REKLAMA

Keď ide o vzťahy, jednou z tém sú aj darčeky, ktoré si dávame k sviatkom, výročiam, z lásky… Existuje však minimálne jedna darčeková sféra, ktorá je vnímaná pomerne kontroverzne. Teda najmä ak sledujete diskusie medzi mamičkami na sociálnych sieťach. Ide o darčeky pre učiteľky a učiteľov. No a hoci témou článku je vhodný darček pre učiteľku do škôlky, začneme trochu obšírnejšie.

Samozrejme, čakajú vás aj konkrétne tipy na tradičné darčeky pre učiteľky, no pokiaľ túžite po niečo neokukanom a originálnom v tejto sfére, nahliadnite napríklad SEM.

Skupiny rodičov pre a proti darčekom

Darček pre pani učiteľku do škôlky vyvoláva totiž nielen pozitívne emócie. Niektorí bojovo naladení rodičia sú vyslovene alergickí na túto tému a nechcú o darčekoch do škôlky či školy radšej ani nič počuť. Odvolávajú sa na to, že učiteľstvo je predsa práca, za ktorú dostávajú plat, čo stačí a bodka.

Donáška kvetov a darčekových boxov kdekoľvek a kamkoľvek v rámci Slovenska >>>

Druhý tábor rodičov naklonený darčekom pre učiteľov rozumie viac tomu, že výchova, vzdelávanie a samotné utváranie si vzťahov medzi učiteľom a žiakom v sebe nesie predsa aj čosi viac. 

Nejde teda len o „pracovný výkon“. A tak, ako učiteľky a učitelia povzbudzujú deti pri výchove a vzdelávaní a investujú do toho, metaforickejšie povedané, aj svoju dušu, i oni si zaslúžia niečo, čo im vyčarí úsmev na tvári. Niečo milé, čo na začiatku alebo na konci školského roka pripomenie vďačnosť za ich úsilie.

Pozri aj: Výchova dieťaťa k upratovaniu: Tipy, ako ho naučiť poriadku

darčeky v škôlke

A podľa slov učiteľov to vôbec nemusí byť materiálneho rázu. Potešia sa i tomu, keď po skončení školskej dochádzky bývalý žiak či žiačka neprejde pred učiteľom na druhú stranu ulice a prehodí pár slov. Ale vráťme sa k téme a predovšetkým tipom na darček pre učiteľku do škôlky.

Vstup do nového veľkého sveta – materská škôlka

Materská škôlka je akousi prvou etapou inštitucionalizovanej výchovy dieťaťa. No napriek tomu, že ide o inštitúciu, učiteľka v škôlke preberá najmä zo začiatku v očiach dieťaťa i funkciu „dočasnej mamy“. Keď to klapne na oboch stranách, pozitívny výsledok pedagogického pôsobenia v škôlke zaseje základy pre bezproblémové fungovanie potomka v ostatných školských zariadeniach.

REKLAMA

Pre deti býva skok z čisto domáceho prostredia do prostredia škôlky veľmi silným zážitkom, no a nebudeme si klamať, často aj traumatizujúcim. Ústretovosť a vrelé prijatie v nových a nepoznaných priestoroch je kľúčové. 

ORIGINÁLNE DARČEKY PRE UČITEĽKU TU >>>

Prvé kontakty dieťaťa s učiteľkami budú pravdepodobne ostýchavé. Kvietok či malá kytička v prvý deň zoznamovania sa má svoje miesto. Je to milé gesto v prvých momentoch „oťukávania sa“.

A taktiež samotné darovanie môže takpovediac prelomiť ľady u dieťatka. Pravdepodobne už má zafixované, že darčeky dostávajú a dávajú ľudia, ktorí sú si blízky. Má to teda zažité v rodine a spája sa mu to s pozitívnymi spomienkami.

Vybrali sme: Separačná úzkosť u detí: Keď nič nepomáha, skús toto

Darček pre učiteľku do škôlky na konci roka či na rozlúčku

Časom sa medzi učiteľkami v škôlke a deťmi vytvára väzba, lepšie sa poznajú, preto je aj voľba darčeka ľahšia. Asi najväčšiu váhu má darček pri prechode detí zo škôlky do školy, teda na rozlúčku. Ideálne je, ak ide o spoločný kolektívny darček. Môže ísť o darček so spomienkovou hodnotou, ktorý deti vytvoria spolu.

Ale tiež to môže byť napríklad malé tablo s fotkami detí alebo pekne zarámovaná fotka kolektívu s venovaním.

Pokiaľ chcú rodičia z vďaky investovať o čosi viac, môžu zvoliť i formu darčekovej poukážky (podľa preferencií pani učiteľky), no a ako na začiatku, tak aj na konci sa kvetmi určite nič nepokazí. A nemusia byť len rezané, rastlinky v kvetináči budú robiť radosť určite dlhšie.

Zaujme ťa: Čo je opičia láska a prečo je pre dieťa nebezpečná?

darček pre učiteľku

Špeciálnou kapitolou sú jedlé darčeky. Pokiaľ nie je vyslovene dohodnuté (napr. pri príležitosti vianočného večierku a pod.), vyhnite sa donášaniu vlastných domácich výtvorov, či už sladkých alebo slaných. Ak ide o obdarovanie učiteľky, ideálnejšia je bonboniéra či čokoláda.

Sošky a hrnčeky na pamiatku sú klasikou, no pravda je taká, že učiteľky nimi už môžu byť zahltené.

Majte na pamäti, že darček pre učiteľku do škôlky nemusí byť drahý ani veľký. Najväčšiu hodnotu má vtedy, keď je od srdca. Nech by už malo ísť „len“ o detský výtvor.

ĎALŠIE TIPY NA DARČEK PRE UČITEĽKU TU >>>

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.