REKLAMA

Ako zvládnuť vzťah na diaľku? Skúste sa na vec pozrieť pozitívne, láska nepozná hranice a je tiež faktom, že jej nebráni ani to, keď zamilovanú dvojicu od seba delia kilometre. Dalo by sa povedať, že tento spôsob života v páre je čoraz viac rozšírenejší, či už z nutnosti, ale v niektorých prípadoch ide dokonca o vedomú voľbu, za ktorou stoja slobodu podporujúce ašpirácie daných osôb.

Nebudeme si nahovárať, že láska na diaľku so sebou neprináša aj riziká skorého konca romantickej rozprávky. Pre pár to v každom prípade nie je jednoduché bez každodenného osobného kontaktu. Vzťah na diaľku však možno udržať, pokiaľ je láska partnerov úprimná, silná a k tomu dodržia isté pravidlá. Teraz sa dozviete, ktoré to sú. A hneď na začiatku vám ešte dáme dosť podstatný tip, ako si overiť partnera alebo partnerku, či to bude vôbec stáť za to. Nieže budete podstupovať vzťah na diaľku so všetkými jeho úskaliami, aby ste napokon zistili, že sa k sebe nehodíte.

Vzdialenosť nie je strašidelná, v skutočnosti posilňuje vzťah. Je pre tých, ktorí sú schopní vymeniť dlhý čas o samote výmenou za krátku dobu s tými, ktorých milujú.” (Meghan Daum)

Ako udržať vzťah na diaľku? Najskôr si zodpovedz na toto…

Pravidlá, ktoré pomáhajú udržať vzťah na diaľku, naozaj fungujú. No treba si uvedomiť, že okrem dodržiavania pravidiel je dôležité preveriť vzťah istým skúškam. Tieto previerky vzťahu si vyžadujú, aby boli partneri aspoň nejaký dlhší čas spolu. Ide napríklad o spoločné bývanie či minimálne spoločnú dovolenku.

Len vďaka spoločne prežitému dlhšiemu časovému obdobiu, keď majú príležitosť spoločne zažívať i záťažové situácie, budú naozaj vedieť, či sa k sebe hodia. Vďaka riešeniu každodenných väčších či menších problémov sa najlepšie zistí, aký partner naozaj je. Pamätajte na to, aby ste neudržiavali niečo, čo za to ani nestojí. 

Donáška kvetov a darčekových boxov kdekoľvek a kamkoľvek v rámci Slovenska >>>

čo je dôležité vo vzťahu

Rizikom vzťahu na diaľku je totiž často i to, že býva príliš idealizovaný a stret s realitou každodenného života jednoducho neprežije. Testujte ho teda, keď je na to akákoľvek vhodná príležitosť.

Aby ste mali ešte lepšiu predstavu, vo vzťahu na diaľku platí iná dynamika. A v jednej fáze sa teda láska môže takpovediac zaseknúť. Pri bežnom vzťahu, keď sú partneri v dennom osobnom kontakte, sa tri dôležité faktory lásky, konkrétne vášeň, intimita a záväzok, rozvíjajú v postupnosti.

Od uchvátenia v štádiu prvotnej zamilovanosti sa prechádza k lepšiemu spoznávaniu sa a napokon v tretej fáze k akémusi zaviazaniu, prijatiu záväzku, s ktorým je spojené napríklad zasnúbenie, sobáš. No a ako je to pri láske na diaľku? Prvá fáza zamilovanosti a vášne trvá neprimerane dlhšie, pričom o dosť podstatnejšie dosahovanie intimity, teda aj spoznávanie svojich tienistejších stránok, sa dosahuje pomalšie. A práve preto, ako sa spomínalo vyššie, musíte dať druhej fáze príležitosť vždy, keď je to len trochu možné.

Každodenný kontakt je základ

A teraz prejdime na spomínané pravidlá, ktoré vzťah na diaľku udržia takpovediac v kondícii. Čo je dôležité? Aj v najväčšom zhone a po náročnom dni by si mali partneri napísať aspoň SMS.

Komunikácia je základ vzťahu, a to akéhokoľvek. Moderné technológie v tom vychádzajú zaľúbencom v ústrety. Úlohou dvojice ale je, aby si na seba vyhradili čas.

Zaujme ťa: Zrkadlenie vo vzťahoch: Ovplyvňuje tvoje správanie i vzhľad a ani si to nemusíš uvedomovať

REKLAMA
vzťah na diaľku skúsenosti

Smajlíky nenahradia skutočnú mimiku a bezprostrednosť!

Pokiaľ je to možné, najideálnejším spôsobom, ako komunikovať s partnerom, je skypový kontakt, resp. rozhovor, pri ktorom sa aj vidíte. Tento spôsob komunikácie so sebou nesie menšie riziko nepochopenia sa.

Napísané vety totiž môžu nadobudnúť iný význam, keď nevidíte, aká skutočná emócia za nimi stojí. Napríklad či ide len o žart alebo o nahnevanosť, prípadne sú slová vyrieknuté ironicky a uštipačne.

Pozitívne ukončenie rozhovoru

Nech už riešite s partnerom akokoľvek závažnú tému, v závere rozhovoru by ste mali mať všetko ujasnené a uzavreté. Neukončené problematické rozhovory sú totiž živnou pôdou pre pochybnosti. A keď sa pochybnosti nakopia, dokáže to oslabiť aj veľmi silné city.

To je vtipný nápad: Klon svojej polovičky!

Pozor na povrchnosť

Zdieľanie zážitkov a významnejších okamihov s partnerom je samozrejmosťou. Avšak ani počas obdobia, ktoré nie je bohaté na novinky a zážitky, by ste nemali skĺznuť do komunikačnej rutiny.

Ak sa totiž budú otázky a odpovede točiť len okolo počasia a toho, čo ste mali na večeru, stane sa časom povrchným aj samotný vzťah. Dávajte si preto záležať na rozvíjaní hlbších komunikačných tém, ktoré napríklad vychádzajú z vašich spoločných záľub.

Krásny darček z lásky pre svoju polovičku nájdeš TU >>> 

Taktiež sa nebojte načať v rozhovoroch aj závažnejšie oblasti. Vzájomné poznanie názorových stanovísk na problematické situácie, ktoré so sebou prináša život, pomáha budovať intimitu vo vzťahu. V najhoršom si uvedomíte, že ste príliš rozdielni. Ale aj také si treba vedieť uznať a ísť radšej, ako sa hovorí, z kratšej cesty. Časom by ste si totiž poriadne liezli na nervy.

Plánujte spoločnú budúcnosť

Spoločné plánovanie budúcnosti je taktiež jedným z dôležitých pilierov vzťahu na diaľku. Predpokladá sa totiž, keď to spolu myslíte vážne, že sa zo vzťahu na diaľku časom stane vzťah tu a teraz. Teda že vzájomné odlúčenie je len prechodným obdobím a nie štandardom trvajúcim roky až desaťročia. Myslite na to!

Rozprávanie sa o spoločnej budúcnosti zároveň odhalí aj prípadné trecie plochy. Aj na základe nich budete vedieť, či má zmysel takýto vzťah udržiavať. Či napríklad dotyčný či dotyčná chce rodinu, alebo túži len po budovaní kariéry a podobne.

Oplatí sa vedieť: Test lásky pre ženy: 15 otázok, ktoré odhalia pravdu o vzťahu

vzťah na diaľku budúcnosť

Varovným znamením je, ak sa jednému z partnerov o spoločnej budúcnosti rozprávať nechce alebo túto tému rýchlo zahovorí.

Naplno prežité spoločné chvíľky s víziou

Vzťah na diaľku je výzva aj v tom, ako intenzívne prežijete momenty, keď ste spolu. V každom prípade je naozaj dôležité navštevovať sa, keď sa dá a mať pred sebou víziu naozajstného každodenného spolužitia, ktoré si spolu naplánujete.

Žite svoj život

Aj keď sme si už na začiatku povedali, že na komunikáciu s partnerom si treba vyhradiť čas, nemali by ste visieť na telefóne alebo skype celý deň. Vzťah na diaľku vás nemá obmedzovať vo vašom každodennom fungovaní a taktiež nemôže brániť rozvíjaniu vášho potenciálu či záľub.

Neodsúvajte teda kvôli svojej láske na diaľku do úzadia vlastné záujmy, ale i priateľov či rodinu. Nevypĺňajte čas, ktorý nie ste so svojou polovičkou, sebaľútosťou a nárekmi nad tým, prečo nie ste spolu. Využite tento čas naplno a obohacujúco.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.