REKLAMA

V lete sa do centra našej pozornosti viac dostávajú skrášľovacie aktivity, ako je depilácia či odstraňovanie zhrubnutej pokožky z chodidiel, resp. profesionálna pedikúra. V krátkych šatách a v otvorených topánkach chceme jednoducho vyzerať dobre. Čo však ešte zvykneme riešiť najmä v letnom čase, je nepríjemné potenie nôh. Teraz sa dozviete naozaj fungujúce domáce recepty na tento problém.

Potenie nôh – príčiny a na čo dávať pozor?

Samozrejme, že potenie nôh nie je len sezónnym problémom. A samé o sebe nie je ani chorobou. No pri nadmernom potení nôh, napríklad aj v tuhej zime, treba spozornieť. Pre potivú nohu je typické, že je vo veľkej miere vlhká a taktiež býva studená. Častým sprievodným problémom potivej nohy je i mykóza, teda plesňové ochorenie.

Niektorí ľudia trpia zvýšenou potivosťou v dôsledku hyperhidrózy, ktorá môže byť emočného charakteru, teda keď sa človek bojí, má trému alebo prežíva iné intenzívne pocity. No iným typom je sekundárna hyperhidróza. Tá je spôsobená fyzickým ochorením, prípadne i metabolickými a hormonálnymi zmenami. Plantárna hyperhidróza označuje špeciálne nadmerné potenie na nohách, resp. chodidlách.

Zvýšená potivosť teda môže byť spojená so zdravotnými ťažkosťami rôzneho charakteru. Preto v prvom rade treba u lekára zistiť, či nejde o príznak cukrovky, zvýšenej činnosti štítnej žľazy, infekčnej choroby a podobne. Aj obezita a menopauza môžu byť spúšťačmi nadmernej potivosti. Problémy so zvýšenou potivosťou chodidiel vzniká veľakrát v dôsledku zanesenia organizmu toxínmi.

Chcete svoj detox podporiť prírodnou formou? Pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

Čo efektívne pomáha, aby sa nohy nepotili?

Ako eliminovať potenie nôh a udržovať ich svieže, keď vieme, že sme inak zdraví, len jednoducho chodidlá štrajkujú? Predsa len, na chodidlách je 400 potných žliaz na centimeter štvorcový a v lete dostávajú zabrať. Zosumarizovali sme teda pre vás prehľad toho, čo pomáha. 

Neprehliadni: Účinné tipy, ako odstrániť kurie oko: Spoznaj tiež príčiny vzniku a prevenciu

Niektoré z nasledujúcich tipov a domácich receptov namierených proti poteniu nôh sú už zaužívané, iné vás možno prekvapia. Pre efektívne eliminovanie potivosti a zápachu nôh je však vhodné aplikovať všetky. Tak môžete veriť tomu, že dosiahnete očakávaný účinok. 

> V prvom rade však nezabúdajte na základ, ktorým je časté umývanie chodidiel. Pokojne si ho doprajte aj tri či štyrikrát počas dňa. Následne ich treba poriadne vysušiť, aby ani medzi prstami nezostali kvapky vody.

Vlhkosť totiž podporuje vznik plesní, ktoré okrem iného spôsobujú nepríjemný zápach nôh. Okrem častejšieho umývania nôh sa odporúča aj ukončujúci octový oplach. 

Zaujme ťa: Domáca depilácia: Recept na cukrovú pastu

tipy proti poteniu nôh

Ním si len na záver chodidlá prepláchnete, teda si ich v ňom nemáčate. Na 1 liter vody idú dve lyžičky octu. No a na úplný koniec je nevyhnutné nohy naozaj dôkladne osušiť. Pokiaľ máte pocit, že uterák nepostačuje, pokojne na dosušenie použite fén. 

Pravidelná výmena ponožiek z bavlny

> Využívanie kvalitných bavlnených ponožiek by malo byť pre potivé nohy štandardom. Syntetika totiž zadržiava vlhkosť. Taktiež je skvelé, pokiaľ si ponožky počas dňa môžete prípadne aj vymeniť. Pri nadmernom potení nôh je naozaj vhodné, aby ste sa vyhli obúvaniu topánok bez ponožky či pančuchy. 

V lete je vhodné preferovať otvorenú obuv, ako sú sandále či šľapky. V nich sa noha vetrá. Problematické sú pri potivej nohe príliš úzke a tesné topánky.  

Topánky na striedačku a ďalšie tipy, ako eliminovať potenie nôh

> Pokiaľ máte problém s potivosťou nôh, je naozaj dôležité, aby ste mali viac topánok. Spotená obuv potrebuje na preschnutie čas, preto ich striedajte.

REKLAMA

> Samozrejmosťou je asi to, že na nohy proti poteniu používate aj antibakteriálne pôsobiacu kozmetiku na chodidlá, ako napríklad spreje či púdre. Neváhajte trochou poprášiť či prestriekať aj vnútro už vyschnutej topánky.

> A vedeli ste, že dubová kôra, resp. gél primárne určený proti hemoroidom je taktiež pomocníkom pri boji proti zvýšenej potivosti a pachu nôh?

Určite skúste popri ďalších tipoch aj TÚTO vychytávku, ktorá nie je až tak známa. No a pritom ide o pomerne lacnú a fakticky účinnú záležitosť. Okrem gélu či krému pomôže aj kúpeľ v odvare z dubovej kôry.

Pozri: Komplexná starostlivosť o nohy pre ľahké domáce použitie

čo pomáha proti poteniu nôh

> Dokonca existujú aj antibakteriálne voňavé vložky do topánok, ktoré sa taktiež oplatí využívať a taktiež pravidelne meniť.

Čo ešte pomáha na potenie nôh? Skúste tieto kúpele

> Chodidlá udrží dlhšie svieže aj špeciálny kúpeľ pripravený zo silného čajového výluhu. To znamená 4 vrecúška čaju na 1 liter vody. Čierny alebo zelený – je to na vás. 

Účinnou látkou potláčajúcou potenie je v čaji tanín. Tento silný koncentrát potom vlejete do lavórika so studenou vodou. Nohy by ste v čajovom kúpeli mali močiť 30 minút.

Na začiatku treba používať kúpeľ intenzívnejšie, a to aj každý deň, po ustúpení potivosti aspoň párkrát za týždeň.

Proti poteniu možno do kúpeľa nôh pridať navyše niekoľko kvapiek tea tree oleja na dezinfekciu a boj s plesňami, morskú soľ aj neutralizujúcu sódu bikarbónu. 

Čo piť proti poteniu nôh a zvýšenému poteniu vo všeobecnosti?

> Potenie vo všeobecnosti pomáha tlmiť aj pitie šalviového čaju, zatiaľ čo napríklad taká baza má úplne opačný efekt a radšej sa jej pri zvýšenej potivosti vyhýbajte. Fytoestrogény, ktoré obsahuje šalvia, pomáhajú aj proti poteniu zo stresu, teda nielen z tepla. Dôležité je, aby ste šalviový čaj vypili ešte pred raňajkami.

...

> Na cesty si potom pribaľte účinný sprej na nohy proti poteniu so šalviou, ale aj nechtíkom či tea tree olejom. Táto TOP trojkombinácia byliniek zaručuje najlepší efekt.

Domáci recept proti poteniu nôh – antibakteriálny deodorant

No a na záver máme pre vás recept. Pokiaľ si chcete vytvoriť domáci deodorant proti poteniu nôh, neváhajte skúsiť tento prírodný. Tea tree olejček v ňom z neho robí antibakteriálneho pomocníka, ktorý elimináciou baktérií zamedzí aj nevábnemu pachu chodidiel.

Potrebovať budete: 20 gramov zemiakového škrobu, 10 gramov kokosového oleja, lyžičku jedlej sódy a 5 kvapiek tea tree a 5 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja.

Postup

Najskôr rozpustite kokosový olej vo vodnom kúpeli. Následne do neho primiešajte zemiakový škrob aj jedlú sódu. Keď budú ingrediencie kvalitne premiešané, nakvapkajte na záver esenciálne olejčeky.

Ešte v tekutej podobe svoj antibakteriálny deodorant na chodidlá prelejte do sklenenej nádobky. Používajte podľa potreby na čisté nohy, ideálne ráno po sprche. Na rozotretie použite len malé množstvo tohto domáceho deodorantu.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.