Rastliny ovplyvňujú naše pocity aj náladu, preto ich chceme mať aj v interiéri. Žijú, rastú, menia sa, a tým dodávajú priestoru dynamiku a osobitý ráz. Už pomocou niekoľkých rastlín dokážeme navodiť výnimočnú atmosféru. Aj keď v minulosti boli typické pre obývačku, dnes ich máme v kuchyni, spálni, kúpeľni, hale a samozrejme na balkóne alebo na terase. Nie každá miestnosť či miesto na okne je slnečné. V prípade tmavších častí bytu treba zvoliť tie správne izbové rastliny do tieňa.
REKLAMA

Umiestnenie izbových rastlín

Určite sa vám už stalo, že krásna a zdravá rastlina, o ktorú ste sa poctivo starali, vám po čase zvädla a zahynula. Pravdepodobným dôvodom mohlo byť to, že ste ju umiestnili na nesprávne miesto.

Je potrebné sa zamyslieť, odkiaľ rastlina pochádza a v akých podmienkach by žila v prírode. Rastlinám by sme mali vytvoriť aspoň približné podmienky, aké mali v svojej domovine. Väčšine zelených a kvitnúcich kvetov vyhovuje umiestnenie na okne. Mnohým rastlinám sa ale darí uprostred miestnosti.

stojany na kvety
Foto: Pinterest
Stačí vybrať pre izbovky pekné črepníky, umiestniť ich na stolíky, stojany alebo regále na kvetiny, ktoré sú v súčasnosti veľkým trendom. Nároky izbových rastlín na  svetlo, vlahu a vlhkosť sú naozaj rozmanité a aby sa im v byte darilo, musíme ich poznať. My sa dnes budeme venovať rastlinám, ktoré obľubujú tieň.

Tieňomilné izbové rastliny

Existuje veľa odrôd, ktoré potrebujú tienisté miesto a prosperujú na severných oknách či tmavších miestnostiach bytu. Nie je vhodné zhoršovať svetelné podmienky tým, že na okno umiestnime veľké rastliny. Môže sa im tam dariť, ale oberajú miestnosť o svetlo.

Tiež ťa zaujme: Kvety na tienistý balkón: Vyber si z týchto krások

Na okenný parapet vyberieme kvety menšieho alebo stredného vzrastu a väčšie  umiestnime na vysoký stolík na kvety. Môžete si vybrať z nasledovnej ponuky rastlín, ktoré dokážu prosperovať v tieni.

Nenáročné druhy bytových rastlín do tieňa

Sansevéria

Patrí k najhúževnatejším izbovým rastlinám. Meno má podľa talianskeho kniežatstva San Severo, ale poznáme ju pod ľudovým názvom svokrin jazyk. Ak sa vám stáva, že občas zabudnete rastliny poliať, sansevéria je pre vás tá pravá. Pochádza z afrických púští, jej listy majú schopnosť ukladať do zásoby vodu, a tak prečkajú aj obdobie bez zálievky.

izbový kvet do tieňa sansevéria
Foto: Pinterest
Niekedy zakvitne zelenobielymi kvetmi, ktoré potešia príjemnou vôňou. Aj keď sansevérie obľubujú svetlo, bez problémov zvládajú tmavšie miesta. Musíte v tomto prípade počítať s tým, že dekoratívna kresba na listoch nebude taká výrazná.

Polievame ich menej. Môžete si vybrať z mnohých odrôd: vyšších, nízkych, s bielym alebo žltým rámovaním. Ak vyberiete zaujímavú dekoratívnu nádobu, dotvoria atmosféru obývačky či oživia halu.

Lopatkovec

Spathiphyllum čiže lopatkovec zvládnu pestovať aj tí, ktorí nemajú skúsenosti s izbovými rastlinami, pretože je naozaj nenáročný. Jeho domovom je Kolumbia. Biele kvety lopatkovca kvitnú od marca do septembra a dekoratívne sú aj tmavozelené listy na dlhých stopkách.

izbové kvety do tmy lopatkovec

Postačí mu izbová teplota okolo 20 °C, v zime môže byť o niečo nižšia. Nikdy by však nemala klesnúť pod 18 °C. Lopatkovec potešíte občasným rosením, pretože obľubuje vlhký vzduch. Na jar a v lete ho raz za dva týždne prihnojte hnojivom na črepníkové rastliny. Ako základný substrát je vhodný rašelinový s prídavkom piesku a listovky. Nikdy by nemal úplne vyschnúť, pretože v prírode zasahujú korene tejto rastliny trvale do vody (rastie v močiaroch a na miestach, kde sa zdržiava vody).

Chamédorea

Izbová palma so štíhlym kmeňom pripomína bambus. Pochádza z horských lesov Mexika a Guatemaly. Zo všetkých druhov paliem je na pestovanie v byte najvhodnejšia. Dobre znáša aj polotieň a pekne ukáže na vyvýšenom mieste alebo stojane. Neznáša sucho a hlavne v lete ju treba častejšie rosiť.

Kvitne po troch – štyroch rokoch krásnymi jemne žltými súkvetiami, z ktorých vyrastú bobuľovité plody veľkosti hrášku. Bez pochýb ju môžeme zaradiť medzi najkrajšie izbové rastliny do tieňa.

chamedoera tieňomilná rastlina
Foto: Pinterest
REKLAMA

Monstera

Ak disponujete dostatočne veľkým priestorom a chcete bytovú rastlinu mohutného vzrastu, monstera je dobrá voľba. O tom, že ide o solitérnu rastlinu, svedčí aj jej názov z latinského slova monstrum, čiže obluda. V každom prípade patrí spolu s fikusom medzi najobľúbenejšie izbové rastliny.

Neznáša priame slnečné svetlo, môže rásť aj v tieni. Na svetlejšom mieste listy narastú väčšie. Listy sú mohutné, hlboko vykrojené a kožovito lesklé. Ak má viac ako 5 – 6 listov, potrebuje oporu. Staršie rastliny majú viac vzdušných koreňov, ktoré nikdy nestriháme. Všetkým monsterám vyhovuje ako substrát zmes rašeliny a kompostu.

izbová rastlina do tieňa monstera
Foto: Pinterest

Zamiokulkas

Je ďalšou nenáročnou a v súčasnosti veľmi obľúbenou rastlinou, ktorá znáša aj tieň. Dekoratívne pôsobia silné stonky s pravidelne rozmiestnenými kožovitými listami.

Neprehliadni: Ako presvetliť tmavý byt: 7 TOP tipov do interiéru

Nerastie rýchlo, pestuje sa ľahko a so starostlivosťou oň si poradia aj začiatočníci. V hľuzách a stonkách dokáže zadržiavať vodu, preto pred polievaním nechajte zeminu preschnúť. Vhodné je občasné rosenie, hlavne v lete.

izbovka do tieňa zamiokulas
Foto: Pinterest

Izbové rastliny do tieňa s ozdobnými listami

Niektoré izbové rastliny obľubujúce tieň alebo polotieň očaria nielen tvarom, ale aj farbami. Ponúkame niekoľko tipov na najkrajšie rastliny s ozdobnými farebnými listami.

Begónia rex

Je to naozaj nádherná  kráľovná našich izieb. Bolo vyšľachtených mnoho variet, rôznofarebných a rôzne tvarovaných. Pohľad na ne nadchne každého milovníka kvetov. Farby zahŕňajú širokú škálu od zelenej, bielej, ružovej, fialovej, červenej, ale aj žltej až oranžovej. Atraktivitu  listov zvyšuje strieborný alebo kovový lesk. Vo svojom pôvodnom prostredí rastú ako podrastové rastliny v džungli, priame slnko teda neznášajú, vyhovuje im najviac polotieň.

V tmavšej miestnosti ich umiestnite na podobločnicu alebo v blízkosti okna. Na priamom slnku by došlo k spáleniu listov, pri nedostatku svetla majú listy tendenciu ťahať sa do výšky. Dbajte na to, aby nádoba, v ktorej ju pestujete, mala otvor na odtekanie nadbytočnej vody, rastlina je citlivá na premokrenie.

begónia do tienistého interiéru
Foto: Pinterest

Aglaonéma

Pochádza z tropických lesov východnej Ázie a často sa zamieňa s difenbachiou, ktorá je jej príbuznou. Potrebuje tienisté až polotienisté teplé miesto. Listy majú nádhernú kresbu a boli vyšľachtené rôzne farebné variety.  Darí sa jej aj v hydropónii.

tieňomilný kvet aglaoména
Foto: Pinterest

Difenbachia

Hoci pochádza z vlhkých trópov, dobre sa prispôsobuje izbovým podmienkam. Má ozdobné, veľké listy s nepravidelnou kresbou. Zelené difenbachie majú menšie nároky na svetlo ako bielo-pestrofarebné odrody.

difenbachia ideálna kvetina do tieňa
Foto: Pinterest

Kaládium

Z Južnej Ameriky  pochádza rastlina so srdcovými rebrovými listami, na ktorých zaujme nádherný vzor. Kaládium neznáša priame slnko, potrebuje polotieň, rovnomerné teplo a veľmi vlhký vzduch. Pozor, listy ale nesmiete rosiť. Umiestnite ho na okno alebo v jeho blízkosti.

Nepreľaknite sa, ak na jeseň listy uschnú. Ideálna teplota na prezimovanie je 18 stupňov Celzia. Keď po prezimovaní hľuzy vypučia, je vhodný čas na rozsadenie. K najobľúbenejším hybridom patrí kaládium dvojfarebné.

caladium izbové rastliny do tieňa
Foto: Pinterest

Kalatea

Izbové rastliny do tieňa uzavrieme touto tropickou kráskou. Jej názov pochádza z latinského slova kalathos, čiže kôš. Upúta nápadnými listami so striebornou až tmavozelenou kresbou.

Na vyšľachtených odrodách s objavuje krémovobiele až ružové sfarbenie. Keďže pochádza z tropických dažďových lesov, umiestniť ju treba v polotieni, vyžaduje si vlhko a teplo. Neznáša prievan.

najkrajšie kvety do tienistého interiéru kalatea
Foto: Pinterest
Ak ste začiatočník, siahnite najskôr po ponuke nenáročných rastlín, izbovky s ozdobnými listami majú o niečo väčšie požiadavky a musíte sa im venovať o niečo viac. Tiež si treba dať pozor aj na prípadné látky, ktoré rastlina obsahuje. Pokiaľ máte v byte deti a mačky, tak difenbachiu a aglaonému musíte umiestniť mimo ich dosahu.

Kvety do kúpeľne

Pri projektovaní domu sa kúpeľne umiestňujú v časti orientovanej na sever. V minulosti panovala predstava, že na severnej strane nič neporastie. Je to omyl, len si treba vybrať správne rastliny.

Rastliny do kúpeľne musia spĺňať nasledovné kritériá: nevyžadujú veľa svetla, vyhovuje im vlhký vzduch a zvlhčený substrát a sú nekvitnúce. 

Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

kvety do kúpeľne

Najvýhodnejšie je umiestniť rastliny na parapetnej doske, prípadne previsnuté rastliny zavesiť.

Pozor musíte dať na horúce pary nad vaňou alebo sprchovým kútom a chladný vzduch z vetrania v zimných mesiacoch. Týmto podmienkam vyhovujú izbové paprade, sansevérie, filodendrony, kalatey a alokázie.

Použité zdroje:

[1] Jiří Haager: Izbové rastliny, Artia Praha 1980. 

Foto: Pinterest/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.