Chcete sa zbaviť zápachu z úst? Tak potom musíte v prvom rade odhaliť príčinu tohto pomerne častého javu, s čím vám v nasledujúcich riadkoch pomôžeme. Určite to netreba zanedbať. Prečo? Zápach z úst, odborne halitóza, totiž nemusí byť len nepríjemný a obťažujúci pre vás a vaše okolie, ale môže signalizovať aj chorobné zmeny v organizme. Zhrnuli sme pre vás prehľadne menej aj viac závažné príčiny zápachu z úst. A na záver vám prezradíme aj SOS tipy proti zlému dychu.
Ako zistiť zápach z úst správnym spôsobom?
Úplne na začiatok by ste si mali ujasniť, či vám z úst naozaj zapácha. Dýchanie do dlane nie je úplne najlepšou metódou, keďže skresľuje.
Pokiaľ chcete naozaj vedieť, ako to s vaším dychom je, urobte si nasledujúci test zápachu z úst. Nie je to nič komplikované.
Potrebujete čistý pohárik a vodu. Naberte si vodu do úst a dlhšie si ňou ústa vyplachujte. Nechajte, nech voda prechádza pomedzi zuby. Dajte si záležať na tom, aby prišla voda do kontaktu s celou ústnou dutinou. Potom do pohárika vodu z úst vypľujte. Keď z neho bude cítiť zápach, tak áno, je to tak, váš dych naozaj páchne.
A teraz nastal čas zistiť skutočnú príčinu zlého dychu. V 90 % prípadov má zápach naozaj čo do činenia s ústami, teda ústnou dutinou. Zvyšok môžu spôsobovať tráviace či iné ťažkosti.
Tip od nás: Ako výrazne podporiť imunitu a bojovať proti chorobám?
Stratu sviežeho dychu môžu spôsobovať potraviny
Zlý dych môžu mať v prvom rade na svedomí niektoré z aromatických potravín. Napríklad taká cibuľa a cesnak, ktoré sú prínosné pre naše telo, nemajú na náš dych práve osviežujúce účinky. A to najmä vtedy, keď sú konzumované v čerstvom stave.
Cibuľový a cesnakový dych spoznáte ľahko. No viete, čo je na ňom naozaj nepríjemné? Pri jeho odstraňovaní nepomôžu ani ústne vody, keďže látky v týchto potravinách sú absorbované do krvného riečišťa a neskôr sa vylučujú do vzduchu priamo z pľúc.
Okrem obťažujúceho vplyvu na okolie však tento typ zlého dychu nehovorí o nejakom zdravotnom probléme organizmu. Treba len počkať, kým sa aromatické látky z potravy telom prirodzene vylúčia. No a teda, radšej sa vzdať hrianok s cesnakom pred odchodom do práce.
Sucho v ústach ako príčina zápachu ráno, pri neustálom rozprávaní aj pri požití niektorých liekov
Vedeli ste, že ľudia v niektorých profesiách sú viac náchylní na zápach z úst? Ide o tie, pri ktorých sa veľa rozpráva, čiže dochádza k výraznej dehydratácii ústnej dutiny. Pracovníci call centier, učitelia a vychovávatelia majú teda na zlý dych väčšie predpoklady.
Pri dehydratácii ústnej dutiny v dôsledku rozprávania sa totiž nestíhajú odplaviť baktérie spôsobujúce zápach. Rovnaký princíp platí aj pri zníženej produkcii slín, odborne xerostómia, ktorá môže byť spôsobená niektorými liečivami (napr. antihistaminiká, antidepresíva, lieky na krvný tlak), prípadne i poškodením slinnej žľazy.
Zaujme ťa: Vyrážka na jazyku? Pozor, môže to byť vážne!
Dýchanie ústami počas spánku v kombinácii s prirodzeným znížením produkcie slín v nočných hodinách je taktiež príčinou zlého dychu ráno po zobudení. Je teda prirodzené, keď po zobudení cítiť z ústnej dutiny zápach. Nezabúdajte na neustále hydratovanie. A malým tipom, ako stimulovať produkciu slín, je žuvanie žuvačky, ideálne tej bez cukru a ešte lepšie takej špeciálnej žuvačky s liečivými účinkami, ktorá ústnu dutinu aj vydezinfikuje.
Mandľové kamene, resp. čapy na mandliach
Medzi jednu z menej známych príčin zlého dychu patrí tvorba mandľových kameňov. Nazývajú sa tiež čapmi na mandliach a v podstate ide o kalcifikované zvyšky jedál, hlienov a podobe, ktoré sa usádzajú v mandľových dutinkách nachádzajúcich sa na mandliach.
Môžete ich dokonca pozorovať voľným okom ako cudzie nažltlé útvary v zadnej časti ústnej dutiny. Mandľové kamene nepredstavujú vážne zdravotné riziko, ale sú nepríjemné kvôli spôsobovaniu zápachu a zlej chuti. Väčšie kalcifikované útvary dokonca spôsobujú i bolesť a ťažkosti pri prehĺtaní. Odstraňovať by ich mal odborník, keďže neodborným vytláčaním by ste si mohli spôsobiť komplikácie.
Nasladlý zápach z úst podobný acetónu
Zápach z úst po acetóne sa spája predovšetkým s cukrovkou – a to ako klasickou (diabetes mellitus I. typu), tak aj tehotenskou cukrovkou.
Takýto nasladlý dych upozorňuje na zvýšenú hladinu ketolátok, čo môže okrem cukrovky spôsobiť napríklad aj nevhodná diéta. A menej častým dôvodom je i intolerancia na fruktózu, čiže ovocný cukor.
Zápach z úst u detí
Vyššie spomínaná hereditárna fruktózová intolerancia, čo je vlastne vrodená a dedičná forma poruchy metabolizmu fruktózy, sa prejavuje už u malých detí.
Samozrejme, že sladkastý zápach môže naznačovať aj cukrovku. Dôležité je sledovať, či dieťa netrpí aj inými príznakmi, ako je zvýšený príjem tekutín, nevoľnosť, nechutenstvo…
Musíš sa pozrieť: Dokonalosť pre deti – kde? TU >>>
Príčinou zápachu z úst však môže byť i prítomnosť cudzieho telesa, ktoré si napríklad dieťa strčilo do nosa, čo treba okamžite riešiť.
Zatuchnutosť alebo zápach po rybách?
Typ zápachu z ústnej dutiny môže vypovedať o problémoch s konkrétnymi orgánmi. Zdravotné ťažkosti s pečeňou sa prejavujú zatuchnutým dychom a obličkové problémy zas zápachom po rybách, ktorý však tiež môže mať nasladlú arómu.
Zápach z úst smerujúci z dýchacích ciest aj od žalúdka
Zápach sa môže šíriť ako z dýchacích ciest, za čo môže napríklad infekcia sliznice, chronická bronchititída či zápaly prínosových dutín, ale aj od žalúdka.
V druhom spomínanom prípade sú na vine gastroenterologické problémy, z ktorých by sme do popredia dali najmä nebezpečné žalúdočné vredy.
Pozor tiež, ak ste absolvovali operáciu mandlí, po ktorej sa objavil zápach z úst. Môže to signalizovať rozvoj infekcie.
Toto je najčastejšia príčina zápachu z úst!
Nebojte sa, napriek tomu, že predošlé dôvody zlého dychu vás možno trochu šokovali a vystrašili, stále platí, že najčastejšou príčinou zápachu z úst je nedostatočná hygiena ústnej dutiny.
Dôsledné redukovanie povlaku, a to nielen na zuboch vďaka zubnej aj medzizubnej kefke, ale aj na jazyku, k čomu slúži škrabka na jazyk, pomôže podľa odborníkov až 90 % ľudí, ktorých trápi zlý dych.
Povlaky na zuboch a jazyku sú totiž v podstate kolóniami baktérií, pričom niektoré druhy pri procese rozkladu zvyškov potravy vylučujú zlúčeniny síry spôsobujúce nepríjemný zápach z úst, no môžu spôsobovať aj zlú chuť a zápaly ďasien.
Super tip: Odborné bielenie zubov či zubná hygiena za výnimočné ceny
Prvá pomoc pri zápachu z úst
- BIELY JOGURT bez cukru je domáca SOS pomoc proti nepríjemnému pachu z úst. Podľa výskumu preukázateľne znižuje zápach sírovodíku. To je tá páchnuca látka, ktorú vytvárajú baktérie na koreni jazyka. Pri jeho jedení je vhodné podržať si jogurt dlhšie v ústnej dutine.
- Vymeniť kávu za ČAJ s čo najväčším obsiahnutím polyfenolov sa pri zápachu z úst naozaj oplatí.Polyfenoly obsiahnuté v čajoch, ako je zelený, čierny či oolong, menia štruktúru bielkovín na povrchoch slizníc, čo baktérie brzdí v ich pôsobení. A tak je výrazne zmiernený aj prípadný smrad, ktorý tieto mikroorganizmy produkujú.
- ZINOK je prvok, ktorý na seba viaže sírovodík spôsobujúci páchnutie. Pokiaľ chcete jeho účinky ešte posilniť, zožeňte si rovno tabletky zinku s vitamínom C.
- Pri problémoch s nepríjemným dychom je dobré mať po ruke aj MASTICHOVÉ ŽUVAČKY, či už v kabelke, alebo v zásuvke pracovného stola. Ich účinky sú multifunkčné. Jednak po jedle dezinfikujú ústnu dutinu a eliminujú zápach, ale taktiež podporujú tak potrebnú tvorbu slín a pôsobia preventívne proti zubnému plaku, kazu i paradentóze. Masticha (mastix, mastiha) je v podstate živica získavaná zo stromu mastichovníka. Chioská masticha je primárne známa pre svoje účinky pri problémoch so zažívaním a tráviacim traktom, dokonca dokáže zničiť aj tak obávaného Helicobactera pylori.
Foto: Freepik