REKLAMA

Nie je nič romantickejšie, ako oslava lásky dvoch ľudí po spoločne prežitých rokoch. Tie najstaršie páry si zasluhujú obdiv. Sú piliermi svojich rodín. S výročiami svadby sa spájajú tradície a darčeky so symbolickým významom. Prezradíme vám, ako sa volajú jednotlivé výročia svadby po rokoch, aký darček k danému výročiu vybrať, či aký kvet je súci podarovať ku konkrétnemu sviatku, resp. vyzdobiť ním oslavu.

Donáška kvetov a darčekových boxov kdekoľvek a kamkoľvek v rámci Slovenska >>>

1. výročie: Bavlnená svadba

Manželstvo je prvé roky nové a vzrušujúce. Hovorí sa, že sa dvaja spolu cítia ako v bavlnke. Tradičným darčekom je bavlnená vreckovka alebo akékoľvek kvalitné oblečenie z bavlny. Ktorý kvet je vhodný k bavlnenej svadbe? Jednoznačne je to klinček.

výročia svadby poradie od bavlnenej po zlatú svadbu až nebeskú

2. výročie: Papierová svadba

Papier symbolizuje novosť a čistotu manželstva. Po dvoch rokoch je stále ako nepopísaný papier. Túto myšlienku najlepšie vyjadrí darček v podobe zápisníka. Papierovú svadbu k tomu krásne doplní konvalinka.

3. výročie: Kožená svadba

Tretí rok manželstva sa spája s prvou krízou vo vzťahu. Manželia sa učia prekonávať prekážky. A keď to ide všetko, ako má, ich dôvera sa upevňuje. Práve pevnosť a odolnosť sú vlastnosťami kože. Z tohto materiálu by mal byť vyrobený aj darček k výročiu svadby – napríklad peňaženka. Koženú svadbu by mala zdobiť slnečnica alebo fuksia.

Môže sa hodiť: Ako nabrať psychickú silu a šetriť s ňou v ťažkých životných situáciách?

4. výročie: Kvetinová svadba

Udobrovanie sa po náročnom treťom roku si vyžaduje veľkú kyticu kvetov. Vzťah sa po prekonaní ťažkostí stáva väčšinou ešte krajším, než bol predtým. Dominantou kytice k výročiu kvetinovej svadby by mala byť hortenzia.

výročie svadby 30 40 50 rokov

5. výročie: Drevená svadba

Strom je symbolom sily, múdrosti a rodiny snáď po tisíce rokov. Darček z dreva značí vieru v pevnosť manželského zväzku a rodiny. K drevenej svadbe zvoľte rozkošné sedmokrásky.

6. výročie: Železná, plechová či cukrová svadba

V niektorých krajinách sa šieste výročie nazýva železná svadba – zrejme preto, že železo je pevné, ale tvárne, k tomu tiež nosí šťastie. Prečo cukrová svadba? Lebo sladká romantika vo vzťahu ešte stále neutíchla. Z kvetov sa tentokrát hodí diablik.

7. výročie: Medená alebo vlnená svadba

Siedmy rok býva v manželstve náročnejší, mnohí si práve v tomto roku prechádzajú vážnou krízu. Preto je preň príznačná meď.

Ide o materiál, ktorý chátra, ak sa oň nestaráme, no žiari leskom, ak ho opatrujeme. Vlna človeka zohreje aj v chladné dni, preto je vlnený sveter vhodným darčekom. Trochu farby medenej svadbe dodajú frézie.

Vybrali sme: Darček na poslednú chvíľu: Môžeš zostať doma a nepotrebuješ ani kuriéra! 

výročie svadby darček vhodný na oslavu

8. výročie: Bronzová svadba

Po ťažkom siedmom roku je načase vdýchnuť domácnosti nový život, napríklad doplnkom z bronzu či novými riadmi. Orgován pritom najlepšie rozvonia oslavu bronzovej svadby.

9. výročie: Hlinená svadba

Opäť je tu rok, keď by sa dvojica mala venovať zveľaďovaniu domácnosti. Predmety z keramiky sú krásne a veľmi užitočné dary. Ideálny kvet je strelícia.

10. výročie: Ružová alebo cínová svadba

Manželom, ktorí oslavujú svoju prvú dekádu, patria veľké gratulácie. K tomuto okrúhlemu výročiu patria ruže, symbol lásky a vášne. Zvyknú sa darovať aj dekoratívne predmety z cínu, mäkkého, no trvácneho kovu.

REKLAMA

11. výročie: Oceľová svadba

Puto medzi manželmi je po 11 rokoch pevné ako oceľ. Oslávte to napríklad šperkom z chirurgickej ocele, prípadne pomôckami do kuchyne. A kyticou tulipánov.

12. výročie: Hodvábna svadba

Kravata či šatka z hodvábu – to sú ideálne darčeky k 12. výročiu svadby. Tento deň je oslavou jemnosti aj vzácnosti lásky. Romantické pivónie sú v tento rok vítané. 

13. výročie: Čipkovaná svadba

Rafinovaná krása a elegancia čipky prinesie do manželského života korenie a novú energiu. Kvetom čipkovanej svadby je chryzantéma.

Zaujme ťa: Snár: Svadba a sobáš v sne – čo znamenajú?

13 14 15 výročie svadby symbolika

14. výročie: Slonovinová svadba

Slonovina je už dávno zakázaný materiál – vieme, prečo. Jej náhradou sa stal opál, kameň lásky a nádeje, ktorému sa pripisujú aj liečivé účinky. Kvety: orchidea alebo dália.

15. výročie: Krištáľová svadba

Čistota a transparentnosť sú hodnoty, ktoré si pripomíname v deň krištáľovej svadby. Šperk k tomuto výročiu môže obsahovať rodolit – typický svojou ružovou až tmavočervenou farbou. Krištáľová svadba si žiada ruže.

20. výročie: Porcelánová svadba

Predmety z čínskeho porcelánu sú veľmi krehké, no v niektorých rodinách sa dedia z generácie na generáciu po stáročia. Krehkosť a trvácnosť manželského zväzku si pripomíname napríklad darčekom z porcelánu. Porcelánovej svadbe prináleží astra.

25. výročie: Strieborná svadba

Celé štvrťstoročie po sobáši si zaslúži poriadnu oslavu. Mnohé páry zdieľajú túto radosť s rodinou a priateľmi. Vhodným darom je strieborný šperk či doplnok. Kosatec je ideálnym doplnkom k darčeku.

30. výročie: Perlová svadba

Perly reprezentujú pôvab, vnútornú krásu a čistotu, ale aj úprimnosť a múdrosť. Darček k 30. výročiu by mal obsahovať aspoň jednu. Oslava s večerou s plodmi mora posilní spomienky na tento deň. Kvetom perlovej svadby je ľalia.

35. výročie: Ľanová alebo koralová svadba

U nás na Slovensku je ľan veľmi cenený materiál, ktorý hreje, je pevný a užitočný. Podobne aj koral je symbolom pevnosti a sily manželského zväzku. K ľanovej svadbe si nechajte vytvoriť kyticu koralových odtieňov.

...

40. výročie: Rubínová svadba

Na štyridsiate výročie si mnohé páry nechávajú vsadiť do obrúčok rubín. Je to kameň ohňa a vrúcnej lásky, ktorá je pri tak dlhom spoločnom živote nevyhnutná. Roripa je zaujímavý kvet, vhodným k rubínovej svadbe.

45. výročie: Zafírová svadba

Zafír je kameňom šťastia, viery a čistoty ducha. Modrá farba evokuje pokoj a vyrovnanosť. Rovnako ako láska dvoch ľudí, ktorá trvá 45 rokov, značí pokoj v ich duši. Modrý kosatec je kvetom zafírovej svadby.

50. výročie: Zlatá svadba

Zlatá svadba je jednou z najvýznamnejších udalostí v živote človeka. Páry, ktoré oslavujú zlatú svadbu, si zvyknú v tento deň obnoviť svoje sľuby s novými zlatými obrúčkami. Je to veľká udalosť pre celú rodinu. Výzdobu k oslave vytvorte z veľkého množstva žltých ruží

zlatá svadba vhodné darčeky

55. výročie: Smaragdová svadba

Smaragd je drahokam sýtozelenej farby, symbolizujúci znovuzrodenie, priateľstvo a vernosť, ktorá rozhodne nechýba v manželstve, ktorá vydrží 55 rokov. V toto výročie si zvyknú páry vsadiť zelený kameň do obrúčok. K smaragdovej svadbe sa hodia zelené rastliny.

60. výročie: Diamantová alebo briliantová svadba

Manželom, ktorí dosiahnu míľnik šesťdesiatich rokov spoločnej cesty, patria právom tie najcennejšie drahokamy. Diamant je azda najtypickejším symbolom pevnosti. Nie je možné ho rozbiť ani zlomiť, podobne ako zväzok dvoch ľudí, oslavujúcich diamantovú svadbu. Kvetom diamantovej svadby je kosatec.

65. výročie: Kamenná svadba

Opäť si pripomíname pevnosť vzťahu – prirovnaním ku kameňu, ktorý odolá všetkému. Kvetom tohto výročia je modrá hortenzia.

70. výročie: Platinová svadba

Platinová svadba je veľmi vzácna udalosť. Len málo párov má to šťastie, osláviť sedemdesiat spoločných rokov. S oslavou zväčša prichádza pomôcť najbližšia rodina. Ružové pivónie sú ideálne na výzdobu.

Donáška kvetov a darčekových boxov kdekoľvek a kamkoľvek v rámci Slovenska >>>

kvety dar kytička

75. výročie: Nebeská alebo korunovačná svadba

O manželoch, ktorí sa dožijú 75. výročia svadby, sa hovorí, že určite pôjdu do neba. Korunovačná alebo nebeská svadba býva úplným vrcholom ich spoločného života. Kvetom tohto vzácneho sviatku je biela ruža.  

Manželských párov, ktoré sa dožili 80. výročia, je na svete len niekoľko. Toto výročie dostalo názov dubové alebo multi-platinové. Tieto páry sú dôkazom, že láska na celý život existuje. Sú inšpiráciou pre celý svet, ale tiež príkladom empatie, dôvery a trpezlivosti. 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.