Ak ste ho ešte neochutnali, veríme, že si po prečítaní článku doprajete jeho medovú vôňu i sladkastú chuť. Rozšíriť si svoj pitný režim o chutný čaj rooibos je totiž naozaj skvelým nápadom. Aké má čaj rooibos účinky a kde je jeho pôvod?

Tento pôvodom domorodý nápoj afrických Krovákov objavil aj pre zvyšok sveta v roku 1904 Benjamin Ginsberg. Jeho obľuba výrazne narástla počas druhej svetovej vojny, keď bolo na trhu nedostatok dovtedy preferovaného cejlónskeho čaju, no a dnes si máte možnosť vyberať z naozaj bohatej ponuky. Poďte si prečítať o tom, aké má čaj rooibos účinky na vitalitu a zdravie, ale napríklad aj o tom, na aké spôsoby si ho môžete pripraviť.

Rooibos alebo červený ker

Čajovec kapský, latinsky Aspalathus linearis, je zhruba dvojmetrový ker s jemne ihličkovými listami a žltými kvetmi. Obľubuje suché a piesočnaté oblasti na juhu Afriky, kde už staré kmene Krovákov, Hottentótov a Bušmenov spoznali a začali využívať jeho liečivé účinky.

Postup zberu i prípravy sa nezmenili za dlhý čas. Z kríkov sa zberajú  listy, ktoré sa sekajú na malé kúsky a neskôr i drvia.

Potom sa  nechávajú fermentovať, pričom práve vďaka procesu oxidácie získava zmes na čaj svoju typickú červenohnedú farbu.

Zaujímavosť: Prečo jesť pochúťky zo šišiek?

 

rooibos čaj

Okrem známejšieho červeného sa však vyrába aj zelený rooibos, ktorý oxidáciou neprechádza a je podobný zelenému čaju. 

Po fermentácii sa nechá zmes schnúť na slnku. Na záver sa odstraňujú nečistoty, drevnaté časti a dochádza k triedeniu zmesi pomocou degustácie.

Schudnúť sa dá aj s chuťou. Vyskúšajte tento unikátny nápoj. Je to proteínový kokteil s obsahom vlákniny a rastlinných extraktov na podporu chudnutia. Ako dosiahnuť peknú postavu? S KetoSlim vám to pôjde naozaj ľahšie. Pochváľte sa čoskoro fit figúrou. Prečítajte si recenzie TU a získajte aj ďalšie tipy na prípravu.

A toto sú TOP účinky rooibos čaju na zdravie

  • Najznámejšie benefity rastliny rooibos, na ktoré sa spoliehali už africkí domorodci, sú protizápalové a protiinfekčné účinky.
  • Rooibos pomáha tráveniu a podporuje spaľovanie tukov. Pokiaľ chcete nakopnúť svoj metabolizmus a čo-to schudnúť, doprajte si čaj radšej neochutený. Obrátiť sa naň možno aj pri bolesti brucha či zápche.
  • Nápoj z „červeného kríka“ čistí pečeň a prečisťuje aj pleť, ktorej dopomáha zbaviť sa mnohých kožných ťažkostí.
  • Výrazné antioxidačné rooibos účinky zabezpečujú flavonoidy, ako rutín, kvercetín a aspalatín. Rooibos tak bojuje proti voľným radikálom a týmto spôsobom aj proti predčasnému starnutiu či rakovine. Pozitívne ovplyvňuje samotný imunitný systém. 
  • Pitie nápoja rooibos zmierňuje anémiu vďaka vysokému obsahu železa, ktorý vie telo z tohto čaju dobre prijať a spracovať. 
rooibos v tehotenstve a príprava
  • Dokáže taktiež zmierňovať alergiu a alergické prejavy.
  • Rooibos normalizuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi a preventívne pôsobí proti srdcovo-cievnym ochoreniam a cukrovke.
  • Aj keď o tom zatiaľ neexistujú štúdie, o čaji rooibos sa hovorí i to, že zachováva hustotu kostí.
  • Je to účinný nápoj proti nadmernému stresu a nervozite, pričom ale pôsobí na organizmus i myseľ povzbudzujúco a osviežujúco. Pozitívne ovplyvňuje sústredenie sa a kognitívne schopnosti.

Prírodná cesta k duševnej rovnováhe a emočnej vyrovnanosti – to je prípravok MODIN s unikátnym zložením. V základe obsahuje extrakt ľubovníka bodkovaného, ktorý je najviac užívanou prírodnou látkou pri podpore psychického zdravia. A okrem toho komplex účinných látok, ako L-tryptofan, fenylalanín, vitamíny B3, B5 a B6.

Roiboos v tehotenstve

Skvelé rooibos účinky si môžu dopriať aj ženy v období tehotenstva. O vplyve kávy v tehotenstve, resp. účinkoch kofeínu (jeho obdoba vo forme teínu sa nachádza aj v čiernom či zelenom čaji), sme už písali. Ideálne je nepreháňať to s ním.

Výborným tipom, ako osviežiť myseľ i telo ráno alebo po dobrom obede počas gravidity, je práve čaj rooibos. Napriek tomu, že neobsahuje kofeín, má povzbudzujúce účinky.

Roiboos pre deti?

Už spomínaný deficit kofeínu v nápoji rooibos z neho robí skvelého kandidáta aj do pitného režimu detí.

Africkí domorodci ho dokonca neváhali dávať aj úplne malým deťom na uľavenie od kolík a tiež deťom s problematickým spánkom. Tu je však dobré pripomenúť, že i keď rooibos neobsahuje kofeín, predsa len pôsobí povzbudzujúco na organizmus a spánok tým pádom naozaj neprináša. Odborníci v našich podmienkach neodporúčajú podávať rooibos dojčatám, ktorým postačí materské či umelé mlieko a prevarená voda.

Neskôr je však tento nápoj vhodný najmä pre prudko rastúce deti, ale i športujúcu mládež. 

Tiež ťa zaujme: Biely čaj a jeho účinky: Pozri, prečo si ho dopriať

účinky rooibos na deti

Ako si pripraviť rooibos?

Rooibos môžete piť ako klasický  čaj, ktorý sa tradične dochucuje cukrom alebo medom a teplým mliekom (v pomere 1:1). Na dva deci vriacej vody potrebujete jednu čajovú lyžičku sypanej zmesi, čaj v nálevových vreckách pripravujte podľa návodu na škatuľke. Necháva sa zvyčajne lúhovať 5 až 7 minút.

Vynikajúci je však rooibos aj počas horúcich dní ako chladený nápoj s ľadom a kúskami čerstvého citróna či iných citrusov, lístkami mäty, prípadne aj zmixovaný s džúsom. 

Dokonca sa pripravuje aj alkoholický drink na studeno s červeným vínom, alebo sa v horúcej verzii varí s koreninami, napríklad so škoricou. Skúste zaexperimentovať aj v kuchyni a dodajte exotickú rooibos chuť pokojne i polievke či omáčke.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.