánom a manipulátorom 

REKLAMA
sen o mŕtvom

Mŕtvy v truhle – prekvapivo dobré znamenie

Paradoxne teda, vidieť mŕtveho v sne uloženého v truhle, môže znamenať i úspešné obdobie a prínos do života. Pohreb a samotné pochovávanie v sebe nesie symboliku koncov toho, čo už jednoducho nebolo funkčné. Či už išlo o vzťahy alebo vlastnosti, zlé návyky atď.

V tejto súvislosti je zomrelý v truhle dobrým znamením, keďže sa pomyselne staviate na nový štart, „zbavujete sa záťaže“. V istých prípadoch, keď vidíte mŕtvolu človeka v truhle s vysokým postavením či nadštandardnými financiami, môže to znamenať i šťastie v lote či iný typ neočakávaného zisku.

Mŕtvy príbuzný alebo kamarát v sne

Pokiaľ vám chce mŕtvy príbuzný alebo kamarát sprostredkovať v sne nejakú informáciu, mali by ste si ju dobre zapamätať. Posolstvo, ktoré sprostredkuje návšteva zo záhrobia, sa väčšinou aj splní. Mŕtvy kamarát či príbuzný vás môže varovať pred nebezpečenstvom, ale dokáže vás i podporiť.

Ak sa v sne dokážete ovládať, nenasledujte mŕtveho príbuzného. Hovorí sa, že by vám to do života prinieslo iba problémy, a to choroby, závažné chyby, ba dokonca smrť. Pokiaľ však mŕtvy túži po tom, aby ste ho objali, pobozkali, nakŕmili či mu nejak pomohli, urobte to. Je to pre dušu očisťujúce a ozdravné. Taktiež je podstatnou informácia, o akého mŕtveho príbuzného či rodinu v sne ide.

Sen s mŕtvym otcom

Sny s mŕtvym otcom sa spájajú s finančnými problémami (nevýhodné zmluvy, zadlženosť). Ak ste v sne mŕtveho otca objali, problémy vyriešite a čaká vás aj zisk. Rozhovor s mŕtvym otcom v sne pripomína, aby ste počúvali autority a z ich skúseností sa poučili.

Sen s mŕtvou matkou

Mŕtva matka v sne môže predpovedať chorobu blízkeho človeka či dokonca aj samotného snívajúceho. Pozorní by ste mali byť v tomto smere najmä vtedy, keď v sne spieva. No pokiaľ vám pomáha s domácimi prácami, je viac pravdepodobné, že sa pokazia vaše rodinné vzťahy. 

Sen o mŕtvom dieťati

Sny o mŕtvych a s mŕtvymi, ako ste si mali možnosť prečítať, môžu pomôcť a ich výklady sú do značnej miery pozitívne. No výrazne negatívna interpretácia sa viaže na mŕtve dieťa v sne. Snívanie o dieťati bez známok života symbolizuje stagnáciu, riziko duchovného pádu, ba až regres v živote. Je načase prehodnotiť svoje zvyklosti, vzťahy aj pracovné projekty.

Neprehliadni: Tu nájdeš kľúč k dobre platenej práci alebo výnosnému podnikaniu

No a ak ste v strašnej situácii, že ste prišli o potomka, treba dodať jedno. Tieto sny plné smútku mávajú podobný scenár. Rodičia sú v nich s dieťaťom na ceste, no zatiaľ čo oni pokračujú, mŕtve dieťa nie je schopné ich nasledovať. 

Mŕtvy manžel či manželka

Mŕtvy partner vdove či vdovcovi nesie najčastejšie posolstvo o tom, že sa niečo zabudlo splniť. Treba si teda dobre pospomínať na všetko podstatné, čo bolo sľúbené a urobili sa k naplneniu aj náležité kroky.

Sen s mŕtvou babkou či dedkom

Mŕtva babka či starý otec v sne naznačujú premeškané príležitosti. Keď sa navyše hnevajú, pravdepodobne svoje chyby neustále opakujete a nechcete sa poučiť. Dobre naladení a veselí zomrelí starí rodičia v sne zas signalizujú, že ste sa vybrali na tú správnu životnú cestu. Neustále však buďte pozorní ku všetkým príležitostiam, ktoré vám život ponúka, a vyťažte z nich maximum. 

Sen, keď nejde len o smrť, ale samotné umieranie – keď vidíte proces zomierania

Keďže riešime sny o mŕtvych, nemôžeme, samozrejme, preskočiť ani sny o umieraní. Keď vnímate v sne ešte len samotný proces umierania, či už svojho vlastného, druhého človeka, či dokonca vidíme umierať domáce zvieratko, treba pri interpretácii zobrať do úvahy, že ide o aktuálne dianie.

Mŕtvy v sne odkazuje často aj na minulosť, minulé životné kroky, prípadne na budúcnosť, zatiaľ čo sen o umieraní zachytáva poväčšinou to, čo sa aktuálne deje vo vašom živote. No a napokon treba interpretovať aj vlastný pohreb v sne.

Ako snár vysvetľuje zomieranie blízkeho?

Sny o tom, že vám zomiera niekto z rodiny alebo priateľov môžu zaslúžene patriť medzi nočné mory. No nebojte sa a nepanikárte! Toto automaticky neznamená, že sa mŕtvy v sne, resp. jeho zomieranie stane realitou.

Umieranie dedka a babky, pri ktorom ste prítomní, vysvetľuje snár ako hlbokú vnútornú zmenu, zlepšenie, sebaobjavenie a pozitívny pokrok. Možno sa aktuálne chystáte vydať, oženiť alebo rozviesť, získať povýšenie či presťahovať sa. Smrť otca a matky v sne, resp. ich umieranie, keď ste pri nich, pozeráte sa na ich koniec, prípadne ich držíte za ruku, znamená, že vo svojom živote niečo veľmi ľutujete. Urobili ste nesprávny krok a neviete, ako ďalej. Neviete, na koho sa obrátiť, kto by vám aktuálne mohol pomôcť. 

Vybrali sme: Snár: Ako interpretovať krv v sne? Sen o krvi na rukách či krvácanie z nosa je výkričníkom

snár mŕtvy človek

Umieranie manžela, manželky, partnera či partnerky v sne môže byť symbolom konca vzťahu, ale tiež môže predstavovať zásadnejšiu zmenu fungovania vo zväzku. No a napokon sen o umieraní a smrti domáceho miláčika, či už ide o sen s mačkou alebo psom, si môžeme interpretovať ako ťažkosti v osobnom živote. Mačka odkazuje viac na váš vnútorný svet. Prechádzate krízou stredného veku, identity, trpíte úzkosťami? Obráťte sa na človeka, ktorý poradí, pomôže. Pes skôr symbolizuje vzťahové partnerské problémy. Tu pomôže najmä otvorená komunikácia. V kontexte s týmito snami si treba často priznať veci, ktoré radšej bežne takpovediac zametáte pod koberec.

Sen o vlastnej smrti 

Sen o vlastnej smrti a taktiež vlastnom pohrebe môže znamenať, že sa nachádzate vo fáze mimoriadnej životnej zmeny, ba priam prerodu. Je to symbolické ukončenie, rozlúčka, a to napríklad so vzťahom, prácou, životným štýlom alebo súčasným domovom.

Pokiaľ ste mali pozitívne pocity, je zrejmé, že ste sa s novou situáciou už vyrovnali, no tie negatívne naznačujú, že by ste sa mali odstrihnúť od sebaľútosti a nekompromisne sa pozerať smerom vpred. 

Ak máte v sne pokojnú smrť, sen vnímajte ako symbol progresu, teda pozitívne. Posúvate sa ďalej, prípadne sa odpútavate od starých ťažkostí, zlých emócií či problematických vzťahov. Sen o umieraní teda nevyhnutne neznamená len nešťastie.

Neprehliadni: Poznáš blahodarne pôsobiaci šungit?

Ak sa vám sníva, že vašu smrť v sne zapríčinil niekto, ku komu máte blízko, napríklad člen rodiny, najlepší priateľ alebo váš partner, potom to znamená, že vás pravdepodobne nabáda, aby ste v skutočnom živote urobili nejakú zmenu. Smrť vo sne je prirodzená zmena, ktorá sa deje, zatiaľ čo vražda je vynútená zmena. 

...

Sen o vlastnom pohrebe

Všimli ste si, aké bolo počasie počas vášho pohrebu v sne? Pokiaľ svietilo slnko, bola jar či leto a celkový dojem z poveternostných podmienok bol naozaj dobrý, znamená to podľa starých snárov, že vás čaká dlhý, šťastný a naplnený život.

Pokiaľ ale počas vášho pohrebu v sne pršalo či nebodaj bola búrka a išlo skôr o ročné obdobie, ako je jeseň a zima, očakávajte skôr problémy a náročné životné prekážky.

Foto: Freepik 

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.