Chcete sa zbaviť zápachu z úst? Tak potom musíte v prvom rade odhaliť príčinu tohto pomerne častého javu, s čím vám v nasledujúcich riadkoch pomôžeme. Určite to netreba zanedbať. Prečo? Zápach z úst, odborne halitóza, totiž nemusí byť len nepríjemný a obťažujúci pre vás a vaše okolie, ale môže signalizovať aj chorobné zmeny v organizme. Zhrnuli sme pre vás prehľadne menej aj viac závažné príčiny zápachu z úst.

Stratu sviežeho dychu môžu spôsobovať potraviny

Zlý dych môžu mať v prvom rade na svedomí niektoré z aromatických potravín. Napríklad taká cibuľa a cesnak, ktoré sú prínosné pre naše telo, nemajú na náš dych práve osviežujúce účinky. A to najmä vtedy, keď sú konzumované v čerstvom stave. Cibuľový a cesnakový dych spoznáte ľahko a pri jeho odstraňovaní nepomôžu ani ústne vody, keďže látky v týchto potravinách sú absorbované do krvného riečišťa a neskôr sa vylučujú do vzduchu priamo z pľúc. Okrem obťažujúceho vplyvu na okolie však tento typ zlého dychu nehovorí o nejakom zdravotnom probléme organizmu. Treba len počkať, kým sa aromatické látky z potravy telom prirodzene vylúčia a radšej sa vzdať hrianok s cesnakom pred odchodom do práce.

Sucho v ústach ako príčina zápachu ráno, pri neustálom rozprávaní aj pri požití niektorých liekov

Vedeli ste, že ľudia v niektorých profesiách sú viac náchylní na zápach z úst? Ide o tie, pri ktorých sa veľa rozpráva, čiže dochádza k výraznej dehydratácii ústnej dutiny. Pracovníci call centier, učitelia a vychovávatelia majú teda na zlý dych väčšie predpoklady.

Pri dehydratácii ústnej dutiny v dôsledku rozprávania sa totiž nestíhajú odplaviť baktérie spôsobujúce zápach. Rovnaký princíp platí aj pri zníženej produkcii slín, odborne xerostómia, ktorá môže byť spôsobená niektorými liečivami (napr. antihistaminiká, antidepresíva, lieky na krvný tlak), prípadne i poškodením slinnej žľazy. 

Pozri aj: Najlepšie prírodné antibiotiká, ktoré máš poruke

zápach z úst acetón

Dýchanie ústami počas spánku v kombinácii s prirodzeným znížením produkcie slín v nočných hodinách je taktiež príčinou zlého dychu ráno po zobudení. Nezabúdajte teda na neustále hydratovanie a malým tipom, ako stimulovať produkciu slín, je žuvanie žuvačky, ideálne bez cukru.

Mandľové kamene, resp. čapy na mandliach

Medzi jednu z menej známych príčin zlého dychu patrí tvorba mandľových kameňov. Nazývajú sa tiež čapmi na madliach a v podstate ide o kalcifikované zvyšky jedál, hlienov a podobe, ktoré sa usádzajú v mandľových dutinkách nachádzajúcich sa na mandliach. Môžete ich dokonca pozorovať voľným okom ako cudzie nažltlé útvary v zadnej časti ústnej dutiny. Mandľové kamene nepredstavujú vážne zdravotné riziko, ale sú nepríjemné kvôli spôsobovaniu zápachu a zlej chuti. Väčšie kalcifikované útvary môžu spôsobovať bolesť  a ťažkosti pri prehĺtaní. Odstraňovať by ich mal odborník, keďže neodborným vytláčaním by ste si mohli spôsobiť komplikácie.

Nasladlý zápach z úst podobný acetónu

Zápach z úst po acetóne sa spája predovšetkým s cukrovkou – a to ako klasickou (diabetes mellitus I. typu), tak aj tehotenskou. Takýto nasladlý dych upozorňuje na zvýšenú hladinu ketolátok, čo môže okrem cukrovky spôsobiť napríklad aj nevhodná diéta. A menej častým dôvodom je i intolerancia na fruktózu, čiže ovocný cukor.

Zápach z úst u detí

Vyššie spomínaná hereditárna fruktózová intolerancia, čo je vlastne vrodená a dedičná forma poruchy metabolizmu fruktózy, sa prejavuje už u malých detí. Samozrejme, že sladkastý zápach môže naznačovať aj cukrovku. Dôležité je sledovať, či dieťa netrpí aj inými príznakmi, ako je zvýšený príjem tekutín, nevoľnosť, nechutenstvo…

zápach z úst u detí

Príčinou zápachu z úst však môže byť i prítomnosť cudzieho telesa, ktoré si napríklad dieťa strčilo do nosa, čo treba okamžite riešiť.

Zatuchnutosť alebo zápach po rybách?

Typ zápachu z ústnej dutiny môže vypovedať o problémoch s konkrétnymi orgánmi. Zdravotné ťažkosti s pečeňou sa prejavujú zatuchnutým dychom a obličkové problémy zas zápachom po rybách, ktorý však tiež môže mať nasladlú arómu.

Zápach z úst smerujúci z dýchacích ciest aj od žalúdka

Zápach sa môže šíriť ako z dýchacích ciest, za čo môže napríklad infekcia sliznice, chronická bronchititída či zápaly prínosových dutín, ale aj od žalúdka.

V druhom spomínanom prípade sú na vine  gastroenterologické problémy, z ktorých by sme do popredia dali najmä nebezpečné žalúdočné vredy. Pozor tiež, ak ste absolvovali operáciu mandlí, po ktorej sa objavil zápach z úst. Môže to signalizovať rozvoj infekcie.

Zaujme ťa: Vyrážka na jazyku? Pozor, môže to byť vážne!

príčiny zápachu z úst

Toto je najčastejšia príčina zápachu z úst!

Nebojte sa, napriek tomu, že predošlé dôvody zlého dychu vás možno trochu šokovali a vystrašili, stále platí, že najčastejšou príčinou zápachu z úst je zlá hygiena ústnej dutiny. Dôsledné redukovanie povlaku, a to nielen na zuboch vďaka zubnej aj medzizubnej kefke, ale aj na jazyku, k čomu slúži škrabka na jazyk, pomôže podľa odborníkov až 90 % ľudí, ktorých trápi zlý dych. Povlaky na zuboch a jazyku sú totiž v podstate kolóniami baktérií, pričom niektoré druhy pri procese rozkladu zvyškov potravy vylučujú zlúčeniny síry spôsobujúce nepríjemný zápach z úst, no môžu spôsobovať aj zlú chuť a zápaly ďasien.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.