REKLAMA

Posedenie na terase či v záhrade je v lete pre mnohých srdcovou záležitosťou. Najmä ak sa k tomu pridá grilovanie alebo iné relaxačné či spoločenské aktivity. Súčasťou týchto letných radostí je aj záhradný nábytok, ktorý je vystavovaný rôznym poveternostným podmienkam. Prudké slnko či bubnujúci dážď sa však na ňom dokáže nepekne podpísať. Starostlivosť o záhradný nábytok by ste teda nemali zanedbať. Najmä v prípade, ak chcete predĺžiť jeho životnosť a krásu.

Starostlivosť o záhradný nábytok podľa typu materiálu

Nábytok do exteriéru môže byť plastový, kovový, drevený alebo dokonca prútený. Top materiálmi, z ktorých sa vyrába, je umelý ratan a drevo. 

No a tak treba v prvom rade pripomenúť, že starostlivosť o záhradný nábytok treba prispôsobiť materiálu, z ktorého je vyrobený.

Najmenej starostlivosti vyžaduje nábytok z umelej hmoty

Nábytok z umelej hmoty je naozaj nenáročný. Umelý ratan dokáže z vonkajšieho nábytku urobiť luxusne pôsobiace posedenie. Je zároveň stály, dobre odoláva nečistotám aj poveternostným vplyvom.

Pokiaľ nemáte záhradný nábytok z umelého ratanu, ale ide o klasický plast, oplatí sa trochu viac zabezpečenia.

Inšpiruj sa: Kvety na tienistý balkón: Vyber si z týchto krások 

Mali by ste ho v čase, keď ho nepoužívate, a to najmä pri silnom slnečnom žiarení prikrývať plachtou, aby nevybledol. Inak na jeho ošetrovanie stačí len voda so saponátom a  vlhká handrička či hubka. Na čistenie je možné využiť aj vysokotlakový prístroj.

Super trikom na zažltnutý plastový nábytok je jeho vyčistenie kašičkou, ktorú si vytvoríte z rozdrvenej tablety do umývačky riadu a malého množstva vody. Následne stačí plast už len opláchnuť čistou vodou.

Ďalšie inšpirácia: Citrón do mikrovlnky? Poď sa pozrieť, prečo je to dobrý nápad

plastový nábytok na záhradu

Moderný a odolný hliníkový záhradný nábytok

Veľmi dobre a ľahko udržiavateľný je aj celohliníkový nábytok. Vyzerá veľmi sofistikovane, ľahko sa prenáša a je tiež odolný proti korózii. Aj vďaka tomu ho netreba cez zimu odkladať na nejaké špeciálne miesto, pozor však na mráz.

REKLAMA

V top stave ho udržíte vďaka obyčajnej vode. Špeciálne ošetrenie si však vyžadujú dodatočné súčasti takéhoto nábytku, napríklad tie drevené alebo bez antikoróznej vrstvy. O tie sa treba taktiež adekvátne postarať a prispôsobiť aj skladovanie.

Drevený záhradný nábytok si vyžaduje väčšiu pozornosť

Drevo posunie vaše záhradné sedenie ešte o level vyššie, je však o čosi náročnejšie na údržbu. Ak ju zanedbáte, môže vysychať a škaredo popraskať.

Pokiaľ preferujete drevený záhradný nábytok, tak sa popozerajte po tých odolnejších druhoch, ako je teak či agát. Ostatné menej odolné druhy bude potrebné okrem očistenia aj olejovať.

Vybrali sme: Nábytok do obývačky: Ako ho vybrať a ako umiestniť?

drevený záhradný nábytok

Na čistenie si vyberajte šetrné čističe na drevo a pamätajte na to, že olejovanie dreveného záhradného nábytku by malo prebehnúť minimálne pred letnou sezónou a pred uskladnením na zimu.

Olej treba nanášať na vyčistený a suchý nábytok. Okrem špeciálnych olejov, ktoré dostanete na údržbu záhradného nábytku v drogériách, je dobré použiť aj ľanový olej. Spodné časti nôh drevených stoličiek či stolíkov je vhodné extra zabezpečiť gumovou izolačnou vrstvou. A to preto, lebo práve z tejto časti sa môže do dreva dostať najviac vody a ničiť ho.

Okrem olejovania možno drevený záhradný nábytok ošetriť aj farbou na drevo, keď chcete obnoviť zašlú krásu alebo úplne zmeniť farbu nábytku. Pri dubovom či smrekovom dreve sa používa aj lazúra. No a tiež možno siahnuť po lakoch vhodných do exteriéru, ktoré sú bezfarebné a chránia drevo pred UV žiarením.

Zatiaľ čo kreslá či stolík z umelého ratanu možno počas miernejších zím na terase prekryť len nepremokavým materiálom, drevený nábytok treba na zimu určite zložiť a uskladniť. Ideálne na miesto, ktoré nie je veľmi teplé, ako napríklad záhradný domček či garáž. Tu nehrozí ani jeho zbytočné presušenie. Odložený drevený nábytok však už ničím neprekrývajte, inak by mohol začať plesnivieť.

Najcitlivejšie materiály – pravý ratan a prútie

Pravý ratan či prútie na záhradnom nábytku sú vhodnejšie do zimných záhrad. V exteriéri, pokiaľ sa počas prehánok takýto nábytok neprikrýva, veľmi rýchlo doslúži. Začne vŕzgať a pokazí sa. Okrem uchránenia pravého ratanu pred nástrahami počasia treba myslieť aj na pravidelné ošetrenie ľanovým olejom. Vyžaduje si to dokonca častejšie ako drevo.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.