V lete sa do centra našej pozornosti viac dostávajú skrášľovacie aktivity, ako je depilácia či odstraňovanie zhrubnutej pokožky z chodidiel. V krátkych šatách a v otvorených topánkach chceme jednoducho vyzerať dobre. Čo však ešte zvykneme riešiť najmä v letnom čase, je potenie nôh. Teraz sa dozviete naozaj fungujúce domáce recepty na tento problém.

Na čo dávať pozor?

Samozrejme, že potenie nôh nie je len sezónnym problémom. A pri nadmernom potení nôh, napríklad aj v tuhej zime, treba spozornieť. Zvýšená potivosť vo všeobecnosti môže byť spojená so zdravotnými ťažkosťami rôzneho charakteru. Preto v prvom rade treba u lekára zistiť, či nejde o príznak cukrovky, zvýšenej činnosti štítnej žľazy, infekčnej choroby a podobne.

Čo efektívne pomáha, aby sa nohy nepotili?

Ako eliminovať potenie nôh a udržovať ich svieže, keď vieme, že sme inak zdraví, len jednoducho chodidlá štrajkujú? Predsa len, na chodidlách je 400 potných žliaz na centimeter štvorcový a v lete dostávajú zabrať. Zosumarizovali sme teda pre vás prehľad toho, čo pomáha. Niektoré z nasledujúcich tipov a domácich receptov namierených proti poteniu nôh sú už zaužívané, iné vás možno prekvapia. Pre efektívne eliminovanie potivosti a zápachu nôh je však vhodné aplikovať všetky. Tak môžete veriť tomu, že dosiahnete očakávaný účinok. 

V prvom rade však nezabúdajte na základ, ktorým je časté umývanie chodidiel. Pokojne si ho doprajte aj tri či štyrikrát počas dňa. Následne ich treba poriadne vysušiť, aby ani medzi prstami nezostali kvapky vody.

Vlhkosť totiž podporuje vznik plesní, ktoré okrem iného spôsobujú nepríjemný zápach nôh. Okrem častejšieho umývania nôh sa odporúča aj octový oplach. 

Zaujme ťa: Domáca depilácia: Recept na cukrovú pastu

tipy proti poteniu nôh

Ním si len na záver chodidlá prepláchnete, teda si ich v ňom nemáčate. Na 1 liter vody idú dve lyžičky octu.

Pravidelná výmena ponožiek z bavlny

V lete je vhodné preferovať otvorenú obuv, ako sú sandále či šľapky. V nich sa noha vetrá. Pokiaľ v lete využívate iný typ obuvi a ponožky, siahajte po kvalitných a často ich meňte. Ideálne je nosiť ponožky zo 100-percentnej bavlny, pretože syntetika zadržiava vlhkosť.

Čo ešte pomáha na potenie nôh? Skúste tieto kúpele

Chodidlá udrží dlhšie svieže aj špeciálny kúpeľ pripravený zo silného čajového výluhu. To znamená 4 vrecúška čaju na 1 liter vody. Čierny alebo zelený – je to na vás. 

Účinnou látkou potláčajúcou potenie je v čaji tanín. Tento silný koncentrát potom vlejete do lavórika so studenou vodou. Nohy by ste v čajovom kúpeli mali močiť 30 minút.

Na začiatku treba používať kúpeľ intenzívnejšie, a to aj každý deň, po ustúpení potivosti aspoň párkrát za týždeň.

Proti poteniu možno do kúpeľa nôh pridať navyše niekoľko kvapiek tea tree oleja na dezinfekciu a boj s plesňami, morskú soľ aj neutralizujúcu sódu bikarbónu. 

Topánky na striedačku

Pokiaľ máte problém s potivosťou nôh, je naozaj dôležité, aby ste mali viac topánok. Spotená obuv potrebuje na preschnutie čas, preto ich striedajte.

 Samozrejmosťou je asi to, že na nohy proti poteniu používate aj antibakteriálne pôsobiacu kozmetiku na chodidlá, ako napríklad spreje či púdre. Neváhajte trochou poprášiť či prestriekať aj vnútro už vyschnutej topánky.

Neprehliadni: Účinné tipy, ako odstrániť kurie oko: Spoznaj tiež príčiny vzniku a prevenciu

čo pomáha proti poteniu nôh

Dokonca existujú aj antibakteriálne voňavé vložky do topánok, ktoré sa taktiež oplatí využívať a taktiež pravidelne meniť.

Čo piť proti poteniu nôh a zvýšenému poteniu vo všeobecnosti?

Potenie vo všeobecnosti pomáha tlmiť aj pitie šalviového čaju, zatiaľ čo napríklad taká baza má úplne opačný efekt a radšej sa jej pri zvýšenej potivosti vyhýbajte. Fytoestrogény, ktoré obsahuje šalvia, pomáhajú aj proti poteniu zo stresu, teda nielen z tepla. Dôležité je, aby ste šalviový čaj vypili ešte pred raňajkami. Na cesty si potom pribaľte účinný sprej na nohy proti poteniu so šalviou, ale aj nechtíkom a tea tree olejom. Táto TOP trojkombinácia byliniek zaručuje najlepší efekt.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.