REKLAMA

Či už máte záhradu, alebo len balkón, v oboch prípadoch k vám môžu zavítať zvieratká, z ktorých pravdepodobne nebudete mať radosť. Pri panelákových bytoch sú klasikou holuby na balkónoch a čo sa týka záhrad, do nich sa môžu nasťahovať túlavé či susedove mačky, prípadne malí kopáči pod zemou. Objavili sa vám do rána na pestovanom trávniku alebo v zeleninových hriadkach kopčeky vyrytej zeminy? Nevítaná ozdoba v podobe krtincov spôsobuje vrásky na čele mnohým záhradkárom. Na svedomí to má malé hmyzožravé a naozaj veľmi výkonné zvieratko. Krt – čierny cicavec, ktorého je problém len tak zahliadnuť nad zemou. Pokiaľ ste si klikli na tento článok, asi už uvažujete nad tým, ako dostať krtka zo záhrady. My vám preto prinášame niekoľko účinných tipov.

V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme, ako sa zbaviť krtka šetrne, humánne, teda bez použitia drastickejších metód, ktoré si toto zvieratko, nech už robí krtincov naozaj veľa či dokonca rozrýva celú záhradu, naozaj nezaslúži.

A nie, nebojte sa. Nemusíte čakať na jeho vynorenie sa z kopčeka hliny, aby ste ho premiestnili mimo vašej záhrady. No len tak na okraj, ak je táto metóda vašou jedinou a top voľbou, viete vlastne, kedy ryje krtko, resp. dostáva sa na povrch zo svojho podzemného kráľovstva? Vedzte, že krtko vylieza buď veľmi skoro ráno, alebo následne tesne po poludní. Napokon, táto informácia je prospešná i v prípade nižšie spomínaných, menej zdĺhavých a efektívnejších postupov.

Zaujme ťa: Starostlivosť o záhradný nábytok: Tipy na predĺženie životnosti

Aké sú plusy a mínusy krta v záhrade?

Ešte predtým, ako krta zo svojej záhrady definitívne vyženiete, treba spomenúť aj pozitívny efekt jeho prítomnosti v pôde. Tú totiž budovaním svojich chodbičiek prevzdušňuje a prekyprená zemina stojí v každom prípade aj za pestovateľskými úspechmi.

Pravdou je však i to, že tieto tunely môžu poškodiť korene úžitkových či okrasných rastlín a spôsobiť tak ich vyhynutie. Do jeho podzemného kráľovstva taktiež ľahko zavítajú hlodavce, ktoré sú na rozdiel od krtka vegetariánmi, preto si s radosťou pochutnajú na vašej úrode.

Najviac viditeľným negatívom krta v záhrade sú samozrejme nevzhľadné krtince, ktoré spôsobujú zúfalstvo napríklad na udržiavanom anglickom trávniku.

Na druhej strane je krtko efektívnym ničiteľom rôznych druhov hmyzu, a to aj toho škodlivého. Za deň dokáže skonzumovať až 150 % svojej telesnej hmotnosti, pričom on sám váži zhruba 100 g.

A tiež treba spomenúť fakt, že ak sa vám na záhrade zabýval krtko, znamená to, že vaša pôda bude v top stave.

krtko v záhrade

Ako sa zbaviť krtka? Máte hneď niekoľko možností

Pokiaľ stále chcete povedať svojmu krtkovi či krtej rodinke dovidenia a prinútiť ich k dobrovoľnému vysťahovaniu, vyberte si z nasledujúcich tipov. Myslite však už dopredu na to, že krt sa dokáže prispôsobiť aj nehostinnejším podmienkam. Čím je vaša záhrada väčšia, tým je aj efekt nasledujúcich trikov menej účinný.

Použiť však môžete aj niekoľko spôsobov plašenia naraz a tiež je dobré obmieňať ich. Všetky uvedené tipy, ako dostať krtka zo záhrady, vychádzajú z toho, že krt má mimoriadne citlivý sluch a čuch. Vďaka týmto citlivým zmyslom si zaobstaráva obživu, ale zároveň je to i jeho najväčšia slabina.

REKLAMA

Zabojujte tým, čo krtovi nevonia

V ňufáku má krt čuchové aj hmatové orgány. Práve preto na jeho odplašenie fungujú pachové odpudzovače určené presne na tento účel. Tie si môžete zakúpiť v obchode alebo na to ísť prirodzenejšie. Napríklad tak, že si nasadíte rastlinky, ktoré mu nevoňajú. Účinné sú najmä cibuľoviny korunkovka kráľovská, hyacint či narcis.

Pomôže aj vysadenie klasického cesnaku či cibule. Z byliniek fungujú kôpor, bazalka či zeler a odpudzujúce účinky má na krtka i nechtík, mliečnik preháňavý či baza.

Oplatí sa vedieť: Ako si založiť bylinkový záhon

Mimoriadne vhodným kríkom na odplašenie krta je ríbezľa, ktorej silne aromatické korene sú na citlivý ňufáčik krtka príliš. 

Krtkovi toho nevonia celkom dosť. Do krtincov môžete za účelom jeho odplašenia vložiť taktiež citrónovú či pomarančovú kôru, škoricu, klinčeky, čierne korenie, orechy uvarené v mydlovej vode, tkaninu nasiaknutú ricínovým olejom, nálevom z kyslých uhoriek či octom. 

citrónová kôra

Dôležité je, aby ste pri nadeľovaní aromatických odplašovačov neprehliadli ani jeden krtinec.

Naozaj silným kalibrom sú mačacie či psie exkrementy, ktoré môžete dať na krtince a následne zalejete vodou, aby sa ich aróma dostala do každého kúta krtkových chodbičiek. Koho by to neodpudilo, že áno?

Pokiaľ chcete krtka uchrániť od takej smradľavej bomby (a možno aj seba), je tu ešte možnosť vyskúšať nastrčiť samotnú mačaciu srsť. Mačka je prirodzeným nepriateľom krtka. Tie šikovnejšie ho dokonca dokážu uloviť. Pokiaľ však máte doma mačacieho lenivca či vyšľachtené nóbl zvieratko, ktoré nemá potrebu striehnuť na krtka, tak ho aspoň dobre vyčešte a tieto chlpy nastražte do krtincov.

Prekvapujúco majú odpudzujúce účinky aj ľudské vlasy. Ideálne tie po trvalej alebo čerstvo nafarbené. Pokiaľ vám z nich zostane na hrebeni, už viete, čo s nimi.

Podľa skúseností záhradkárov funguje aj handra namočená do petroleja alebo riedidla, čo by sme však považovali za naozaj krajné riešenie, aby ste si pri vyháňaní krta náhodou neznehodnotili i samotnú pôdu.

Toto sa citlivým uškám krta nebude páčiť

Vedeli ste, že veľmi intenzívny hluk dokáže krtka dokonca zabiť? Preto je účinný aj na jeho odplašenie z vášho pozemku. Znova sa môžete obrátiť na špeciálne zvukové odpudzovače na krtkov.

Pokiaľ však chcete ušetriť, stačí i to, ak budete v pravidelných intervaloch kosiť trávu alebo vedľa krtincov nainštalujete detské veterné vrtuľky. Všetko vibrujúce a vydávajúce hluk je účinné. Postačujúce dokonca môže byť i to, ak na záhrade usporiadate detskú párty a máte po probléme.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.