REKLAMA

Ako sa dožiť vysokého veku? To je otázka, na ktorú vieme do veľkej miery zodpovedať. Podľa odborníkov dokážeme dĺžku svojho života ovplyvniť až na 70 % svojím životným štýlom. Ostatné súvisí napríklad s genetikou či s úrovňou lekárskej starostlivosti.

Pokiaľ chcete predĺžiť svoj život, a zaradiť sa medzi takzvaných centeneriánov (teda ľudí dožívajúcich sa vyše 100 rokov), určite by ste mali skúsiť nasledujúce vedecky podložené rady a aplikovať ich do praxe. V nasledujúcich riadkoch vám teda odhalíme tipy, ako sa dožiť vysokého veku a možno i prekročiť hranicu magickej stovky. A to pri dobrom zdraví!

Chcete svoj detox podporiť prírodnou formou? Pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

Dlhý život podľa Japoncov

V prvom rade by sme si mali posvietiť na jedálniček Japoncov. Podľa WHO má práve Japonsko z globálneho hľadiska najväčší počet ľudí s vysokým vekom. Z tejto krajiny je i rekordér Džiroem Kimura, ktorý sa dožil až 116 rokov.

V čom je fígeľ? Jedálniček Japoncov je bohatý na zeleninu. Mäso konzumujú striedmo, pričom dávajú prednosť rybám i morským plodom. Tie obsahujú prospešné omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú blahodarný vplyv na cievy, mozog i srdce.

Vyber si: Jedlá, ktoré potešia telo aj ducha

vplyv stravy na dlhovekosť

Dlhovekosti Japoncov nahráva okrem spomínaného i strava s nižšou energetickou hodnotou. Je totiž všeobecne známym faktom, že štíhla línia (no i samotná aktivita vedúca k fit telu) je účinnou prevenciou proti mnohým civilizačným ochoreniam.

Vyhnúť sa treba nielen nadmiere tuku, ale aj soli či rafinovanému cukru. Klasický cukor môžete nahradiť napríklad oveľa zdravšou verziou, ako je napríklad čakankový sirup. Je vhodný dokonca aj na varenie a pečenie. Ak teda neznesiete nesladený zelený čaj, ktorý by ste si však rozhodne mali dopriať kvôli jeho fenomenálnej antioxidačnej sile, pokojne si ho ním prislaďte.

Zhrňme si to teda. Nezdravé stravovanie neprináša len obezitu, ale dokáže spôsobiť i cukrovku, kardiovaskulárne problémy, ba dokonca rakovinu či demenciu a mnohé iné civilizačné choroby. Zdravá a vyvážená strava plná antioxidantov je oproti tomu jedným z hlavných kľúčov k spomaleniu procesu starnutia a predĺženiu života.

K tomu vám ešte dopomôže, ak dodržíte pravidlo 80 %, čo percentuálne vystihuje ideálny pocit pri najedení sa. Nejedzte teda úplne doplna. Zároveň dodržiavajte kultúru pomalého stolovania (teda nie v behu ani v stoji, ale za stolom v pokoji a pomaly).

Chcete dosiahnuť prílev energie, posilniť svoju imunitu, naštartovať myslenie, zharmonizovať cholesterol či podporiť správnu funkciu srdca a ciev? Stavte na komplexný výživový doplnok Trimyco. Obsahuje unikátnu kombináciu extraktov reishi, cordycepsu a hlivy ustricovej.

Ako sa dožiť vysokého veku vďaka spánku?

Dostatok relaxu a spánku je nevyhnutný nielen pre fyzické, ale i psychické zdravie. Dokáže život človeka nielen predĺžiť, ale i skvalitniť. Samozrejme, niekomu stačí menej hodín spánku, je to individuálne.

K tomu si prečítaj: Ako prebieha zdravý spánok a ako si pomôcť so zaspávaním?

REKLAMA

V zásade by sme sa však mali budiť odpočinutí bez spánkového deficitu, či už spíme 7 alebo 8 hodín. Podľa jedného z posledných výskumov spánku 6-hodinový nočný odpočinok zvyšuje pravdepodobnosť predčasnej smrti v porovnaní s ľuďmi spiacimi 8 hodín.

Okrem dĺžky spánku je pre regeneráciu dôležitá kvalita spánku a tiež čas, kedy chodíme spať. Za najhodnotnejší sa považuje nočný spánok do polnoci. Takže pokojne choďte spať „so sliepkami“, ako to kedysi robievali naši predkovia. Dostatočne dlhým a kvalitným spánkom dokážete zabojovať proti obezite, cukrovke, depresii, stresu či kardiovaskulárnym chorobám.

Chrup ako indikátor zdravia  a dlhovekosti

Starostlivosť o chrup nie je len preventívnym krokom proti zubnému kazu či ochoreniam ďasien. Hygienu ústnej dutiny vnímajte komplexnejšie. Ak sa totiž škodlivé baktérie v ústach premnožia a spôsobia zápaly či kaz, dokážu sa dostať do krvného obehu a poškodiť rôzne časti organizmu. 

Zvýšené je tak riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, ochorení obličiek, mŕtvice či Alzheimerovej choroby. Zlý stav chrupu tiež dokáže zhoršiť zdravotné problémy u ľudí, ktorí už na nejaké ochorenia trpia. 

Zaujme ťa: Domáca zubná pasta z kokosového oleja stojí za to! Vyskúšaj aj Oil Pulling

zubná hygiena a dlhovekosť

Napríklad môže dôjsť k zásadnému zhoršeniu cukrovky. Takže ak sa hovorí, že čistota – pol života, platí to najmä v prípade ústnej dutiny. Nepodceňujte preventívky a keď treba, do zdravia zubov a ďasien investujte, aj keď nejde o lacnú záležitosť. Návšteva zubára a zachytenie problémov včas má výrazný potenciál navýšiť počet rokov života.

Pokojný životný štýl a pravidelný pohyb patria k dôležitým ingredienciám, ako sa dožiť vysokého veku

To, ako sa dožiť vysokého veku, nie je len o zdravej strave či dostatku spánku. Patrí sem eliminovanie mnohých stresových podnetov a pohyb. To prvé, samozrejme, nemôžeme ovplyvniť na 100 %. No druhé spomínané, to je iná káva! Prekonajte lenivosť a naštartujte svoje telo pravidelnou pohybovou aktivitou.

Pasívny sedavý životný štýl je spájaný so zvýšeným rizikom predčasného úmrtia. Nedostatkom pohybu škodíte srdcu, imunite, tráveniu, produkcii hormónov aj psychike. Naordinujte si aspoň 150 minút pohybových aktivít za týždeň a prognóza dlhého života bude realistickejšia.

A pozor, vôbec pri tom nemusíte navštíviť fitness centrum. Ideálnejšie je dopriať si prirodzený a jednoduchý pohyb, ako je napríklad prechádzanie sa, práca na záhrade i v domácnosti.

A čo sa pokojného životného štýlu týka, pokiaľ sa dá, kopírujte ho na stredomorský spôsob. Čo to znamená? Doprajte si popoludňajšiu siestu. Zabojujete ňou proti oxidačnému stresu. Jednoducho vypnite, dajte si dobrú kávu alebo pohár červeného vína (oba nápoje sú plné antioxidantov) a aspoň tú hodinku nemyslite na povinnosti a problémy.

Zaujímavosť: Obyvatelia Sardínie (označuje sa za jednu z modrých zón, kde sa ľudia dožívajú vysokého veku) si pripravujú čaj z pestreca mariánskeho. Tento obyčajne vyzerajúci bodliak obsahuje látku silymarín, ktorý má okrem očistných účinov na organizmus aj skrášľujúce účinky na pleť. 

Inšpiruj sa: Hubová káva: Prekvapí ťa chuťou aj účinkami

Učte sa, podporujte kreativitu a majte myseľ otvorenú novinkám

Pozitívne naladenie, podnetné aktivity, čulý spoločenský život a v neposlednom rade trénovanie pamäti a kreativity dokážu taktiež zásadným spôsobom predĺžiť život. Je ale nepríjemné, že vekom sa komfortná zóna zmenšuje. Je to zóna, ktorú človek dobre pozná, nevyžaduje od neho prispôsobovanie sa, prekonávanie prekážok, učenie sa nových vecí, spoznávanie noviniek.

Mozog je v podstate lenivý. Vyhovuje mu opakovanie zabehaných denných vzorcov, ktoré pozná, tým pádom na ne spotrebuje menej energie. Toto je ale rýchla cesta do truhly. Mozog si možno cvičiť podobne ako svaly a naozaj sa to oplatí v rámci prevencie pred jeho degeneratívnymi zmenami.

Čo robiť, aby bola vaša myseľ dlho čistá s jasným úsudkom? Pravidelne si mozog vystavujte novým situáciám a zaťažujte ho úlohami. Napríklad sa učte sa cudzie jazyky či hru na hudobnom nástroji, čítajte, vzdelávajte sa, maľujte, foťte… 

TOP TIP na naštartovanie mozgu TU >>>

duševná vitalita a dlhovekosť

Vyhnite sa pasívnemu sedeniu pred televíziou a zapojte svoj mozog naplno. A tiež nezabudnite ani vo vyššom veku držať krok s novými technologickými vychytávkami. Uchovávajte si sviežu myseľ a budete žiť dlhšie.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.