REKLAMA

Tieto krásky z trópov očaria veľkou rozmanitosťou farieb aj tvarov, ale mnohí sa obávajú, či zvládnu ich pestovanie. Orchidey patria v súčasnosti k najobľúbenejším rastlinám a majú na rozdiel od ostatných izbových rastlín špecifické potreby. Ak dodržíte niekoľko pestovateľských pravidiel, môžete sa tešiť z ich opakovaného kvitnutia. Aká je teda potrebná starostlivosť o orchidey?

Ako vybrať orchideu?

Starostlivosť o orchidey vnímajte komplexne, začína totiž už v obchode. Nemala by vás zaujímať len farba kvetov, ale aj stav koreňov a vzdušných koreňov, čo môžete vidieť, pretože orchidey sa pestujú v priehľadných plastových črepníkoch. Nekupujte si rastlinku, ktorá má korene sfarbené do žlta alebo do hneda. Orchidea je v dobrej kondícii, ak má korene a vzdušné korene zelené alebo biele.

Rastlina by mala byť v dobrom zdravotnom stave. Nemajú byť na nej žiadne známky napadnutia chorobami. Ak sa stalo, že ste si to nevšimli a rastlinu ste  si priniesli domov, musíte ju umiestniť mimo ostatných rastlín a použiť prostriedok proti škodcom. 

Inšpirácia: Kvety na slnečný balkón: Dôležité rady a tipy na pestovanie

orchidea kvetinárstvo druhy ako vybrať

Skúsení pestovatelia pripomínajú, že do 14-dňovej karantény by ste mali dať každú novo zakúpenú rastlinu.

Dôležitým krokom je vybrať si správne druh orchideí. Tu musíte zvážiť , aké máte doma podmienky na pestovanie – teplotné, svetelné, vlhkosť, aj požiadavky na obdobie vegetačného obdobia. Preto sú ideálne druhy hybridov Dendrobium a Phalaenopsis. Tu je šanca na úspech aj bez veľkej námahy a pestovateľských skúseností.

Starostlivosť o orchideu Phalaenopsis 

Phalaenopsis, známy ako lišajovec, je pre začiatočníka – pestovateľa najlepšou voľbou. Rastliny majú hrubé listy a  ploché kvety rozkvitajúce na stonkách ohnutých do oblúka. Sú biele, ružové s rôznymi odtieňmi fialovej. Na jednej stonke môže byť aj dvadsať kvetov. 

Orchidey rodu Phalaenopsis porastú aj pri slabšom osvetlení a nevyžadujú extrémnu vlhkosť. Pri nich máte najväčšiu šancu, že opäť rozkvitnú. Súkvetie rozkvitá postupne dva mesiace a kvety vydržia veľmi dlho. 

Pre úspešný rast je dôležité nájsť rovnováhu medzi vlhkosťou, teplotou, svetlom a prúdením vzduchu. Odborná literatúra uvádza, že lišajovce najproduktívnejšie kvitnú medzi 4. a 12. rokom, väčšinou však kratšie. Neskôr sa zastavuje nasadzovanie kvetov a objavujú sa choroby.

substrát orchidey

Orchidea – umiestnenie a pestovanie v byte

Orchidey potrebujú svetlo, väčšine druhov vyhovuje okno orientované na východ. Pri západnom okne by mala byť  orchidea chránená pred priamym svetlom. Umiestnite ju ďalej  od vykurovacích zdrojov, klimatizácie a miest, kde by dochádzalo k náhlym zmenám teplôt. Zmenšil by sa počet kvetov. Nikdy rastlinu nepremiestňujte v čase kvitnutia. Črepník s orchideou neotáčajte, má zostať otočená tou istou stranou ku svetlu.

Svetlo je pre orchideu veľmi dôležité. Keď ho má nedostatok, tvorí tmavé pretiahnuté zelené listy a dlhé stonky. Pri dostatočnom osvetlení majú listy svetlejšiu zelenú farbu a krátke stonky. Listy začínajú žltnúť, keď je svetla nadbytok.

Orchidey v chlade odmietajú kvitnúť, nahodené púčiky kvetov zvyknú opadať. Lišajovec tvorí kvety pri zmene dĺžky dňa, teda pri jeho skrátení alebo predĺžení. Ak potrebujete v miestnosti s orchideami zlepšiť vlhkosť, môžete na radiátor umiestniť odparovače.

Presádzanie orchideí

Orchidey sú epifyty, v pôvodnom tropickom prostredí rastú na strome, koreňmi sa prichytávajú k podkladu. Musíte ich sadiť do špeciálneho substrátu pre orchidey, ktorý je ľahký, vzdušný a prepúšťa vodu.

Nezabudnite, že orchideu Phalaenopsis môžete presádzať až po odkvitnutí raz za po dva roky, vždy v lete. 

Tip do interiéru: Inšpirácia na maľované obrazy do spálne: Takto dodáš izbe čarovnú atmosféru

orchidea pestovanie starostlivosť o listy

Jedným z dôvodov je aj to, že nádoba začína byť pre rastlinu malá a je nestabilná, alebo substrát sa rozdrobil a po zalievaní zle vysychá.

REKLAMA

Vyberte si z ponuky priesvitných črepníkov, pretože tieto rastliny prijímajú svetlo aj koreňmi, teda im ho doprajete viac. Dôležité je aj to, že máte prehľad o stave koreňov, ktoré signalizujú zhoršenie zdravotného stavu rastliny.

Pred presadením do nového črepníka odstrihnite korene, ktoré sú poškodené, suché alebo zhnité. Aby ste zabránili infekcii, môžete rezné plochy ošetriť mletou škoricou alebo prachom z dreveného uhlia.

Zvláštnosťou koreňov orchidey je to, že nepoškodené staré korene prijímajú vlahu lepšie ako mladé korene, preto ich zbytočne neodstraňujte, rastlinke by to neprospelo.

Po preložení do črepníka vložte medzi korene kúsky kôry a dbajte, aby boli zaplnené všetky medzery a korene držali spolu. Ak je rastlina veľká, priviažte ju k opore. Prvé tri – štyri týždne sa korene regenerujú, preto ich zalievajte mierne a listom prospeje rosenie.

orchidea presádzanie korene

Ako je to s polievaním

Aj keď orchidey majú rady vlhko, s vodou opatrne, pretože dužinaté korene neznášajú dlhšie premokrenie. Starostlivosť o orchidey si vyžaduje dodržiavať niekoľko pravidiel aj pri polievaní. 

Najvhodnejšie je polievať, až keď je substrát preschnutý. Používame odstátu alebo  dažďovú vodu izbovej teploty. Črepník s orchideou položíme do nádoby s vodou. V priebehu pol hodiny si korene natiahnu toľko vody, koľko potrebujú a črepník vyberieme a necháme odkvapkať. Rastliny znášajú skôr mierne preschnutie ako dlhšie premokrenie.

Črepníky na orchidey majú široké drenážne otvory, aby voda z črepníka dobre odtekala. Ak sú korene zelené, znamená to, že sú dostatočne hydratované. Do ďalšieho polievania však musia vyschnúť, aby sa rastlinke darilo a opätovne vám zakvitla. 

Ako strihať orchideu po odkvitnutí

Orchidea nasadzuje kvetné stonky v období krátkeho dňa. Keď rozkvitne, kvety dokážu kvitnúť aj niekoľko mesiacov a v jednom vegetačnom období môžu kvitnúť opakovane. Ak po prvom kvitnutí skrátite o tretinu dĺžku stonky, zvyčajne ešte raz rozkvitne, aj keď je kvetov o niečo menej. Pokiaľ je rastlina mladá, nesnažte sa o ďalšie kvitnutie na tej istej stonke, zbytočne by ste ju vysiľovali.

Po odkvitnutí začne stonka žltnúť a vysychať. Vtedy je potrebné ostrými čistými nožnicami ju odstrihnúť 2 centimetre nad koreňom. 

Prihnojovanie

Aj keď je orchidea epifitická rastlina, potrebuje výživu, ale s nižšími dávkami ako  pri ostatných kvetoch. Hnojenie závisí od druhu orchideí, ich zdravotného stavu a ročnej dobe. V priebehu vegetačného obdobia ju prihnojujte špeciálnym hnojivom pre orchidei raz za týždeň.

Počas zimy a v čase kvitnutia obmedzte prihnojovanie na jedenkrát  za mesiac. Zatiaľ čo koncom leta prihnojujte fosforom a draslíkom, na jar dusíkatým hnojivom. Dbajte o to, aby bol vtedy substrát vlhký.

Orchidea a choroby listov

Orchidey rodu Phalaenopsis sú celkom vytrvalé, aj pri pestovateľských chybách sa im celkom darí a dokážu svojimi nádhernými kvetmi skrášliť domácnosť. Ako ale prebieha starostlivosť o orchidey, keď trpia chorobami? A ako tieto choroby identifikovať?

K chorobám, ktoré  sú najčastejšie pri orchideách, patrí hniloba koreňov a hubové choroby. Príčinami väčšiny ochorení orchideí sú základné chyby v starostlivosti a nedostatok pozornosti venovanej rastlinám. Môžete sa stretnúť s nasledujúcimi problémami:

Žltnúce listy. Ak žltnú spodné listy, ide o prirodzený proces. Problémom je žltnutie listov v hornej časti rastliny. Najčastejšie sa to stáva pri hnilobe koreňov, intenzívnom slnečnom žiarení alebo príliš nízkej teplote.

Zaujme ťa: TOP izbové rastliny do tieňa: Vyber si kvet vhodný do tmavšej miestnosti

orchidea žlté listy choroby

Pri hnilobe koreňov odstrihnite poškodené korene a presaďte rastlinu no nového substrátu určeného pre orchidey.

Deformácia listov. Vzniká pri zlom vodnom režime, teda keď orchidea má vody nadbytok alebo nedostatok. K deformácii listov môže dôjsť aj vtedy, keď to preženiete s hnojením.

Opadávanie púčikov kvetov. Tento problém môže spôsobiť nedostatok svetla hlavne v zimnom období. Príčinou môže byť aj to, keď je v blízkosti orchideí ovocie, napríklad jablká, ktoré produkujú etylén.

Hnedé, žlté alebo čierne škvrny na listoch. Tento problém spôsobujú plesňové ochorenia, ktoré sa objavujú pri nadmernej vlhkosti či nadmernom rosení, pri polievaní bez predchádzajúceho preschnutia substrátu, pri nedostatku svetla alebo nízkej teploty. Vytvorte rastlinám suchšie a vhodnejšie prostredie a choroba by sa nemala šíriť ďalej. V prípadne výraznejšieho zasiahnutia môžete napadnuté miesta odstrihnúť. A okolie dezinfikovať.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.