V lete sa do centra našej pozornosti viac dostávajú skrášľovacie aktivity, ako je depilácia či odstraňovanie zhrubnutej pokožky z chodidiel. V krátkych šatách a v otvorených topánkach chceme jednoducho vyzerať dobre. Čo však ešte zvykneme riešiť najmä v letnom čase, je potenie nôh. Čo v tomto prípade naozaj funguje?

Samozrejme, že potenie nôh nie je len sezónnym problémom. A napríklad pri nadmernom potení nôh, napríklad aj v tuhej zime, treba spozornieť. Zvýšená potivosť vo všeobecnosti môže byť spojená so zdravotnými ťažkosťami. Preto v prvom rade treba u lekára zistiť, či nejde o príznak cukrovky, zvýšenej činnosti štítnej žľazy, infekčnej choroby a podobne.

Ako eliminovať potenie nôh a udržovať ich svieže, keď vieme, že sme inak zdraví, len jednoducho chodidlá štrajkujú? Predsa len, je na nich 400 potných žliaz na centimeter štvorcový. 

Čo efektívne pomáha, aby sa nohy nepotili?

Niektoré z nasledujúcich tipov namierených proti poteniu nôh sú už celkovo zaužívané, iné vás možno prekvapia. Pre efektívne eliminovanie potivosti a zápachu nôh je však vhodné aplikovať všetky.

Zaujme ťa: Domáca depilácia: Recept na cukrovú pastu

tipy proti poteniu nôh
V prvom rade však nezabúdajte na základ, ktorým je časté umývanie chodidiel. Pokojne aj tri či štyrikrát počas dňa. Následne ich treba poriadne vysušiť, aby ani medzi prstami nezostali kvapky vody a nepodporili ste tak vznik plesní, ktoré okrem iného spôsobujú nepríjemný zápach nôh.

Pravidelná výmena ponožiek z bavlny

V lete je vhodné preferovať otvorenú obuv, ako sú sandále či šľapky. V nich sa noha vetrá. Pokiaľ v lete využívate iný typ obuvi a ponožky, siahajte po kvalitných a často ich meňte. Ideálne je nosiť ponožky zo 100-percentnej bavlny, pretože syntetika zadržiava vlhkosť.

Čo ešte pomáha na potenie nôh? Skúste tieto kúpele

Chodidlá udrží dlhšie svieže aj špeciálny kúpeľ pripravený zo silného čajového výluhu. To znamená 4 vrecúška čaju na 1 liter vody. Čierny alebo zelený – je to na vás. Účinnou látkou potláčajúcou potenie je tanín. Tento silný koncentrát potom vlejete do lavórika so studenou vodou. Nohy by ste v čajovom kúpeli mali močiť 30 minút.

Neprehliadni: Účinné tipy, ako odstrániť kurie oko: Spoznaj tiež príčiny vzniku a prevenciu

Na začiatku treba používať kúpeľ intenzívnejšie, a to aj každý deň, po ustúpení potivosti aspoň párkrát za týždeň. Proti poteniu možno do kúpeľa nôh pridať navyše niekoľko kvapiek tea tree oleja na dezinfekciu a boj s plesňami, morskú soľ aj neutralizujúcu sódu bikarbónu. 

Topánky na striedačku

Pokiaľ máte problém s potivosťou nôh, je naozaj dôležité, aby ste mali viac topánok. Spotená obuv potrebuje na preschunutie čas, preto ich striedajte. Samozrejmosťou je asi to, že na nohy proti poteniu používate aj antibakteriálne púdre či antiperspiranty. Neváhajte trochou poprášiť či prestriekať aj vnútro už vyschnutej topánky.

čo pomáha proti poteniu nôh

Dokonca existujú aj antibakteriálne voňavé vložky do topánok, ktoré sa taktiež oplatí využívať.

Čo piť proti poteniu nôh a zvýšenému poteniu vo všeobecnosti?

Potenie vo všeobecnosti pomáha tlmiť aj pitie šalviového čaju, zatiaľ čo napríklad taká baza má úplne opačný efekt a radšej sa jej pri zvýšenej potivosti vyhýbajte. Fytoestrogény, ktoré obsahuje šalvia, pomáhajú aj proti poteniu zo stresu, teda nielen z tepla. Dôležité je, aby ste šalviový čaj vypili ešte pred raňajkami.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.