Jar už pomaly cítiť vo vzduchu. Uvažujete nad tým, ako by ste svojmu príbytku vdýchli pozitívnu jarnú energiu a precítili tak nádej, ktorú prináša veľkonočné sviatočné obdobie? Niečo výnimočné? Alebo chcete len jednoduchšie jarné dekorácie do bytu? Čo sa Veľkej noci týka, môžete, ale nemusíte sa vybrať cestou tradičných kraslíc. Veľkonočné dekorácie, ale aj celkovo jarné dekorácie majú neúrekom podôb, a to od tých pestrofarebnejších a zdobenejších až po elegantné riešenia do minimalistického interiéru.
Medzi nasledujúcimi nápadmi zozbieranými z Pinterestu nájdete okrem interiérových veľkonočných ozdôb do bytu, a to nielen na stôl, ale napríklad aj na dvere, okná, podobločnice a podobne, aj niekoľko zaujímavých dekorácií do exteriéru. Pretože ak máte aspoň predzáhradku a chcete Veľkú noc poňať naozaj vo veľkom, zídu sa aj takéto vonkajšie nápady.
Vyberte si z priehrštia jarnej inšpirácie to, čo je vám najsympatickejšie. Je čas, aby ste pripravili materiál a pomôcky na výrobu krásnych DIY výtvorov. A čo budete potrebovať na veľkonočnú výzdobu? Pozrite sa na to.
Foto: Pinterest
REKLAMA

Škrupinky z vajíčok na sviečky aj na nežné jarné kvietky

Klasický symbolom Veľkej noci je vajíčko, ktoré odkazuje na metaforu znovuzrodenia. Či už v tradičnej, alebo v modernej podobe, vajíčka k Veľkej noci jednoducho patria.  Pozrime sa najskôr na modernejšiu verziu vajíčkových aranžmánov. Krehké škrupinky vajíčok sú naozaj vďačným dekoračným materiálom. Úžasne vyzerajú najmä vtedy, keď je do nich niečo vložené alebo zasadené. Jarné kvietky v škrupinkách zavesené na vetvičkách chytia za srdce. Sviečky odliate do škrupiniek oživia aj väčšie ozdobné kreácie.

...
Okrem klasických slepačích vyzerajú mimoriadne efektne malinké prepeličie s krásnou kresbou. Prepeličie vajíčka však radšej využite vcelku, teda len vyfúknuté. Položiť ich môžete napríklad do improvizovaného hniezda.
Foto: Pinterest

Tipy, ako farbiť vajíčka

Ste za tradičnejšie maľovanie vajíčok na Veľkú noc? Potom vám dáme niekoľko rád, ako maľovať vajíčka a dosiahnuť tak príjemne vyzerajúce veľkonočné dekorácie, ktoré potom môžete využiť či už do jarného venca alebo do väčšej dekorácie na stôl. Samozrejme, metód je mnoho. Tieto sú však podľa nás naozaj efektné.

Skúste prírodné farbenie vajíčok pomocou cibule. Okrem vajíčok budete potrebovať dostatok šupiek z cibúľ, dve lyžice červeného vínneho octu, silonové pančušky a na ozdobu lístočky byliniek, rastliniek. Postup je nasledovný. Do hrnca dajte šupky z cibúľ, mierne namočte vajíčka a na ozdobu na ne priložte lístky. Dajte do pančuchy, ktorú z oboch strán uviažte, aby vajíčko nevypadlo, a tiež, aby lístočky zostali na svojom mieste. Potom vajíčka vložte do hrnca a pridajte vodu tak, aby boli vajíčka celé ponorené. Pridajte ocot a dajte variť. Po tom, ako začne voda vrieť, oheň stiahnite a pokračujte ešte vo varení 20 minút. Po tomto čase by mali vajíčka získať požadovanú farbu. Vajíčka vyberte, nechajte vychladnúť a až potom vyberte z pančuchy.
Klasické farbenie vajíčok sódou a octom je vo všeobecnosti obľúbené. Postačí k tomu jedlá sóda, ocot, práškové temperové farby, kliešte a vajcia natvrdo. Pre každú farbu, ktorú budete chcieť dosiahnuť na vajíčkach, si vytvorte zvlášť nádobu, do ktorej nasypte sódu. Jedlá sóda by mala pokryť dno nádoby. Potom pridajte temperovú farbu v prášku, zmiešajte so sódou. Vajíčko, ktoré idete farbiť, vložte do tejto nádoby a následne prilejte trochu z octu. Reakcia, ktorá prebehne, vytvorí unikátne zafarbenie.
REKLAMA

Veľkonočné vence na dvere

Privítajte jar vo dverách, respektíve na dverách a vyrazte dych každej návšteve. Pokiaľ ste si tieto visiace dekorácie nestihnete zakúpiť či chcete ušetriť, alebo máte vyslovene DIY náladu a nechcete len ozdobovať, ale si vytvoriť veniec od základu, môžete si ho zhotoviť z prútia. A na ten postupne uchytávať lepiacou pištoľou alebo vpletávaním kvietky, vajíčka, zajačikov, hniezda… Jednoducho povedané – povolené sú všetky symboly jari.

Foto: Pinterest

Brezová jarná výzdoba do exteriéru

Pred dverami alebo na záhrade sa budú skvele vynímať vyššie jarné dekorácie z brezových konárikov až pníkov, ktoré môžu byť aj pomerne hrubé a vysoké. Nezabudnite ich dobre upevniť a umiestniť na ne ďalšie veľkonočné ozdoby. Vhodné bude hniezdo vystlané machom a napríklad aj nádobky so živými jarnými kvietkami, ako sú narcisy či tulipány.

Foto: Pinterest

Živá krása v pohároch

Poháre, v ktorých sú umiestnené rôznorodé dekorácie, patria momentálne medzi TOP moderné doplnky do bytu, a to nielen počas veľkonočných sviatkov. V zime nám zdobili byty poháre so šiškami a svetielkami, teraz presedláme mach, škrupinky, vajíčka a predovšetkým okrasné cibuľoviny, ktoré sú tým hlavným oživujúcim prvkom veľkonočných kompozícií.

Potešte blízkych: Veľkonočné priania a pozdravy: Tu sú tie najkrajšie vinše

Pokiaľ vám tieto dekoratívne jarné poháre nevyhovujú, i tak neochudobnite svoj interiér o živú silu pestrofarebných a optimisticky pôsobiacich jarných kvetov, či už v kvetináči alebo vo váze.

Foto: Pinterest

Ďalšie veľkonočné dekorácie vhodné na stôl

Veľkonočné dekorácie umiestňujte v interiéri nielen do útulných zákutí, ale aj na vyslovene reprezentatívne miesta, kam počas sviatkov rozhodne patria. Čo je na stole krajšie ako rozkvitnuté veľkonočné prestieranie s unikátnymi a zručne naaranžovanými pripomienkami jari? Inšpirujte sa nižšie fotkou.

Veľkonočné dekorácie na stôl
Foto: Pinterest

Unikátne veľkonočné dekorácie z dreva

Jar vo svojich príbytkoch vítajte najmä prírodnými materiálmi. Okrem škrupiniek, vajíčok, vetvičiek, machu či prútia sa môžu v jarných kompozíciách vynímať aj drevení zajačikovia alebo kuriatka.

Niektoré veľkonočné dekorácie z dreva si asi kúpite, ale pokiaľ máte odrezky z menších pníkov, prípadne tenšie dosky, viete si ich aj sami vyrezať a vyskladať. Práca s drevom vyžaduje zaiste lepšie nástroje, no zdatní domáci majstri a majsterky si predsa len môžu trúfnuť aj na komplikovanejšie DIY jarné ozdoby.

veľkonočné dekorácie z dreva

Aké sú trendy na jarnú výzdobu 2023?

Veľkonočné dekorácie do interiéru či exteriéru, ktoré sme si postupne prešli v článku, sú trendy už nejaký ten čas a nemusíte sa báť, že by rýchlo vyšli z kurzu. Až na menšie obmeny dizajnu sú symboly jari nemenné. Pokiaľ by sme sa ale mali baviť o naozaj horúcom trende minuloročnej aj tohtoročnej jari, ide určite o tzv. granny štýl.

Neprehliadni: Veľkonočné prestieranie: Vyber si sviatočný obrus aj veselú jarnú výzdobu na stôl

Granny štýl vás vráti do detstva. Áno, trendy sú v roku 2022/23 veľkonočné dekorácie na spôsob starých mám. Vyberte teda z povál a pivníc staré súpravy tanierov, retro obrusy, dečky, vázičky a zakomponujte ich bez problémov aj do modernejšie ladenej výzdoby. Prelínanie štýlov je IN. Najmä ak ide o prepojenie tradície s prítomnosťou.

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.