REKLAMA

Vo vzduchu už naplno cítiť jar a čoskoro budeme sláviť Veľkú noc. Nejakú tú jarnú výzdobu v byte ste už možno stihli. Niektorí šťastlivci majú dokonca za sebou aj veľké upratovanie. No premýšľate už nad veľkonočnou výzdobou? Jej súčasťou je bez pochyby aj veselé veľkonočné prestieranie. Keďže sa na Veľkú noc, podobne ako pri iných veľkých sviatkoch, rodina bližšia i vzdialenejšia zvyčajne schádza pri stole, aby si jej členovia pochutnali na veľkonočných dobrotách, je ideálne vdýchnuť čaro prebúdzajúcej sa prírody s jej klasickými symbolmi práve tomuto posedeniu. 

veľkonočné prestieranie na stôl jarný výzdoba

Foto: Pinterest

Poďte vniesť optimizmus do svojich príbytkov. Jarné dekorácie na stôl vytvoria radostnú náladu. Inšpirujte sa veľkonočnými obrusmi, štólami či podložkami pod taniere a samozrejme, nezabudnite na ozdobné detaily, ktoré dovedú prestieranie na Veľkú noc do dokonalosti. Vajíčka a kvietky sú taktiež súčasťou veľkonočného prestierania. Ako ich ale naaranžovať? Pozrite sa na to!

prestieranie na Veľkú noc

Foto: Pinterest

Veľkonočné prestieranie na stôl v širšom aj užšom význame

Úplne najskôr by sme si mali ujasniť termín prestieranie. Zahŕňa totiž dva výklady. Z jedného aspektu pod ním rozumieme súbor obrúskov či podložiek pod taniere a misy a z druhého, širšieho pohľadu, ide o celkovú úpravu stola pri podávaní jedál.

My sa na veľkonočné prestieranie pozeráme práve takto, ako na celok. Teda počínajúc obrusom cez taniere a ich vyzdobenie, podložky pod taniere, poháre, vázy, svietniky, celkové usporiadanie jednotlivých predmetov, naaranžovanie, farebnosť a materiály. Aká je vaša predstava jarného stola?

slávnostný stôl na veľkú noc

Foto: Pinterest

Farebnosť veľkonočného prestierania v modernom minimalistickejšom prevedení

Pri aranžovaní veľkonočného prestierania a celkovom dekorovaní stola si možno pomôcť nielen tradičnými symbolmi jari, ako sú kuriatka, zajačiky či vajíčka. Veľa urobí celkové farebné ladenie. 

Pozri aj: Veľkonočné dekorácie: Nabite svoj byt pozitívnou energiou

V tomto momente treba zdôrazniť, že základom celej veľkonočnej výzdoby na stôl sú obrusy, behúne, resp. prestieranie. A tie zaiste nemusia byť vyslovene pestrofarebné, aby ste vytvorili čo najoptimistickejší dojem.

Aj v prípade jednofarebných obrusov či v zásade jednoduchého prestierania možno ďalšou výzdobou docieliť želaný jarný a slávnostný efekt, no a k tomu dodať farbu navyše drobnosťami. Držíme sa pritom typicky jarných a prírodných farieb, ako je zelená predstavujúca nádej, optimistická žltá, prirodzene pôsobiaca a zem reprezentujúca hnedá či béžová, no a kde-tu možno využiť aj červenú či sýtu oranžovú, ktoré odkazujú na život a energiu jari.

Foto: Pinterest

Nevýhodou príliš pestrofarebných obrusov a textílií na stôl je to, že na nich automaticky zanikajú ostatné dekorácie. Taktiež môžu priestoru veľmi rýchlo dodať až gýčovitú atmosféru, čo nie je žiaduce. 

Na druhej strane, pokiaľ už stôl nechcete špeciálnejšie vyzdobiť a využiť napríklad i farebnejšie taniere s veľkonočnou tematikou, keramické zajačiky, baránky či všetkými farbami žiariace kraslice, v tom prípade je aj výraznejší obrus na mieste. No pozor, vyhnite sa príliš krikľavým farbám a vzorovému miš-mašu.

REKLAMA

Foto: Pinterest

Verte, že i minimalistickejšie poňaté veľkonočné prestieranie stojí za to. Ako pri všetkom platí staré známe, že všetkého veľa škodí. Preto striedmou výzdobou veľkonočného stola rozhodne nič nepokazíte a dokonca budete i trendy. Na obrázkoch z Pinterestu vidíte, že hranica medzi tým, čo je príjemné pre oko a tým, čo sa už javí „preplácane“, dokáže byť pomerne tenká.

prestieranie na veľkú noc

Foto: Pinterest

Veľkonočné obrusy a behúne – dbajte na kvalitný základ celej výzdoby

Máte doma svoj obľúbený veľkonočný obrus, ktorý vyťahujete zo skrine každý rok v tento sviatočný čas? A čo keby ste to na tieto veľkonočné sviatky skúsili trochu inak. Doprajte sebe a blízkym zmenu.

Tip od nás: Veľkonočný textil za super ceny

Ako sme už spomínali, vhodne zvolená jarná farebnosť a symboly v podobe dekorácií urobia z obyčajného prestierania prestieranie veľkonočné so slávnostným duchom. No nie sú to len tieto dva atribúty. Veľký pozor si treba dávať aj na materiál.

Foto: Pinterest

Aj keď sú u nás zaiste veľmi obľúbené a nepochybne i praktické PVC veľkonočné obrusy, prípadne taktiež ľahko udržiavateľné obrusy s teflónovým povrchom, do pozornosti by sme chceli dať iný, slávnostnejšie pôsobiaci materiál. Predsa len, obrus je základ, na ktorý nadviažete pri ďalšom dekorovaní priestoru. No a keď nie je najkvalitnejší základ, tak ani ostatná výzdoba nezachráni konečný dojem. 

Pred polyesterom a celkovo syntetickými materiálmi uprednostnite bavlnu s vysokou gramážou. Z praktického hľadiska, samozrejme, môžete pristúpiť aj na kombináciu s menším podielom polyesteru. Je to v konečnom dôsledku na vás a rozumieme, že i tento materiál má svoje plusy. Predsa len takýto obrus lepšie drží tvar a je i odolnejší. Pokiaľ vám ale nerobí problém chytiť do ruky žehličku, čistá bavlna zanecháva lepší a slávnostnejší efekt.

Foto: Pinterest

Pamätajte tiež na to, že pokrývka sviatočného veľkonočného stola nemusí byť celoplošná. Kvalitný drevený stôl je niekedy škoda celý zahaľovať obrusom. Vystavte ho na obdiv a len dolaďte veľkonočným úzkym behúňom či ozdobnou štólou a k tomu vyberte pekné podložky pod taniere.

Čím ešte doplniť veľkonočné prestieranie?

Čaro nielen veľkonočného prestierania na stôl robia detaily. Môžu to byť ako kúpené, tak aj DIY výtvory, ktoré si môžete pokojne vyrobiť so svojimi deťmi. A čo by ešte nemalo chýbať na veľkonočnom stole?

Okrem všetkého spomínaného sú top voľbou kvety. Tie sú základom každého jarného aranžmánu. No a či už si do váz a veľkonočných ikebán zvolíte bahniatka, zlatý dážď, tulipány alebo narcisy, to už je na vašich preferenciách. 

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.