REKLAMA

Pokiaľ nepatríte k odborníkom venujúcim sa kúpeľniam a ani k zabehnutým domácim kutilom, potom vás môže časom dostihnúť naliehavá otázka. Ako odstrániť silikón, ktorý už nie je v najlepšom stave a potreboval by sa nahradiť novým? A ešte lepšou je hádam otázka, čím ten starý a možno aj plesnivý silikón odstrániť čo najlepšie a bezpečne?

Mnohých táto situácia zaskočí, veď napokon nejde o bežne vykonávanú prácu v domácnosti, ako je napríklad umývanie okien. V článku vám ponúkame efektívne riešenia pre laikov. Čítajte ďalej. 

Ani silikón nie je večný

Silikón je veľmi užitočný pomocník, ktorý predovšetkým v kúpeľniach zabraňuje tomu, aby voda zatekala tam, kam nemá. Používa sa na utesnenie umývadiel, sprchových kútov či vaní.

Tak ako iné veci, podobne aj silikón podlieha pôsobeniu času. K tomu si treba pripočítať aj okolnosti, ako je napríklad prúdenie vody, vlhkosť, ale taktiež vytváranie plesne. 

Čierny, popraskaný či drobiaci sa silikón nevyzerá vábne, preto sa možno aj vy odhodlávate na jeho odstránenie. Ak nechcete volať odborníka a teda aj niečo ušetriť, môžete si výmenu starého silikónu za nový urobiť aj sami.

Pozri aj: Je lepšie nechať vyčistenie upchatého odtoku na profesionálov?

Čo treba mať na pamäti?

V prípade plesní na silikóne je ešte šanca tento nepríjemný povlak odstrániť a vyčistiť. Ak však vidíte, že čistenie nemá zmysel, pretože pleseň či špina je takpovediac zažratá, prípadne sú na silikóne viditeľné deformity, s ktorými sa už nič nedá robiť, treba sa odhodlať na výmenu silikónu.

Píšeme výmenu a nie vrstvenie! To si treba naozaj zapamätať, nakoľko „presilikonovávanie“ nie je tým správnym riešením.

Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

silikón v kúpeľni

V prvom momente sa vám síce môže javiť, že ste ušetrili a prácu si zjednodušili, no nie je to tak. Nová vrstva silikónu totiž nikdy nepriľne na starú vrstvu tak, ako má. V krátkom čase teda aj pôvodné nedokonalosti znova vystúpia na povrch.

REKLAMA

Ako postupovať správne pri odstraňovaní silikónu?

Prvý krok pri výmene silikónu je teda nasledovný. Pôvodný silikón treba odstrániť, a to aj so všetkými zbytkami. V druhom kroku je nutné tieto miesta odmastiť a až následne v treťom kroku aplikovať nový silikón.

Pri odstraňovaní silikónu sa môžete vybrať dvoma cestami. Prvou je manuálne odstraňovanie a druhou jednoduchšou cestou je nechať pôsobiť špeciálny gél.

V prvom prípade je dôležité, aby ste sa vybavili dobrými nástrojmi na odstraňovanie silikónu, pretože len trhať ho zo steny rukami môže byť pri nie celkom dobre popraskanom silikóne celkom fuška. 

Zaujme ťa: Zisti, ako na zarosené okná: Nájdi príčinu a odstráň problém!

práca so silikónom

Dá sa kúpiť aj špeciálna škrabka na silikónale vystačiť si môžete aj s kuchynským nožíkom alebo iným ostrejším predmetom. Pri nich však musíte byť opatrnejší, aby ste si neublížili a taktiež nepoškriabali dlaždice okolo silikónu, prípadne vaňu či umývadlo.

...

Jednoduchšou možnosťou, pri ktorej zároveň nehrozí riziko poškriabania a poškodenia sanitnej keramiky, je aplikácia chémie. Konkrétne ide o odstraňovač silikónu, ktorý pod týmto názvom dostanete kúpiť v špecializovaných predajniach.

Po nanesení jemnej vrstvy gélu na silikón ho necháte pôsobiť a zhruba do štvrť hodiny máte po probléme. Následne už len priloženou škrabkou silikón jednoducho zoškrabnete a prvý krok pri výmene silikónu máte za sebou.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.