Nie je tuk ako tuk. Hlavne o tom bude nasledujúci článok, v ktorom si posvietime na nebezpečný brušný tuk. Vysvetlíme si, prečo je brušný tuk škodlivejší ako napríklad tuk na bokoch alebo na zadku. Estetická či neestetická stránka veci momentálne nebude kľúčová, zaujímať nás bude predovšetkým zdravie.

Aj brušný tuk má svoje opodstatnenie

Mať tuk na bruchu je úplne v poriadku, pokiaľ ho teda nie je nadbytok. Jeho funkciou je chrániť žalúdok, črevá a iné orgány umiestnené v brušnej dutine. Tuk predstavuje aj zásobáreň energie na „horšie časy“ a zabezpečuje izoláciu tela. Hovoríme najmä o podkožom tuku, ktorý však treba určite odlišovať od tuku viscerálneho. Práve naň a jeho zákernosť totiž poukazujú odborníci v súvislosti s mnohými civilizačnými ochoreniami.

Schudnúť sa dá aj s chuťou. Vyskúšajte tento unikátny nápoj. Je to proteínový kokteil s obsahom vlákniny a rastlinných extraktov na podporu chudnutia. Ako dosiahnuť peknú postavu? S KetoSlim vám to pôjde naozaj ľahšie. Pochváľte sa čoskoro fit figúrou. Prečítajte si recenzie TU a získajte aj ďalšie tipy na prípravu.

Podkožný verzus viscelárny tuk

V jednoduchosti povedané – podkožný tuk je ten viditeľnejší, ktorý určite nemožno označiť za dobrý, no na druhej strane viscelárny tuk, resp. medziorgánový či vnútrobrušný, je skrytý, a o to nebezpečnejší.

Ako vyplýva z pomenovania, podkožný tuk sa nachádza pod kožou, zatiaľ čo ten viscelárny sa ukladá v brušnej dutine a obaľuje orgány či tepny, z čoho vyplýva aj jeho zdravotné riziko. Môžu ho mať veľa dokonca i ľudia, ktorí navonok netrpia nadváhou.

Pozri aj: Citrónová voda na chudnutie? Neuveríš, aké účinky má s kurkumou či s uhorkou

tuk na bruchu
No a práve zvýšený podiel viscelárneho tuku je podľa odborníkov zároveň i zvýšeným rizikom, že človek bude trpieť nektorým z civilizačných ochorení, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka druhého typu, vysoký cholesterol i krvný tlak či rakovina. Tento typ tuku totiž spôsobuje zápalové procesy v tele, ktoré v konečnom dôsledku ústia do spomínaných chorôb.

Postavy tvaru jablka, pozor!

Na viscelárny tuk neplatí liposukcia, taktiež sa ho ťažšie zbavuje pohybovou aktivitou (skôr je odbúraný ten podkožný) a aj identifikovať jeho prítomnosť v tele môže byť problém. Existujú však isté indície, ktoré napovedajú, že môžete mať problém práve s týmto nebezpečným brušným tukom. Sú nimi v prvom rade pribúdajúci vek a hormonálne zmeny v organizme.

Viac sú ohrození vnútrobrušným tukom muži, čo súvisí s iným rozložením tukových tkanív v tele v porovnaní so ženami. Ženy s postavou typu hrušky, teda väčším zadkom a bokmi väčšinou nie sú týmto druhom tuku ohrozené. Ženy a muži s postavou typu jablka by však mali byť na pozore.

Tiež ťa zaujme: Zdravá strava pre črevo: Tieto potraviny jedz, keď sa chceš vyhnúť doktorom

brušný tuk a typ postavy jablko

Taktiež je väčší predpoklad, že ak máte viditeľnú „pneumatiku“ na bruchu, bude aj zásoba vnútrobrušného, resp. viscelárneho tuku väčšia.

Pokiaľ chcete mať istotu, môžete si tuk v organizme nechať zmerať u špecialistov na výživu, prípadne si zadovážiť diagnostické váhy s meraním tuku.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.